Kupowali w internecie fikcyjne faktury. Teraz staną przed sądem

Marcin Rybak
Marcin Rybak
archiwum Polska Press/zdj. ilustracyjne
Udostępnij:
Drobni przedsiębiorcy skorzystali z oferty portalu sprzedamkoszty.com.pl. Teraz grozi im do 8 lat więzienia za podatkowe oszustwo. Znaleźliśmy w sieci podobną witrynę. I to nie tylko dla biznesmenów. Kusi zwykłych ludzi „optymalizacją podatkową”. Lepiej uważać.

Wrocławska Prokuratura Regionalna prowadzi śledztwo w sprawie witryny sprzedamkoszty.com.pl. W ostatnich dniach oskarżyła sześć osób, są to przedsiębiorcy korzystający z usług portalu. Jego właścielem - twierdzą śledczy - jest Norbert N. z Łodzi.
Portal oferował usługę nazwaną przez siebie „optymalizacją podatkową”. Miało to polegać na wystawianiu fałszywych faktur.
Opisywały transakcje - zakup towarów lub usług - których w rzeczywistości nie było. Ale dzięki takim fakturom można było płacić mniejszy podatek.

Państwo S. na podatkach zaoszczędzili przeszło 16 tysięcy złotych. Za „usługę” płacili od 3 do 15 procent sumy wpisanej w fałszywej fakturze. W zamian dostali faktury, z których wynikało, że kupili kostkę brukową, piasek czy kruszywo. „Prowizję” za fałszywe faktury wypłacano w gotówce Norbertowi N. albo przelewem na konto firmy ze Stanów Zjednoczonych. Część pieniędzy z „prowizji” lokowana była w internetowej „kryptowalucie” Bitcoin. Żeby utrudnić ustalenie, że pieniądze pochodzą z przestępstwa.

Śledztwo wrocławskiej Prokuratury Regionalnej obejmuje już 20 osób, którym postawiono zarzuty. Sześć osób, które w ostatnich dniach oskarżono, przyznały się do winy. Chcą dobrowolnie poddać się karze i zwrócić niezapłacony podatek. Internetowa Strona sprzedamkoszty.com.pl już nie działa. Została zlikwidowana. Ale nie znaczy to, że tego typu działalność nie jest prowadzona.

W internecie znaleźliśmy inną - o bardzo podobnej nazwie - z identyczną ofertą. Też mowa jest o „optymalizacji podatkowej”. Co ciekawe jedyny sposób kontaktu to mail a nie telefon. To może przypadek, ale wśród dowodów obciążających oskarżonych we wrocławskim śledztwie są podsłuchane rozmowy telefoniczne.

„Dbamy o poufność naszej współpracy z Klientami, nasze serwery ulokowane są poza Polską, szyfrujemy wszystkie nośniki danych, a całą zbędną korespondencję regularnie kasujemy” - przeczytać można na witrynie o optymalizacji podatkowej.
Oprócz przedsiębiorców do „współpracy” zapraszani są zwykli ludzie. Choćby tacy, którzy sprzedali mieszkanie. Muszą zapłacić podatek dochodowy chyba, że w ciągu dwóch lat przeznaczą pieniądze na budowę, kupno albo remont jakiejś nieruchomości.

Tajemnicza strona, którą znaleźliśmy, proponuje „imienne faktury na materiały lub usługi budowlane”. Żeby nie płacić podatków. Podobną usługę proponuje się osobom, które mają do zapłacenia podatek od dochodów kapitałowych czyli na przykład zysków ze sprzedaży akcji na giełdzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Najlepsze jest to ,że strona sprzedamkoszty.com istnieje , ma się dobrze i handluje danymi osobowymi. Nikt nic z tym nie zrobi.
G
Gość
PIS znacznie się różni od złodziejskich partykularnych partii jak UW, KLD,Samoobrona, PSL, PZPR,SLD .Samoobrona.
Tam szli ludzie albo czujący oddech prokuratora lub komornika lub mający pomysł na przekręt a potrzebujący znajomości.W PIS oczywiście też będą złodzieje ale na mniejszą skale jak np przekręt na starych ciuchach wrzucanych do kontenerów PCK. PO było gwarantem dla firm grabiących Polskę, przeważnie niemieckich.Co tu opisywać rozliczne afery korupcyjne.Najlepiej się sami opisali gdy dwóch zubożałych hrabiów Rozstowski i Sikorski obżerali się ośmiorniczkami popijali winem za 700 zł na koszt podatników a minister od bezpieczeństwo tłumaczył im że Polska już jest teoretyczna.Najbardziej opiniotwórczym medium jest ponoć Wirtualna Polska będąca tubą propagandowa Niemców nadająca z terenu Polski podczas wojny ekonomiczno-propagandowej.
Pluje się nam w twarz a zdrajcy Polski czuja się bezkarni licząc ze Polska będzie prowincja Niemiec jeśli nie cała to na terenach które Ruscy Niemcom zabrali za zbrodnie jakie popełnili tez na naszym narodzie.
Nauka historii to wyrzucanie pieniędzy bo część Polaków chce być niewolnikami w niemieckich firmach pracując za połowę wynagrodzenia Niemca.
PO szkodziła Polsce gdy była u władzy a teraz nawet się nie skrywa z sympatiami proniemieckimi i tak spłaca dług za finansowanie od czasów KLD.
Kto bierze pieniądze od naszych niedawnych wrogów to zdrajca.
Podobnie jest z finansowaniem rozmaitych lewackich i anarchistycznych w tym pedalskich ugrupowań przez Sorosa.
Są grupy interesów które chcą być bezkarne i zależy im ograniczenie wpływów rządów.Pieniądz będzie rządził a korupcja będzie zajmować większość czasu ludziom z kręgów władzy bo w Polsce można mieć wiele nieruchomości i nie trzeba się z nich tłumaczyć a afery są za zegarki,Dlatego tak się ludzie pchają do polityki
c
chwdp
więc nie pajacuj
P
Pomidor
Bo PO to PO tamto, tak samo brzydzi mnie każde złodziejstwo, nie ważne czy nazywa się PO, SLD, PSL czy PiS, LPR, Samoobrona, AWS, UW, UD, KLD, SDPL, UPR, KPN, PC itd. Coś pominąłem? PiS niczym się nie różni, był w zasadzie we wszystkich tych partiach osobowo obecny, w PZPR też, więc niech kolega sam nie udaje idioty, że mamy do czynienia z realną"dobrą zmianą".
Zamiast wciąż oglądać się wstecz proponuję, spojrzeć na rzeczywistość, że dalej kradną i wszystko wskazuje, że dalej kraść będą - z jedną różnicą - po tzw. "reformie" sądów będą całkowicie bezkarni. Tak dobrze żaden z poprzedników nie miał ( co nie znaczy, że sądy były bez skazy ).
P
Pomidor
Jak w temacie.
Ojciec Dyrektor optymalizuje zyski w skuteczniejszy sposób ;)
P
Pióro
A papier wszystko przyjmie
G
Gość
WZIĘLI SOBIE DO SERCA SŁOWA SZEFA CBA, KAMIŃSKIEGO, ŻE WSZYSTKO TU JEST PRZECIEŻ TYLKO ILUZJĄ, TO I FAKTURY MOGĄ BYĆ FIKCYJNE ;)
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie