L4, zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Zobacz, co się zmieniło od 1 stycznia 2022 roku

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Udostępnij:
1 stycznia 2022 r. w życie weszły przepisy, które wprowadziły kilka zmian w zasiłku chorobowym. Zmiany dotyczą m.in. zasady liczenia długości L4. Sprawdź szczegóły poniżej.

Zasiłek chorobowy osoba ubezpieczona może otrzymywać w ciągu roku nie dłużnej niż przez 182 dni (albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży).

"Do końca ubiegłego roku ulegały zsumowaniu te nasze zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tą samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach, czyli gdy eZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową, okres zasiłkowy naliczany był na nowo" - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - "Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy, ponieważ wszystkie zwolnienia się sumują."

Bez względu na rodzaj choroby, wszystkie zwolnienia lekarskie sumują się, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Rzeczniczka ZUS zapewnia, że osoba, która wykorzysta całe 182 dni zasiłku chorobowego i nadal będzie niezdolna do pracy, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy. Przysługuje ono maksymalnie przez rok osobie, która dalej choruje, ale rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Nowelizacja ustawy doprecyzowała także przepisy dotyczące nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Ustawa nie pozostawia żadnych wątpliwości, że osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego zamiast się leczyć, musi zwrócić nienależnie pobrany zasiłek chorobowy. Dotyczy to każdej formy pracy, nawet na umowie zlecenie czy umowie o dzieło. Taka zasada funkcjonowała już wcześniej, ale teraz została wpisana do ustawy.

"Dementuję natomiast pojawiające się w mediach doniesienia, jakobyśmy mieli zamiar pozyskiwać informacje dotyczące naszych klientów od operatorów komórkowych czy banków. Nowe przepisy nie dają nam takich uprawnień" - stanowczo podkreśla Kowalska-Matis. - "Zapewniam także, że nasi inspektorzy nie będą pytać sąsiadów o to, jak ktoś spędza czas przeznaczony na leczenie, bo mają wiele skuteczniejszych i bardziej wiarygodnych narzędzi do sprawdzenia, czy ktoś prawidłowo korzysta ze zwolnienia".

Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek. Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty „chorobowego” bądź ich weryfikacji. Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy choruje osoba zatrudniona u dwóch pracodawców. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ktoś, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie w drugiej.

Od stycznia 2022 r. kobiety w ciąży uzyskują prawo do zasiłku macierzyńskiego także wtedy, gdy urodzą dziecko już po ustaniu zatrudnienia i gdy ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie