Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy koło Wrocławia przeznaczone do wycinki. Powstała szczegółowa mapa [ZDJĘCIA]

mk
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Las Mokrzański, las koło Siechnic czy w Masywie Ślęży. Mapa przedstawiająca planowane wycinki w lasach w pobliżu Wrocławia oraz w całym kraju pojawiła się w ubiegłym tygodniu. Chociaż powstała na podstawie ogólnodostępnych danych, bardzo oburzyła przedstawicieli Lasów Państwowych. Dlaczego?

Lasy do wycięcia koło Wrocławia można zobaczyć na mapie stworzonej przez organizację Lasy i Obywatele. W najbliższej okolicy Wrocławia leśnicy planują wycinki m.in. w lesie Mokrzańskim, na Praczach Odrzańskich, między Pawłowicami a Pruszowicami, w lesie między Chrząstawą Wielką a Ligotą Małą, od Siechnic w stronę Oławy i dalej, w Masywie Ślęży na południe od Sobótki, w Krzeptowie czy pomiędzy Jerzmanowem a Lutynią.

Wycinki lasów. Już dziś zadzwoń lub napisz do nadleśnictwa

Wielkość wycinki i sposób jej prowadzenia (rębnia gniazdowa, rębnia stopniowa itp.) pokazane są po najechaniu na odpowiedni fragment mapy. Okienko ze szczegółami pojawia się po powiększeniu mapy i kliknięciu na interesujący obszar. I tak w przypadku jednego z pododdziałów lasu Mokrzańskiego można dowiedzieć się, że dane pochodzą z Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Miękinia na lata 2012 - 2021, który dla tego obszaru przewiduje wycinkę “30 procent starych drzew w formie dziur na całej powierzchni w ramach rębni gniazdowej IIIB”. Autorzy przypominają w tym samym miejscu, że nadleśnictwo powinno prowadzić konsultacje do nowego planu na lata 2022 - 2031 i zachęcają:

LASY Z WYCINKAMI W OKOLICACH WROCŁAWIA - ZOBACZ WIĘCEJ NA ZDJĘCIACH PONIŻEJ:

- Jeżeli ten las jest dla Ciebie ważny, zadzwoń i napisz do Nadleśnictwa Miękinia z żądaniem włączenia Cię do konsultacji nowego PUL, masz do tego prawo. Lasy Państwowe słabo radzą sobie z informowaniem społeczeństwa o konsultacjach, dlatego zadzwoń i napisz już dziś, by pomóc Nadleśnictwu Miękinia wywiązać się z jego ustawowych obowiązków - piszą autorzy mapy.

Podobne informacje są przy każdym zaznaczeniu. Np. dla fragmentu położonego najbliżej Siechnic jest wskazówka: “Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Oława na lata 2014-2023 dla pododdziału 281j (o powierzchni 6,39ha) przewiduje wycinkę 30 procent starych drzew na całej powierzchni w ramach rębni stopniowej IVD”.

Lasy Państwowe: W wielu miejscach rosną już nowe drzewa

Opublikowana w ubiegłym tygodniu pod adresem https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html mapa zrobiła duże wrażenie zarówno na osobach, które z lasów korzystają do rekreacji, jak i przedstawicielach Lasów Państwowych. Obserwowana z oddalenia Polska jawi się na niej jako wielka czerwona plama. Sposób przedstawiania obszarów z planowaną wycinką spotkał się ze zdecydowaną krytyką Lasów Państwowych, które błyskawicznie zarzuciły autorom szereg manipulacji.

- Na mapie celowo zastosowano zbyt dużą grubość linii. W efekcie im bardziej pomniejszamy mapę, tym większa jej część pokrywa się czerwonym, ostrzegawczym kolorem - wskazują pracownicy gospodarstwa leśnego. Oprócz tego Lasy Państwowe podkreślają, że w wielu umieszczonych na mapie obszarach wycinki już zostały przeprowadzone, a w ich miejscu rosną nowe drzewa.

- W większości przypadków ścinamy drzewa jedynie w niewielkich „gniazdach”, usuwamy pojedyncze egzemplarze lub grupy drzew. W innych miejscach wycinamy zaś jedynie wąski pas lasu. Wszędzie pozostaje do 5% lasu do naturalnej śmierci drzew - tłumaczą Lasy Państwowe.

Tymczasem autorzy mapy nie kryją, że do jej stworzenia posłużyli się ogólnodostępnymi dokumentami. W legendzie mapy jest wyjaśnienie, że obrazuje ona wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu.

- Na dziś nadleśnictwa mają przekaz dnia, by zestawiać naszą mapę ze zdjęciami satelitarnymi i pokazywać rzekome zbytnie uproszczenie. Odpowiadamy, że całe potrzebne info na mapie jest, zakładamy że użytkownik potrafi czytać i że takiej mapy raczej nie da się zrobić lepiej, a już na pewno nie na tych danych. A mapę satelitarną podłączymy na dniach, dla pełnego obrazu i by leśnicy nie czuli się źle - czytamy na stronie organizacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska