Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kyczera: pierwsza udana misja Polski w Iraku

Piotr Kanikowski
Festiwal to możliwość obcowania z egzotyczną kulturą
Festiwal to możliwość obcowania z egzotyczną kulturą Piotr Krzyżanowski
Jako pierwsza impreza Polskiej Prezydencji na Dolnym Śląsku startuje dziś festiwal folklorystyczny Świat pod Kyczerą.

Organizują go, głównie siłami wolontariuszy, Łemkowie - młodzież z założonego 20 lat temu w Legnicy Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. Od wczoraj ich goście zjeżdżają się do Legnicy dosłownie z całego świata: z Indonezji, Kolumbii, Meksyku, Rosji, Słowacji Serbii, USA, Tajwanu. Nawet z Iraku, który - dopóki rok temu nie sprowadzili grupy Sulaimaniyah - wydawał się zamknięty, niedostępny, nieufny. Kyczera zrobiła wyłom. Jerzy Starzyński, dyrektor festiwalu, słyszy więc, że to pierwsza udana misja Polski w tym kraju. Misja kulturalna, otwierająca Irak na świat.

Ze względu na biurokratyczne trudności, w Legnicy zabraknie tylko grupy z Republiki Zielonego Przylądka. Ale za to do zestawu wykonawców w ostatniej chwili dokooptowano Ukraińców, którzy akurat, szczęśliwym trafem, po tournee zatrzymali się na zamku w Grodźcu.

Przez 12 dni 12 zespołów z Polski i zagranicy będzie prezentować swoją kulturę w miastach i wioskach zagłębia miedziowego, w Szczawnie-Zdroju oraz w Małopolsce i na Słowacji.

Choć koncerty galowe odbywają się w Legnicy (12 lipca o godz. 17) i w Lubinie (9 lipca, godz. 20), najbardziej wzruszające są wizyty artystów w podlubińskich wioseczkach, zamieszkałych przez rodziny przesiedleńców z Łemkowszczyzny. I łzy babuleniek, które nie mając szans na podróż w egzotyczne kraje, na swym podwórku spotykają nagle np. Papuasów z Indonezji lub Meksykanów.

Dziś po południu Świat pod Kyczerą zawita z koncertami i animacjami na podwórka w Chobieni, Studzionkach, Gwizdanowie, Wysokiem, Górzynie, Nieszczycach, Olszanach i Orsku, a dzień zakończy się korowodem i koncertem galowym na stadionie w Rudnej (godz. 19). Jutro muzyki ludowej będzie można posłuchać m.in. w Raszówce, Liścu (godz. 15) Chróstniku (godz. 16), przy grecko-katolickiej cerkwi w Zamieni-cach (godz. 17), w Prochowicach (godz. 19) i na Błoniach w Lubinie.

Niedziela jest zarezerwowana dla Szczawna-Zdroju. O godz. 15.30 będzie korowód, animacje uliczne i wielki koncert na deptaku (lub w Hali Spacerowej - gdyby spadł deszcz).

Na dwa dni (11 i 12 lipca) festiwal zatrzyma się w Legnicy. Zespoły wybierają się z występami m.in. do szpitala, pogotowia opiekuńczego, noclegowni, międzyparafialnej stołówki charytatywnej księdza Gacka, seniorów z Domu Dziennego Pobytu i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. - Łemkowie przez wiele lat żyli w wykluczeniu. Staramy się więc docierać do środowisk wykluczonych, pomijanych - wykłada swą misję Jerzy Starzyński.

Prawdziwie świąteczny charakter będzie miał wtorek, kiedy na legnickim Rynku zainstalują się Eteryczne Jarmarki. Od godz. 14 będzie w nich prezentowane tradycyjne ludowe rzemiosło Łemków i Pogórza. O godz. 17 na scenie w rynku odbędzie się jubileuszowy koncert Kyczery i jej gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska