Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura. W „Piotrusiu i wilku” grać będą dzieci z centrum opieki z Wrocławia

Katarzyna Kaczorowska
Michał Znaniecki jest znany z realizacji spektakli operowych. Teraz przygotowuje przedstawienie z seniorami i dziećmi
Michał Znaniecki jest znany z realizacji spektakli operowych. Teraz przygotowuje przedstawienie z seniorami i dziećmi fot. Paweł Relikowski
Michał Znaniecki, znany reżyser operowy, wystawia we Wrocławiu baśń, która połączy różne pokolenia. Seniorzy pomogą dzieciom

Na małej scenie Wrocławskiego Teatru Lalek grupka dzieci ma bardzo poważne zadanie. Kiedy Zofia Dowjat, asystentka reżysera Michała Znanieckiego, mówi głośno „fagot” lub „tuba”, to z niewielkiego zgromadzenia siedzącego na podłodze podrywa się jedno z dzieci i wyrzuca z siebie z prędkością karabinu jedno słowo, które kojarzy mu się z wymienionym instrumentem. I już wiem, że fagot jest drewniany, a tuba błyszcząca.

Ta zabawa to część przygotowań do premiery, w której zagrają dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, a przygotowywanej pod okiem Michała Znanieckiego, znanego przede wszystkim z realizacji operowych, ale który rok temu we Wrocławiu wspólnie z seniorami z domów pomocy społecznej zrealizował spektakl „Szukając Leara: Verdi”.
Próby do „Piotrusia i wilka” Sergiusza Prokofiewa – bo tę baśń muzyczną wybrał Znaniecki – trwają od stycznia. Premiera „Pokolenie P: Prokofiew” planowana jest na lipiec w Instytucie Grotowskiego (w Studiu na Grobli), a pod koniec roku przedstawienie zostanie wystawione na deskach Teatru Muzycznego „Capitol”.

– Kiedy seniorzy powiedzieli, że chcą brać udział w następnym przedsięwzięciu, zacząłem szukać tematu, który połączyłby ich z dziećmi. Stąd bajka, w której jest dziadek, reprezentujący zasady, reguły, normy, których te dzieci nie mają – tłumaczy Znaniecki, który nie byłby jednak reżyserem, gdyby nie uciekł się do swoistego fortelu, by w pracy nad przedstawieniem oswoić ze sobą dzieci i osoby starsze. Tym pierwszym powiedział, że będą musiały pomóc seniorom, z których część porusza się na wózkach, a tym drugim, że będą musieli zatroszczyć się o dzieci, by nie stała im się krzywda. Tak, by z tej wspólnej troski i wspólnej pracy na-rodziła się więź, której dzieciom z Centrum i podopiecznym DPS-ów brakuje.

„Pokolenie P: Prokofiew” realizowany jest w ramach projektu „Jutropera”, w którym kluczowa jest praca z ludźmi wykluczonymi społecznie. Tak w zeszłym roku powstał spektakl z udziałem seniorów, w którym zagrali też Wojciech Malajkat i Ewa Biegas. W tegorocznym projekcie weźmie udział 35 dzieci. Część z nich jest w rodzinach zastępczych, inne czekają na adopcję.
– Ta praca sprawia, że widzę sens tego, co robię. Jeśli dwie godziny po próbie z dziećmi nie mogę się otrząsnąć, to myślę, że dla widzów również efekt naszej pracy będzie jakimś wstępem do własnych przemyśleń. Ale dla dzieci będzie otwarciem drzwi do nowego świata – podkreśla Znaniecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska