Nasza Loteria

Legnica: Koniec kryzysu - inwestorzy wracają

Tomasz Woźniak
Nowymi terenami w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej interesują się między innymi firmy motoryzacyjne
Nowymi terenami w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej interesują się między innymi firmy motoryzacyjne Fot. Piotr Krzyżanowski
Pod Legnicą będzie praca dla 30 tysięcy ludzi. Firmy motoryzacyjne znowu inwestują.

O 584 hektary zwiększyła się powierzchnia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna, bo ponad 500-hektarowa podstrefa (po połączeniu z już istniejącymi terenami) powstaje między Miękinią a Środą Śląską. To obecnie największy teren inwestycyjny w Polsce w odległości zaledwie 15-20 km od Wrocławia.

- Uzbrajamy teren, na razie dokończyliśmy budowę sieci wodociągowej do części terenów inwestycyjnych - mówi Anna Babik z urzędu gminy Miękinia.

Gmina ta przygotowuje się też do poszerzenia dróg dojazdowych do strefy.
- Jest duże zainteresowanie nowymi terenami - przyznaje Maciej Rojowski z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Prowadzimy rozmowy z piętnastoma przedsiębiorstwami, głównie z branży motoryzacyjnej, ale także produkujących opakowania i tworzywa sztuczne.

Przyszli inwestorzy to głównie firmy amerykańskie i niemieckie, ale jest też kilka przedsiębiorstw z Polski. LSSE szacuje, że nowe tereny mogą zapewnić nawet 30 tysięcy miejsc pracy, a firmy zainwestują 12 mln zł.

Oprócz podstrefy Miękinia-Środa Śląska powiększone zostaną obecnie istniejące tereny - podstrefa w Polkowicach o 34 ha nowych gruntów, które zdobyły prestiżową nagrodę Grunt na Medal. To tereny w pełni uzbrojone.

O 93 hektary powiększyła się także podstrefa w Okmianach (tereny w sąsiedztwie autostrady A4 i drogi krajowej nr 94 na obszarze dawnego lotniska i bazy Wojsk Federacji Rosyjskiej).

O dodatkowe tereny poszerzono także podstrefy w Chojnowie, Legnicy i Środzie Śląskiej.
W Legnicy obszarem nazywanym potocznie ryżowymi polami jest zainteresowana firma produkująca kartonowe opakowania. Samorząd planuje w najbliższych latach wybudowanie tam dróg dojazdowych.

Po powiększeniu Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna liczy 1041 hektarów. Część z terenów, szczególnie w podstrefie Miękinia-Środa Śląska, już przeznaczono dla konkretnych inwestorów z branży motoryzacyjnej.

- Do czasu wydania zezwolenia nie możemy zdradzać szczegółów - dodaje Rojowski.

LSSE wczoraj
Do 16 lipca Strefa zajmowała obszar 457 hektarów i działa w 11 podstrefach. Do tej pory wydano 93 pozwolenia dla inwestorów, z czego ponad pięćdziesięciu wybudowało zakłady. W firmach na terenie LSSE zatrudnionych jest ponad 8 tys. osób.

Największe to: Volkswagen (podstrefa Polkowice), Winkelmann Polska, Viessmann Technika Grzewcza, Brugman Fabryka Grzejników, GATES Polska, Faurecia Legnica, C+P Systemy Meblowe, TBMECA, Case Tech, (Legnica), CCC Factory, Sitech (Polkowice), Atlas (Gromadka). Voss (Legnickie Pole). W sumie w LSSE zainwestowano 4 mld 208 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska