Projekt lądownika marsjańskiego „Eagle”, przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej, znalazł się w finale międzynarodowego konkursu organizowanego przez The Mars Society i NASA.

Głównym zadaniem w konkursie Red Eagle International Student Engineering Contest było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Marsa 10 ton ładunku, używając jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii.

– To spore wyzwanie, ponieważ dotychczas największym ładunkiem, jaki ludzkość dostarczyła na Marsa, był ważący około 1 tonę łazik Curiosity.

Jednak bez stworzenia lądownika, który będzie w stanie przetransportować bezpiecznie na powierzchnię Marsa większy ładunek, niemożliwy będzie podbój tej planety – tłumaczy Justyna Pelc, wiceprezes Koła Naukowego Off-Road.

W skład ekipy weszli mechanicy, elektronicy, inżynierzy materiałowi, biolodzy i fizycy. Młodzi projektanci nawiązali także współpracę m.in. ze specjalistami z ESA, CERN oraz Mars Society Polska.

W efekcie powstał projekt lądownika, który jako konstrukcję nośną wykorzystuje kadłub półskorupowy pozwalający na uzyskanie optymalnego stosunku wymaganej wytrzymałości do masy. Ładownia została umieszczona w dolnej centralnej części lądownika i jest jednocześnie windą towarową, co znacznie ułatwia proces rozładunku. Przestrzeń ładunkowa zaprojektowana jest w ten sposób, że moduł windy bez problemu może być wymieniony na inny, umożliwiający podtrzymanie życia dla ludzi.

W projekcie studenci zaproponowali wykorzystanie technologii druku 3D elektroniki. Pozwoli to znacznie zredukować masę układów przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów produkcji. Obecnie można już bowiem wydrukować większość czujników używanych w branży kosmicznej np. temperatury, wilgotności, ciśnienia, siły wiatru czy promieniowania UV.

W sumie do konkursu zgłoszono 15 projektów, z których pięć zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału. Oprócz Polski jury doceniło też studentów z Francji, USA oraz wspólne projekty z Niemiec i Szwecji oraz Indii i Włoch. Zwycięzców poznamy pod koniec sierpnia podczas zjazdu konwencji The Mars Society, która odbędzie się w Pasadenie. Główną nagrodą w konkursie jest 10 tys. dolarów.