Kup sobie mieszkanie od wojska albo nawet całą twierdzę. Wielka wyprzedaż nieruchomości AMW w Polsce LUTY 2021. Wojsko sprzedaje mieszkania

Stefan Kowlaski
Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż zabytkowy fort w Bronowicach. Cena wywoławcza to prawie 28 milionów złotych. W ofercie przetargowej AMW na luty 2021 roku jest wiele ciekawych nieruchomości. Zarówno nad morzem, jak i w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.Zobacz kolejne oferty>>>
Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż zabytkowy fort w Bronowicach. Cena wywoławcza to prawie 28 milionów złotych. W ofercie przetargowej AMW na luty 2021 roku jest wiele ciekawych nieruchomości. Zarówno nad morzem, jak i w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.Zobacz kolejne oferty>>>
Udostępnij:
Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż zabytkowy fort w Bronowicach. Cena wywoławcza to prawie 28 milionów złotych. W ofercie przetargowej AMW na luty 2021 roku jest wiele ciekawych nieruchomości. Zarówno nad morzem, jak i w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

W lutym 2021 roku Agencja Mienia Wojskowego przeprowadzi blisko czterdzieści przetargów nieruchomości. AMW posiada na sprzedaż liczne i atrakcyjne działki, a także mieszkania oraz lokale użytkowe. Nie brakuje też obiektów na wynajem. Na liście AMW pojawiło się wiele ciekawych nieruchomości z północy Polski (Pruszcza Gdańskiego, Malborka), Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje zabytkowy fort w Bronowicach

Co ciekawe, AMW na sprzedaż ponownie wystawiło teren z zabytkowym fortem reditowym w Bronowicach, który powstał w XIX wieku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z CENAMI

- Śródszaniec stanowi parterowa redita w kształcie podkowy, otoczona wewnętrznym dziedzińcem i wałem, połączona poternami z symetrycznymi kopanierami typu „kocie uszy”. Redita zamknięta jest dwukondygnacyjnym budynkiem koszarowym. W 1908 roku na lewym narożniku i szyi wzniesiono tradytor. Główny wjazd do fortu prowadzi przez umieszczoną pomiędzy dwoma skrzydłami kopaniery szyjowej bramę, pierwotnie poprzedzoną mostem zwodzonym - czytamy w ofercie AMW.

Z zabytkowych elementów w niezmienionym stanie zachowały się: brama wjazdowa, stolarka okienna i drzwiowa, okiennice, pozostałość mostu zwodzonego, kamieniarka portali i strzelnic. Obiekt wymaga remontu.

Cena wywoławcza to blisko 28 milionów złotych. W poprzednich przetargach nie wyłoniono kupca.

Sprzedaż nieruchomości przez Agencję Mienia Wojskowego regulują w szczególności przepisy:

 1. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2204 z późn. zm.)
 2. rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2016 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Agencję Mienia Wojskowego (Dz.U.2016.1640) – w przypadku lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz osób uprawnionych,
 3. ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 2097).

Nie przeocz

Zakup nieruchomości w trybie przetargowym uregulowany jest w szczególności przepisach:

 • ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2204 z późn. zm.)

Przetarg może być zorganizowany w formie:

 1. przetargu ustnego nieograniczonego;
 2. przetargu ustnego ograniczonego;
 3. przetargu pisemnego nieograniczonego;
 4. przetargu pisemnego ograniczonego.

Zobacz koniecznie

Podstawową formą przetargu stosowaną przez Agencję Mienia Wojskowego jest przetarg ustny nieograniczony. Forma ta pozwala na uczestnictwo w przetargu nieograniczonej liczby zainteresowanych podmiotów, a ponadto charakteryzuje się stosunkowo prostym trybem i przejrzystością procedury (licytacja według zasady „kto da więcej”).

Przetargi organizują Dyrektorzy Oddziałów Regionalnych AMW, którzy w szczególności powołują komisję do przeprowadzenia przetargu.

Uczestnik przetargu zobowiązany jest spełnić warunki wskazane w ogłoszeniu o przetargu, a w szczególności wpłacić wadium w terminie wskazanym w tym ogłoszeniu.

Osoby, którym przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami
Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r., zwalnia się z obowiązku wniesienia wadium w wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu terminie, jeżeli zgłoszą uczestnictwo w przetargu, przedstawią oryginał zaświadczenia lub decyzji potwierdzającej prawo do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego oraz złożą pisemne zobowiązanie do uiszczenia kwoty równej wysokości wadium ustalonego w razie uchylenia się od zawarcia umowy.

Szczegółowe informacje na temat nieruchomości oferowanych w przetargu oraz warunki uczestnictwa w przetargu zawierają ogłoszenia o przetargach.

O zakup nieruchomości w trybie bezprzetargowym mogą ubiegać się podmioty określone w art. 37 ust 2, 3 i 3 a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2204 z późn. zm.). Wystąpienia w sprawie bezprzetargowego zakupu nieruchomości należy kierować do Dyrektora właściwego Oddziału Regionalnego.

Nie przeocz

Sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz osób uprawnionych (na rzecz osób, którym przydzielono lokal) odbywa się na podstawie przepisów art. 76-84 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2308) oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2016 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Agencję Mienia Wojskowego (Dz.U.2016.1640).

Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego innego niż kwatera i kwatera internatowa przysługuje osobom zajmującym ten lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego ustanowionego w drodze decyzji administracyjnej albo umowy najmu na czas nieoznaczony.

Warunkiem sprzedaży lokalu jest jego umieszczony w rocznym planie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Dyrektora Oddziału Regionalnego AMW.

Nie mogą być zbywane lokale mieszkalne:

 1. znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po dniu 30 czerwca 2004 r.;
 2. stanowiące kwatery;
 3. stanowiące kwatery internatowe;
 4. zajmowane na podstawie umów najmu zawartych na czas oznaczony.

Lokale mieszkalne, o których mowa w pkt 1 lub 4 (powyżej) , mogą być zbyte po uzyskaniu zgody Ministra Obrony Narodowej.

Zasady stosowania pomniejszeń (bonifikat) przy zakupie lokali mieszkalnych przez osoby uprawnione określa art. 79 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2308).

Zobacz koniecznie

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców odbywa się na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 2278)

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane, w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Wyjątki od konieczności uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia na nabycie nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje art. 8 ust 1, 2 i 2a ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców ((j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 2278). W szczególności Nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej, z wyjątkiem nabycia:

 1. nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej;
 2. drugiego domu, przez okres 5 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Kup sobie mieszkanie od wojska albo nawet całą twierdzę. Wielka wyprzedaż nieruchomości AMW w Polsce LUTY 2021. Wojsko sprzedaje mieszkania - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jeremi

Wszystko co wartościowe to już dawno generałowie wykupili za bezcen..

G
Gość

Co to jest kopaniera?

Jeżeli tak jest w dokumentach AMW to nie mamy już armii.

Jeżeli to pomysł dziennikarzyny to w dziennikarstwie panuje kult idioty.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie