Kurs językowy z dotacją? Uważaj! To cwany podstęp!

  Kurs językowy z dotacją? Uważaj! To cwany podstęp!

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©pixabay.com

  Tajemnicza warszawska firma oferuje w internecie kursy językowe „z 80-procentowym dofinansowaniem” dla mężczyzn w wieku 40 – 50 lat z Dolnego Śląska. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że owo „dofinansowanie” to dotacja z Unii Europejskiej. Ale to nieprawda. Dopiero z załączonego do strony „regulaminu” wyczytać można, że to nie Unia tylko prywatna firma, a owe 80 proc. to rabat, choć nie wiadomo od jakiej sumy. A za kurs trzeba słono zapłacić.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©pixabay.com

  Jeśli ktoś chciałby z oferty skorzystać, radzimy się zastanowić. Z doniesień medialnych, dotyczących owej dziwnej firmy, wynika, że to po prostu sprzedaż płyt z kursem językowym. Teoretycznie chroni nas ustawa - bo każdy ma 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość albo poza siedzibą przedsiębiorcy. Ale nie dotyczy to m.in. umowy „w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu."

  Jeżeli więc zdecydujemy się na kurs z „dofinansowaniem”, dostaniemy płyty i zaczniemy z nich korzystać, to już ich zwrócić się nie da. Sprawę bada już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wśród skarg na warszawską firmę jest i ta, że podszywa się pod Unię Europejską.

  Reklamy „dotacji do kursów językowych” znaleźć można było m.in. na Facebooku. Adres strony internetowej: dofinansowanie-dolnoslaskie.pl”. Na stronie niebieskie tło, na nim żółte gwiazdki i duży napis „80 procent dofinansowania na kursy językowe. Program przeznaczony jest dla mężczyzn w wieku 40 – 50 lat z woj. dolnośląskiego”. Co ważne. Na stronie nie ma żadnych informacji o co chodzi, jakie to dofinansowanie. Żadnego adresu, telefonu - nic.

  Zainteresowani mogą wpisać swoje imię, adres mailowy i telefon. Wtedy ktoś ma się skontaktować. Dopiero gdy klikniemy w „Regulamin” znajdujemy informacje, że to po prostu internetowy sklep. Jest nazwa i adres warszawskiej firmy. Jej telefon nie odpowiada. Napisaliśmy maila z pytaniami. Bez odpowiedzi.

  Podobne oferty „dotacji” ale dotyczące innych regionów Polski opisywane są w internecie od kilku miesięcy. Firma zarządzająca witrynami kilka razy zmieniała nazwę. W różnych wersjach oferty z „dofinansowaniem” pojawiały się informacje o tym jaką metodą ma być prowadzony kurs językowy. To też się zmieniało.

  Na stronie przeznaczonej dla Dolnego Śląska są tylko informacje, że program Program ,,Język Dla Każdego (…) współfinansowany jest ze środków prywatnych”. Da się też zauważyć brak konsekwencji. Bo raz czytamy, że to program tylko dla mężczyzn, a w innym miejscu, że to tylko program dla mężczyzn i kobiet, a zaraz potem znowu, że dla mężczyzn.

  Nietrudno znaleźć w internecie informację, że za dziwną warszawską firmą stoi mężczyzna, którego biznesowa działalność budziła już kontrowersje. Media opisywały choćby internetowy serwis oferujący pracę przy opisywaniu programów komputerowych. Nieuważny czytelnik tego co napisane było na stronie, zawierał niekorzystną dla siebie i dość kosztowną umowę. Zamiast zarobić, musiał płacić.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OlgaKraus

  Olga Kraus

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 19

  Zarabiam 86 $ za godzinę pracy w domu. Byłem zszokowany, gdy moja sąsiadka powiedziała mi, że wynosi średnio 95 USD, ale teraz widzę, jak to działa. Teraz czuję taką swobodę, że jestem swoim...rozwiń całość

  Zarabiam 86 $ za godzinę pracy w domu. Byłem zszokowany, gdy moja sąsiadka powiedziała mi, że wynosi średnio 95 USD, ale teraz widzę, jak to działa. Teraz czuję taką swobodę, że jestem swoim własnym szefem.

  Właśnie to robię >>>>>>>> www.Trade46.Comzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, zero anominowości

  Żaba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  MYślisz że twoje IP jest tajne?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny spec

  croosaint (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Który się naczytał bajek, że po IP można kogoś szybciutko namierzyć....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo