Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lech i Bożena Janerkowie z Paszportem Polityki w kategorii "Kreator kultury"

sz
ⓒ Miłosz Poloch
Lech i Bożena Janerkowie zostali laureatami Paszportu Polityki w kategorii "Kreator kultury", które w tym roku zostały wręczone raz 28.

Paszporty przyznano w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 roku Kapituła Paszportów przyznaje także tytuł Kreatora Kultury, który w tym roku otrzymali:

  • Lech Janerka– muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów.
  • Bożena Janerka – wiolonczelistka, autorka tekstów piosenek, żona Lecha Janerki i członkini jego zespołu.


Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem. Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości aktualny do dziś.

Tytuł Kreatora Kultury przyznawany jest od 2002 roku. Otrzymuje go osoba lub instytucja, której aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność.

Wśród nagrodzonych do tej pory znaleźli się: Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Andrzej Starmach, Michał Merczyński, Lech Raczak, Jerzy Owsiak, Marek Żydowicz, Beata Stasińska, Wojciech Trzciński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Maria Janion, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Paweł Althamer, Tadeusz Różewicz, Jerzy Jarocki, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Tomasz Stańko, Agnieszka Holland, Studio CD Projekt RED, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krystyna Janda oraz Olga Tokarczuk.

Partnerem Nagrody KREATOR KULTURY jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

W polskiej muzyce rockowej Lech Janerka pojawił się pod koniec lat 70. Od zawsze uchodzi za twórcę niezależnego, oryginalnego, pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej, poszukującego nowych brzmień. Nazywany Mironem Białoszewskim polskiego rocka.

Bożena Janerka – wiolonczelistka, autorka tekstów piosenek, żona Lecha i członkini jego zespołu. Janerkowie poznali się w 1975 roku w architektonicznej szkole pomaturalnej i założyli zespół. Występowali początkowo na festiwalach piosenki studenckiej w latach 70.

W 1979 Lech Janerka założył zespół Klaus Mitffoch. Wydali tylko jedną płytę, za to jest ona uznawana za jedną z najwybitniejszych pozycji w dyskografii polskiego rocka. Niemal wszystkie utwory (autorstwa Lecha lub Bożeny Janerków) są interpretowane jako pochwała lub próba uzyskania niezależności oraz krytyka zniewolenia.

Pierwsza solowa płyta - Historia Podwodna (1986) została wysoko oceniona przez krytyków i słuchaczy. Innowacją było zastąpienie gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała i do dzisiaj gra Bożena Janerka. Niemal wszystkie utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).
Lech Janerka to laureat wielu nagród, w tym 6 Fryderyków zwykłych (2 za Fiu,fiu… (2002), 4 za Plagiaty, a zwłaszcza utwór Rower (2005) oraz Złotego Fryderyka 2015 w kategorii Muzyka Rozrywkowa za całokształt twórczości. Odznaczony w 2011 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Bożena Janerka jest współautorką książki dla dzieci Puszka-Cacuszko, wydanej w 2001 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska