Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie bólu. Są nowe wytyczne. To dobra wiadomość dla cierpiących pacjentów

Monika Fajge
Monika Fajge
To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Paweł Relikowski / Polska Press
Dobra wiadomość dla pacjentów zmagających się z chronicznym bólem. Jest rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące rozpoznawania, leczenia i monitorowaniu bólu, niezależnie od jego przyczyny. – To bardzo ważny dokument – ogłosił na konferencji prasowej we Wrocławiu Adam Niedzielski.

W Polsce na ból przewlekły cierpi 27 procent dorosłych osób. Co piąta z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie tolerować silniejszego bólu. Opublikowane 9 lutego rozporządzenie określa, jak leczyć ból w warunkach ambulatoryjnych.

Nowy standard leczenia – jest rozporządzenie

– To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć. Podpisałem rozporządzenie, które wprowadza standardy leczenia bólu. Spotykamy się we Wrocławiu, bo tu funkcjonuje poradnia leczenia bólu, która działa kompleksowo. Tutejsi lekarze wykorzystują zarówno tradycyjne techniki rehabilitacyjne, jak i porady psychologiczne – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Dokument ma być ważnym punktem odniesienia dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz specjalistów.

– Leczenie bólu jest miarą jakości systemu ochrony zdrowia. Dokonujemy milowego kroku. To rozporządzenie to gwarancja uprawnień pacjenta do leczenia bólu, niezależnie od przyczyny, wieku czy miejsca njego zamieszkania – dodał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Co zakłada nowe rozporządzenie?

  • Określa metody oceny bólu przez wywiad lekarski i badania. "Wywiad powinien koncentrować się na przyczynach i natężeniu bólu, charakterze i okolicznościach jego występowania, dotychczasowym leczeniu, dolegliwościach wynikających z bólu oraz ich wpływie na jakość życia" - czytamy na stronie resortu zdrowia.
  • Zakłada monitorowanie skuteczności leczenia bólu.
  • Nakłada obowiązek prowadzenia postepowania terapeutycznego, które ma łagodzić i leczyć ból.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, karta oceny natężenia bólu musi być dołączona do historii choroby pacjenta. Od teraz to obligatoryjny element dokumentacji medycznej.

"To przełomowa chwila" – dla lekarzy i pacjentów

– Nasze wieloletnie starania zakończyły się sukcesem. Od lat chcemy, by u każdego chorego ból był traktowany jako piąty parametr życiowy i był w dokumentacji medycznej jak na przykład pomiary temperatury czy ciśnienia tętniczego – powiedziała dr n.med. Magdalena Kocot-Kępska, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

– Rozporządzenie podniesie standard życia milionów osób zmagających się z bólem. Pacjenci często przyzwyczajają się do bólu. Tak nie powinno być – tłumaczyła konsultant krajowa medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

PRZECZYTAJ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska