Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuskus niedźwiedzi urodził się w zoo we Wrocławiu. To sensacja na skalę światową! [ZDJĘCIA]

mk
Matką malucha jest Duża
Matką malucha jest Duża Zoo Wrocław
Żadne inne zoo na świecie nie może pochwalić się takim osiągnięciem. We Wrocławiu po raz kolejny udało się rozmnożyć zagrożony wyginięciem gatunek kuskusa niedźwiedziego, małego i tajemniczego torbacza.

Niezwykle tajemniczy, bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem gatunek torbacza udało się po raz kolejny rozmnożyć we wrocławskim zoo. Kuskus niedźwiedzi w naturze żyje tylko w lasach deszczowych na wyspie Celebes w Indonezji. Preferuje tereny nienaruszone przez człowieka i trudno adaptuje się do zmieniających się warunków.

Mimo takich komplikacji, pracownicy wrocławskiego zoo ponownie rozmnożyli ten gatunek. To ogromny sukces w skali światowej, bo dokonali tego jako jedyni i to po raz czwarty. Potwierdzili tym, że kuskusy niedźwiedzie można uratować przed wymarciem dzięki hodowli w ogrodzie zoologicznym - informuje Joanna Kij z wrocławskiego zoo.

Zwierzęta te mogą ważyć do 10 kg i mieć 60 cm długości. Mają miękką i ciemną sierść, dużą głowę oraz chwytny ogon. Łapy są zakończone ostrymi pazurami. Samica rodzi zwykle jedno młode na rok. Obecność kuskusa w torbie matki pracownicy zoo potwierdzili 20 lipca 2020 r. We wrześniu młode zaczęło wyglądać na zewnątrz, a pod koniec grudnia pierwszy raz wyszedł na zewnątrz.

Obecnie pracownicy obserwują, jak przemieszcza się po gałęziach na wybiegu i próbuje podkradać jedzenie matce, ale wciąż jej nie odstępuje i w chwilach niepewności błyskawicznie wskakuje do torby. Na razie na dietę małego kuskusa składa się głównie mleko matki, ale już próbuje podjadać dorosłe przekąski czyli liście. Podejrzewamy, że nowo narodzony osobnik to samiec, ale potwierdzimy to dopiero, kiedy bardziej się usamodzielni i przyzwyczai do nas - opowiada kierownik działu małych ssaków Andrzej Miozga.

Kuskusy trafiły do Wrocławia wiosną 2016 r. z indonezyjskiego centrum rehabilitacji zwierząt, do którego trafiły po odebraniu ich przemytnikom. Zwierzęta te często trafiają do prywatnych hodowli, gdzie ich szanse na przeżycie są małe, a także zabijane są dla mięsa i futra.

W czterech ogrodach zoologicznych na świecie mieszka jedynie 14 kuskusów. Najmłodszy torbacz z Wrocławia, dziecko sześcioletnich: Garetta i Dużej, wyjedzie ze stolicy Dolnego Śląska do innego zoo.

Kuskus niedźwiedzi odławiany jest też z natury dla mięsa i futra oraz coraz częściej do hodowli domowych, gdzie jego przeżywalność jest znikoma.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska