Legnica: W dawnym kinie Ognisko orkiestra szybko nie zagra

  Legnica: W dawnym kinie Ognisko orkiestra szybko nie zagra

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W budynku ma powstać sala koncertowa. Najpierw miasto musi odzyskać obiekt.
  Kino Ognisko nie działa od połowy minionego roku, gdy otwarto multipleks Helios. Stoi zamknięte na cztery spusty. Okoliczni mieszkańcy są przekonani, że którejś nocy wywieziono już fotele i piec.
  - Nikt nie wywiózł foteli. Obok kina jest sklep meblowy i ludzie pewnie źle skojarzyli - uspokaja Ryszard Białek, wiceprezydent Legnicy.

  Na początku minionego wie-ku była tam sala widowiskowa. Po wojnie, w 1945, powstało pierwsze kino w mieście. Obok działała tętniąca życiem restauracja Polonia, po której pozostały już tylko wspomnienia. Czy piękny, secesyjny budynek w centrum miasta stanie się ruderą, jak słynny już Dresdner Bank, który od 20 lat szpeci Legnicę?


  - Nie dopuścimy do tego, by kino popadło w ruinę - zapewnia Ryszard Białek, wiceprezydent Legnicy. - W kinie powstanie sala widowiskowo-koncertowa. Ale dopiero wtedy, gdy cały budynek będzie naszą własnością.

  Sala kina, która była własnością urzędu marszałkowskiego, wróciła latem do Skarbu Państwa.
  - Do końca stycznia zostanie przekazana miastu - zapewnia Michał Jerzmański, zastępca dyrektora wydziału nieruchomości i rolnictwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Prezydent już włada tą salą jako reprezentant Skarbu Państwa.

  Dawny właściciel kina, Odra Film z Wrocławia, nie zamierza jednak pozostawić tutaj stosunkowo nowych foteli.
  - Myśmy je kupili, więc je zabierzemy - zapowiada Andrzej Białas, dyrektor firmy Odra Film.

  Na to władze Legnicy nie chcą się zgodzić. Być może finał sporu nastąpi dopiero w sądzie.
  Jednakże najpoważniejszy problem dla miasta to odzyskanie drugiej połowy budynku, którą włada Legnicka Spółdzielnia Spożywców "Społem". Sprawa jest o tyle kuriozalna, że prawnie ta część budynku należy do gminy.

  - W roku 1951 tę część budynku przekazano w użytkowanie Legnickim Zakładom Gastronomicznym, których już nie ma - tłumaczy Wacław Baran, geodeta miejski. - Jeżeli wojewoda stwierdzi nieważność tej decyzji, "Społem" nie będzie miała podstaw do uwłaszczenia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo