O 584 hektary zwiększyła się powierzchnia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna, bo ponad 500-hektarowa podstrefa (po połączeniu z już istniejącymi terenami) powstaje między Miękinią a Środą Śląską. To obecnie największy teren inwestycyjny w Polsce w odległości zaledwie 15-20 km od Wrocławia.
- Uzbrajamy teren, na razie dokończyliśmy budowę sieci wodociągowej do części terenów inwestycyjnych - mówi Anna Babik z urzędu gminy Miękinia.
Gmina ta przygotowuje się też do poszerzenia dróg dojazdowych do strefy.
- Jest duże zainteresowanie nowymi terenami - przyznaje Maciej Rojowski z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Prowadzimy rozmowy z piętnastoma przedsiębiorstwami, głównie z branży motoryzacyjnej, ale także produkujących opakowania i tworzywa sztuczne.
Przyszli inwestorzy to głównie firmy amerykańskie i niemieckie, ale jest też kilka przedsiębiorstw z Polski. LSSE szacuje, że nowe tereny mogą zapewnić nawet 30 tysięcy miejsc pracy, a firmy zainwestują 12 mln zł.
Oprócz podstrefy Miękinia-Środa Śląska powiększone zostaną obecnie istniejące tereny - podstrefa w Polkowicach o 34 ha nowych gruntów, które zdobyły prestiżową nagrodę Grunt na Medal. To tereny w pełni uzbrojone.
O 93 hektary powiększyła się także podstrefa w Okmianach (tereny w sąsiedztwie autostrady A4 i drogi krajowej nr 94 na obszarze dawnego lotniska i bazy Wojsk Federacji Rosyjskiej).
O dodatkowe tereny poszerzono także podstrefy w Chojnowie, Legnicy i Środzie Śląskiej.
W Legnicy obszarem nazywanym potocznie ryżowymi polami jest zainteresowana firma produkująca kartonowe opakowania. Samorząd planuje w najbliższych latach wybudowanie tam dróg dojazdowych.
Po powiększeniu Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna liczy 1041 hektarów. Część z terenów, szczególnie w podstrefie Miękinia-Środa Śląska, już przeznaczono dla konkretnych inwestorów z branży motoryzacyjnej.
- Do czasu wydania zezwolenia nie możemy zdradzać szczegółów - dodaje Rojowski.
LSSE wczoraj
Do 16 lipca Strefa zajmowała obszar 457 hektarów i działa w 11 podstrefach. Do tej pory wydano 93 pozwolenia dla inwestorów, z czego ponad pięćdziesięciu wybudowało zakłady. W firmach na terenie LSSE zatrudnionych jest ponad 8 tys. osób.
Największe to: Volkswagen (podstrefa Polkowice), Winkelmann Polska, Viessmann Technika Grzewcza, Brugman Fabryka Grzejników, GATES Polska, Faurecia Legnica, C+P Systemy Meblowe, TBMECA, Case Tech, (Legnica), CCC Factory, Sitech (Polkowice), Atlas (Gromadka). Voss (Legnickie Pole). W sumie w LSSE zainwestowano 4 mld 208 mln zł.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?