Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia – sposoby aranżacji

Materiały Partnera
Kuchnia, to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu. Przygotowujemy posiłki, zmywamy naczynia, jemy, a także zasiadamy z przyjaciółmi. Coraz częściej to właśnie kuchnia, tak jak przed laty jest sercem domu.

Idealnie urządzona kuchnia, to kuchnia urządzona według indywidualnych potrzeb, które odzwierciedlają charakter właścicieli. W dobrze zaaranżowanej kuchni przygotowywanie posiłków może stać się przyjemnością dla całej rodziny. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W stylu profi

Popularność programów kulinarnych oraz moda na gotowanie sprawiły, że coraz więcej osób marzy o kuchni przypominającej te profesjonalne, spotykane w restauracjach. Szefowie kuchni nade wszystko cenią sterylny wręcz porządek. I taka właśnie ma być kuchnia w stylu profi. Wszystko ma w niej błyszczeć, niczym w laboratorium. Blaty najczęściej wykonane są z blachy, a sprzęty kuchenne połyskują metalem. Wszystko musi być pod ręką, ale jednocześnie na wierzchu nie ma żadnych zbędnych dodatków. Jest chłodno, nawet bardzo chłodno. Jedyne dopuszczalne ciepłe akcenty, to naturalne drewno – może to być blat stołu lub krzesła.

W salonowym stylu

Szczególnie w kuchniach połączonych z pokojem dziennym stosowane są meble nawiązujące stylem, do tych znanych z salonu. Szafki są najczęściej proste i eleganckie w formie, często rezygnuje się z wiszących, a zamiast nich wiesza obrazy, czy grafiki, które nadają kuchni pokojowego charakteru. Blaty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, fronty szafek pokryte fornirem, często z drzew egzotycznych. Kuchnia urządzona w tym stylu wymaga ogromnej dyscypliny, nie mogą się w niej znaleźć zbędne przedmioty, nawet ekspres do kawy powinien być schowany. To styl dla osób, które nie gotują zbyt wiele, w innym przypadku wygląd kuchni zakłócą brudne talerze w zlewie  lub inne akcesoria kuchenne na blatach.

Po skandynawsku

Od lat bardzo popularna w polskich mieszkaniach. To kuchnia jasna, z dużą ilością drewna. Formy mebli są jak najprostsze, bez zbędnych ozdobników. W kuchni nie ma też zbyt wiele przedmiotów. Fronty szafek i blaty są z jasnych kolorów, często białe lub z okleiny imitującej jasne drewno. Ściany także są białe lub w odcieniach pastelowych. Jeśli w kuchni znajduje się okno przysłaniamy je białymi lub beżowymi zasłonkami, ewentualnie roletami. Tkaniny używane do dekoracji (obrusy, kuchenne ściereczki) są z jasnych naturalnych materiałów (len, bawełna), z nadrukiem w pasy lub kratę. Jako elementy dekoracyjne występują głównie zioła, proste w formie filiżanki zawieszone na relingach, kolorowe osłonki na doniczki. Podłogi są bardzo jasne, często drewniane. Można na nich położyć chodniczek, który ociepli wnętrze.

Ekologiczna

Nieco zbliżona do kuchni skandynawskiej, ze względu na wykorzystywanie naturalnych materiałów (drewna, kamienia, ceramiki), jednak nie tak jasna. Używane są ciemniejsze odcienie drewna, które stanowią barwne akcenty kolorystyczne na ścianach lub podłogach, jednak nie może być ich zbyt wiele, dominować powinny jasne barwy. Jako dekorację można wykorzystać rattan i wiklinę, które nadają wnętrzu ciepły charakter. Świetnie się sprawdzą bambusowe podkładki i drewniane żaluzje w oknach. Kontrasty nie pasują do tego stylu, lepiej więc zrezygnować z dizajnerskiego ekspresu do kawy i chromowanych dodatków.

W stylu wiejskim

Wraca moda na kuchnie w stylu rustykalnym. Wnętrze przypomina stare, babcine kuchnie, w których przysiadało się z herbatą z konfiturami. W takiej kuchni jest przede wszystkim ciepło. Dominują drewniane meble, z bogatymi zdobieniami. Przeszklone kredensy przysłaniają haftowane lub szydełkowe zazdrostki. Z pułapu zwisają warkocze czosnku i suszone zioła. Szafki mają metalowe okucia. Ściany najczęściej są malowane w barwy ziemi, a płytki na ściankach oraz podłoga sprawiają wrażenie starych. Na podłodze często są kładzione drewniane deski lub stylizowany gres. Blaty są najczęściej drewniane, choć można także spotkać z miedzianej blachy, która spatynowana nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Zamiast klasycznych, drewnianych szafek dolnych czasami są stawiane ceglane murki (najczęściej budowane są z płyt gipsowo-kartonowych oklejonych płytkami imitującymi starą cegłę) przysłoniętych lnianymi zasłonkami lub drewnianymi drzwiczkami. Nowoczesny sprzęt kuchenny jest najczęściej sprytnie zamaskowany, na przykład piekarnik schowany jest w imitacji pieca chlebowego, a płyta ceramiczna ułożona jest na kuchni węglowej. Dodatki do kuchni rustykalnej, to przede wszystkim ceramiczne naczynia, malowany fajans, który można wyeksponować w wiszących szafkach.  Całości dopełnią mosiężne moździerze, makutry, drewniane łyżki i łopatki. Stół i krzesła są najczęściej z litego drewna, a na blacie nie może zabraknąć haftowanej serwety. Na ścianach można powiesić stare fotografie lub litografie.

Jak w Prowansji

Kuchnia w stylu prowansalskim charakteryzuje się jasnymi, ciepłymi kolorami. Dużo jest w niej kamienia – kamienne są podłogi i często także konstrukcja dolnych szafek kuchennych. Blaty są najczęściej granitowe, marmurowe lub z konglomeratu. Drewno jest jedynie dodatkiem, choć nie może go zabraknąć w tym stylu. Najczęściej deski są malowane na jasne barwy, biele, beże. Kolory, to przede wszystkim biel, beż, słoneczne żółcie, a także lawenda. Bez lawendy trudno sobie wyobrazić prowansalski styl. Warto więc do ozdoby użyć doniczki z kwitnącą lawendą, a nad pułapem zawiesić pęki suszonych kwiatów lawendy.

W stylu angielskim

Kuchenne meble w aranżacjach angielskich mają dużo przeszkleń, dzięki temu wydają się dużo lżejsze. Zdobione są uskokami i fazowaniami. Szafki są najczęściej białe, ustawione w jeden spójny ciąg. Między przeszklonymi i ażurowymi gablotami znajdują się także szafki na wino i szuflady oraz dużo mniejszych i większych przegródek.
Dominują jasne barwy. Armatura powinna być stylizowana, a zlewozmywak z blachy lub ceramiki. Na ścianach można położyć płytki w kwiatowe wzory. Do dekoracji najlepiej użyć delikatnie haftowanych zasłonek, ceramicznych lub glinianych donic z ziołami. Stylowo wyglądają także porcelanowe imbryczki do herbaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska