Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latające psy w Parku Południowym. Zobacz niesamowite zdjęcia

az
Zawody Latających Psów 2021 w Parku Południowym we Wrocławiu.
Zawody Latających Psów 2021 w Parku Południowym we Wrocławiu. Magda Pasiewicz/Gazeta Wrocławska
Wrocław po raz kolejny gości niezwykłe psy i ich opiekunów. Uczestniczą w dwudniowych zawodach będących eliminacjami do mistrzostw świata.

Podczas Zawodów Latających Psów we wrocławskim Parku Południowym motywem przewodnim jest dogfrisbee, a kluczową konkurencją - freestyle, czyli pokazy w stylu wolnym, będące popisem artyzmu, szybkości, zwinności i skoczności czworonożnych zawodników. Do Wrocławia w tym roku zjechało 150 uczestników z całej Polski ze swoimi dwunożnymi opiekunami.

Zawody w Parku Południowym są pierwszymi z serii czterech weekendów w parkach Poznania, Wrocławia, Sopotu oraz Warszawy. - Kluczem naszych spotkań jest właśnie frisbee, latający obiekt pożądania psów – mówi nam Dariusz Radomski, organizator imprezy we wrocławskim Parku Południowym. - Konkurencja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, bo to właśnie frisbee jest motywem przewodnim zawodów latających psów, a najważniejszą konkurencją i zarazem najbardziej widowiskową jest freestyle, czyli pokazy w stylu wolnym do muzyki - wyjaśnia.

Wrocławska edycja imprezy to Mistrzostwa Polski będące kwalifikacjami do przyszłorocznych Mistrzostw Świata. - Co prawda z powodu pandemii zabrakło uczestników z Czech czy Słowacji, którzy chętnie przyjeżdżają do Wrocławia, ale dopisali zawodnicy z całego kraju. W tym roku mamy 150 uczestników - podkreśla Dariusz Radomski. Widzowie mogą uczestniczyć w organizowanych podczas zawodów warsztatach dogfrisbee. W punktach konsultacyjnych dyżurują eksperci - lekarze weterynarii.

Na pytanie, kto tu jest ważniejszy pies czy jego właściciel, opiekunowie czworonogów odpowiadają, że w tych zawodach liczy się przede wszystkim zgranie. Nawet gdy pies będzie wybitnie utalentowany, to właściciel, który nie będzie umiał odpowiednio rzucić dysku, nie osiągnie dobrych wyników. Połączenie pies-człowiek jest tutaj najważniejsze i nie można tego rozłączać – wyjaśniają. Rasa nie ma tu decydującego znaczenia, wystarczy, że pies lubi aportować i bawić się z człowiekiem. Jest jednak limit wiekowy, pies musi mieć co najmniej 18 miesięcy, z tego względu, że przy ewolucjach i wyskokach występują duże obciążania na stawy i psy muszą być odpowiednio rozwinięte fizycznie.

Zawody Latających Psów organizowane są we Wrocławiu od 2006 roku. Dogfrisbee jest jedną z najpopularniejszych "pieskich" dyscyplin na świecie, z rzeszami miłośników w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku, a także wykonywaniu powietrznych ewolucji. Widowiskowe zawody wymagają bliskiej współpracy człowieka z psem. We Wrocławiu zawodnicy startują w konkurencjach dystansowych throwngo, polegających na aportowaniu przez psa lecącego dysku, freestyle – najbardziej widowiskowej formy dogfrisbee, a także dyscyplinie frizgility – czyli połączeniu frisbee oraz agility (polega na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami, musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód). Psy i ich dwunożni partnerzy walczą o puchary oraz psie nagrody od sponsorów. Sobotnie konkurencje potrwają w Parku Południowym do 18.00, a w niedzielę zawody można obserwować od 9.00 do 18.00.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska