Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kutia wigilijna. Przepis na kutię (PRZEPISY TRADYCYJNE, SKŁADNIKI, JAK ZROBIĆ)

JEW
KUTIA - KUTIA ŚWIĄTECZNA - KUTIA - PRZEPIS - KUTIA PRZEPISY - JAK ZROBIĆ KUTIĘ - KUTIA WIGILIJNA - KUTIA - NAJLEPSZE PRZEPISY
KUTIA - KUTIA ŚWIĄTECZNA - KUTIA - PRZEPIS - KUTIA PRZEPISY - JAK ZROBIĆ KUTIĘ - KUTIA WIGILIJNA - KUTIA - NAJLEPSZE PRZEPISY fot. Paweł Relikowski
Kutia to znana wigilijna potrawa kuchni kresowej. Kutia to słodki deser z ziaren pszenicy, maku, migdałów i rodzynek. Jak przygotować smaczną świąteczną kutię? Proponujemy tradycyjne, kresowe przepisy na wigilijną kutię.

1. KUTIA WIGILIJNA
Składniki na 4 porcje:
* 1 szklanka pszenicy łuskanej (trzeba powiedzieć że "na kutię")
* 1 szklanka maku
* 1 szklanka mleka
* 1 szklanka miodu
* 100 g orzechów włoskich, posiekanych
* 100 g orzechów laskowych, posiekanych
* 100 g migdałów, drobno posiekanych
* 100 g suszonych fig, drobno posiekanych
* 100 g suszonych daktyli, drobno posiekanych
* 100 g rodzynek
* kilka kropel aromatu rumowego

  • Pszenicę opłukać na sicie, a następnie zalać w garnku gorącą wodą. Odstawić na noc. Rano pszenicę ponownie przepłukać pod bieżącą wodą i ugotować w świeżej wodzie do miękkości (ok. 4 godz.). Po ugotowaniu odcedzić i znów opłukać. Odstawić.
  • Mak zalać wrzącym mlekiem, a następnie doprowadzić do ponownego wrzenia. Zdjąć z ognia i odstawić na co najmniej 2 godziny. Po upływie tego czasu mak odcedzić dobrze na sicie i zemleć dwa razy w maszynce.
  • Rodzynki zalać na chwilę wrzącą wodą.
  • Miód rozpuścić w rondelku na małym ogniu. Kiedy będzie już płynny wymieszać z makiem i z pszenicą. Dodać bakalie i aromat, wymieszać.
  • Przełożyć kutię do miseczki i wstawić do lodówki na kilka godzin w celu schłodzenia.

2. KUTIA KRESOWA BABUNI
Składniki kutii:
1 szklanka pszenicy (bez łusek)
1 szklanka maku niebieskiego
1/2 szklanki płynnego miodu
10 dag orzechów włoskich (można dodać też orzechy laskowe)
5 dag rodzynek
1 laska wanilii
1-2 łyżki słodkiej śmietanki do polania (niekoniecznie)
inne bakalie według własnego uznania, np. sparzone i obrane migdały, 4 daktyle, 4 figi.

Wykonanie kutii:
Pszenicę wypłucz, namocz w zimnej wodzie na noc (lub co najmniej na 6 godzin), aby zmiękła. Następnego dnia zalej wrzątkiem (co najmniej 2 litry, bo inaczej pszenica sie przypali) i gotuj około 1 godziny pod przykryciem na małym ogniu. Ziarna powinny być miękkie, ale nie rozgotowane. Osoby mające kłopoty z gryzieniem mogą gotować pszenicę dłużej.

Ugotowaną pszenicę odcedź i wystudź. Równocześnie możesz zajmować się makiem i bakaliami, bo wymagają także moczenia. Mak wypłucz i zalej wrzącą wodą, raz zagotuj. Odstaw na kilka godzin. Odcedzony i osączony mak należy zemleć 2-3 razy w maszynce do mięsa z użyciem sitka o drobnych oczkach.

Rodzynki wypłucz i zalej ciepłą wodą. Odstaw na 20 minut. Potem dokładnie osącz. Orzechy lekko podpraż w piekarniku, następnie posiekaj. Migdały sparz wrzątkiem i obierz ze skórki. Posiekaj. Jeżeli dodajesz daktyle i figi, pokrój je w paseczki. Laskę wanilii rozetnij wzdłuż i czubkiem noża wybierz ziarenka. Koniec płukania, moczenia, mielenia, gotowania, prażenia, wydrążania. Teraz najprzyjemniejsza część pracy – mieszanie wszystkich składników. Powstała masa to właśnie kutia.

3. KUTIA RYŻOWA

Kutia ryżowa - składniki:

  • 25 dag ryżu
  • 250 ml miodu
  • 10 dag suszonych śliwek bez pestek
  • po 5- 8 dag rodzynków i płatków migdałowych
  • 3 łyżki masła
  • łyżka cukru kryształu
  • mielony cynamon
  • sól

KUTIA RYŻOWA - PRZYGOTOWANIE - PRZEPIS: Śliwki umyć, zalać taką ilością wody, by były przykryte i odstawić na 1- 2 godz. Ugotować w tej samej wodzie, zmiksować z miodem i cynamonem. Rodzynki przelać wrzątkiem, osączyć. Ryż ugotować w dużej ilości lekko posolonej wody, odcedzić na sicie. Gdy przestygnie, wymieszać go z masą śliwkową i rodzynkami, przełożyć do salaterki, wstawić do lodówki. Przed podaniem polać masłem, oprószyć cukrem i płatkami migdałowymi.

KUTIA UKRAIŃSKA
Składniki:

  • 0.25 kg łuskanej pszenicy
  • 0.30 kg maku
  • 1 szklanka miodu (dobrego, może być gryczany)
  • mleko
  • bakalie: orzechy rodzynki skórka pomarańczowa (smażona mięciutka) suszone figi morele śliwki

Kutia ukraińska - sposób przygotowania: Pszenicę gotujemy w wodzie (trzeba ją dusić, ciągle podlewać wodą, aż będzie miękka, a woda odparuje). Pszenica ma być tak miękka jak ryż na sypko. Trwa to co najmniej trzy godziny. Mak traktujemy tak samo, tylko że gotujemy go w mleku, jeszcze dłużej niż pszenicę. W trakcie gotowania można go podlewać wodą, a nie mlekiem. Później dwu-, trzykrotnie trzeba go zemleć. W misce zmieszać przygotowaną pszenicę, mak, bakalie (pokrojone), miód. Można dodać trochę startej skórki z cytryny, także trochę soku z cytryny (żeby było lekko kwaskowe). Następnie wstawić do lodówki. Podawać schłodzone. Prawdziwa ukraińska kutia składa się tylko z pszenicy, orzechów, rodzynek, maku i miodu, ale mnie ponosi fantazja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska