MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laury dla dolnośląskich atrakcji turystycznych

Rafał Święcki
Pałac w Wojanowie to jeden z obiektów w Dolinie Ogrodów
Pałac w Wojanowie to jeden z obiektów w Dolinie Ogrodów Marcin Oliva Soto
Nagrodzono pałace Kotliny Jeleniogórskiej oraz muzeum papieru w Dusznikach.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju znalazły się w gronie najlepszych produktów turystycznych w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. W rywalizacji uczestniczyło 36 kandydatur z całej Polski. Specjaliści z branży turystycznej zdecydowali się wyróżnić 14 z nich.

- Ten certyfikat to najbardziej prestiżowa nagroda w branży. Liczymy, że informacje o nas znajdą się w materiałach promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej - mówi Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

Nagroda umożliwi również starania o złoty certyfikat, który co roku przyznaje POT. W tegorocznej edycji otrzymał go Kanał Augustowski - Szlak Papieski. Laureat będzie miał akcję promocyjną wartą 700 tys. zł.

Obie nagrodzone dolnośląskie atrakcje to miejsca niezwykłe. Dolina Pałaców i Ogrodów ma nawet szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Prawdopodobnie w przyszłym roku Dolina zostanie uznana za pomnik historii. To nam otworzy drogę, by znaleźć się w międzynarodowej elicie zabytków - tłumaczy Krzysztof Korzeń.

W Kotlinie Jeleniogórskiej na stu kilometrach kwadratowych jest ponad trzydzieści dawnych zamków i rezydencji pruskiej arystokracji. Większość z nich otaczają parki i ogrody. Przez dziesiątki lat majątki te niszczały. Od kilkunastu lat podnoszą się z ruin. Ratują je prywatni właściciele i różne organizacje. Przebojem są objazdy z przewodnikiem po poszczególnych obiektach. Organizuje je co najmniej kilka biur turystycznych.

Fundację Pałaców i Ogrodów założyli w 2005 r. właściciele kilku pałaców. Działając wspólnie starają się o fundusze na ratowanie zabytków i na promocję Doliny. W przyszłym roku fundacja zacznie prace przy odbudowie herbaciarni i wieży widokowej w największym i niegdyś najpiękniejszym parku przy pałacu w Bukowcu, koło Jeleniej Góry.

Mieszczące się w unikatowym zabytku techniki, siedemnastowiecznym młynie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odwiedza rocznie 70 tysięcy osób. Wielu z nich to obcokrajowcy.
- Oprócz Niemców, których przyjeżdża ostatnio nieco mniej, do muzeum często zaglądają Holendrzy i Czesi - mówi dyrektor Maciej Szymczyk.

Zbiory prezentują historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku. Można tu zobaczyć także ręczną produkcję papieru.
Podczas gali wręczania nagród dla najlepszych polskich atrakcji turystycznych, wyróżniono też biura informacji turystycznej. Najlepiej zorganizowaną w Polsce okazała się informacja turystyczna w Szklarskiej Porębie. Zwyciężyła w kategorii miast poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Prześcignęła Szczyrk i Węgorzewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska