Legnica: Młodzież przeciwko aborcji

  Legnica: Młodzież przeciwko aborcji

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Legniczanie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zbierają podpisy pod wnioskiem o wprowadzenie pod obrady Sejmu społecznego projektu ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw.
  - Tak jak Pan Bóg, jesteśmy za życiem. Za każdym życiem - mówi Katarzyna Łasek

  - Tak jak Pan Bóg, jesteśmy za życiem. Za każdym życiem - mówi Katarzyna Łasek ©Piotr Krzyżanowski

  - Projekt ten zakłada całkowity zakaz stosowania aborcji - mówi Katarzyna Łasek, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. - Nie powinno być tłumaczenia, że matka jest ofiarą gwałtu, że dziecko jest niepełnosprawne. Piąte przykazanie mówi jasno: nie zabijaj.

  Każdy, kto zechce poprzeć projekt, może złożyć podpis w legnickim biurze KSM przy ul. Nadbrzeżnej 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). - Podpisy będziemy też zbierać w czasie Marszu dla Życia w Niedzielę Palmową, 17 kwietnia - dodaje Katarzyna Łasek.

  Wcześniej, 20 i 27 marca, zbiórka podpisów planowana jest w parafiach w całej Polsce. Diecezja legnicka też włączyła się do akcji organizowanej przez Fundację Pro - Prawo do Życia. Ks. Bogusław Wolański, dyrektor wydziału duszpasterskiego w kurii legnickiej, zapowiada, że do każdej parafii trafią odpowiednie formularze.

  Autorzy projektu nazywają obowiązującą obecnie ustawę "zbrodniczą". Dopuszcza aborcję, gdy płód jest ciężko uszkodzony, gdy ciąża zagraża życiu matki albo jest efektem gwałtu.

  - Ta ustawa pozwala legalnie zabijać dzieci - mówi Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro - Prawo do Życia. - Nie powinno być żadnych wyjątków, bo dzieci nie należy zabijać. Nigdy. Pomysł zaostrzenia przepisów oburza zwolenników prawa do aborcji, m.in. europosłankę SLD prof. Joannę Senyszyn.

  - Ten projekt nie ma sensu. Niestety, są ludzie, którzy na siłę chcą innym narzucać swoje poglądy - mówi Senyszyn. - Skoro katolicy uważają, że nie wolno stosować aborcji, niech tego zabiegu nie robią.
  Znana z radykalnych poglądów przedstawicielka SLD podkreśla, że w Polsce wciąż myli się prawo do aborcji z samym zabiegiem. - Każda kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży - uważa Senyszyn.

  - Co nie znaczy, że musi z niego korzystać. Nieraz się zastanawiam, czy zwolennicy zaostrzenia prawa nie wspierają podziemia aborcyjnego. Bo przecież teraz wystarczy wyjechać za granicę, by legalnie dokonać zabiegu.

  Na takie i podobne pytania inicjatorzy zbiórki podpisów są przygotowani.
  - Powiem więcej, nie mogę się tych ataków feministek i polityków SLD doczekać - wyzna-je Dzierżawski. - Dyskusja nam służy. Gdy ludzie dowiadują się, na czym polega aborcja, nie są jej zwolennikami.

  Działacz Fundacji Pro - Prawo do Życia przywołuje wystawę "Stop aborcji", którą oglądali już m.in. mieszkańcy Lubina. Na wielkich zdjęciach pokazywane są porozrywane szczątki płodów, zestawione z widokiem np. ofiar ludobójstwa w czasie wojny w byłej Jugosławii.

  - Tę wystawę zobaczyło już pół Polski, kolejne pół zobaczy - mówi Dzierżawski i dodaje, że jest spokojny zarówno o to, że uda się zebrać 100 tys. podpisów, jak i o losy projektu w parlamencie.
  Joanna Senyszyn ma inne zdanie. Uważa, że przy obecnym składzie Sejmu na zmianę prawa nie ma szans.

  - Skoro większość parlamentarzystów deklaruje, że jest za życiem, to wystarczy, by głosowali zgodnie ze swoim sumieniem - kwituje Dzierżawski.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za bzdura

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

  Katarzyna Łasek, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. - Nie powinno być tłumaczenia, że matka jest ofiarą gwałtu, że dziecko jest niepełnosprawne. Piąte przykazanie...rozwiń całość

  Katarzyna Łasek, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. - Nie powinno być tłumaczenia, że matka jest ofiarą gwałtu, że dziecko jest niepełnosprawne. Piąte przykazanie mówi jasno: nie zabijaj. - fajno ale w takim razie dlaczego wybuchają wojny? dlaczego nasi żołnierze biorą udział w misjach? 5 przykazanie obowiązuje wszystkich ale najprościej jest uczepić się kobiet. W podstawówce miałam księdza,który przerabiał z nami Dekalog. Wtedy dowiedziałam się,ze w 5 przykazaniu mam wyjątki -wolno mi zabić w obronie własnej. Nie przypominam sobie,zeby w Piśmie Św. była mowa o wyjątkach... Mam szczęście,ze urodziłam zdrowego syna ale gdyby się okazało,że moje dziecko po porodzie może być tylko roślinką to sorki- miałabym poważne wątpliwości czy urodzić. Świat jest brutalny, szanse na przetrwanie mają tylko silni i zdrowi. Tak było zawsze. A poza tym MOJE SUMIENIE TO MOJA SPRAWA, strażnika nie potrzebuję...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie "młodzież" tylko "młodzież skrajnie katolicka"

  amba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  A ktoś wnioskodawców zmusza do aborcji? Czy to fundamentaliści, którzy chcą narzucić wszystkim innym swoje "jedynie słuszne poglądy"? Przed ortodoksami uchowaj nas Panie. Jak chcą rodzić ciężko...rozwiń całość

  A ktoś wnioskodawców zmusza do aborcji? Czy to fundamentaliści, którzy chcą narzucić wszystkim innym swoje "jedynie słuszne poglądy"? Przed ortodoksami uchowaj nas Panie. Jak chcą rodzić ciężko upośledzone dzieci będące wynikiem zbiorowych gwałtów, to chyba nikt im nie zabrania?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo