Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zbuduje Park Mamuta na Oporowie? Miasto liczy na zagraniczne firmy

Błażej Organisty
Projekt „Ślężański mamut” startował we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2014, więc teoretycznie powinien zostać zrealizowany w 2015 roku. Mieszkańcy Oporowa wciąż czekają na wymarzony plac zabaw, którego główną atrakcją będzie zabawka w kształcie mamuta.

W 2014 r. ówczesny przewodniczący Rady Osiedla Oporów Tomasz Stefanicki zgłosił projekt pod nazwą park wspólnotowy „Ślężański mamut” do realizacji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Za budową Parku Mamuta opowiedziało się ponad 5 tysięcy wrocławian. Na realizację projektu miasto przeznaczyło 1,5 miliona złotych. Budowa nie rozpoczęła się do dziś, co daje projektowi niechlubne miano najdłużej realizowanego projektu WBO. Dlaczego mieszkańcy Oporowa czekają tak długo?

Do połowy lat 90-tych na terenie przyszłego parku były ogródki działkowe. Gdy działkowcy się wynieśli, rozpoczęła się budowa kolektora ścieków. Archeolodzy znaleźli wtedy cios mamuta. To dlatego mieszkańcy Oporowa powstający obecnie pomiędzy rzeką a ulicą Marcina Bukowskiego park nazywają Parkiem Mamuta.

Teren został rozkopany i zniszczony. Nieużytki przez kilka lat leżały odłogiem. Teren trzeba było uporządkować i wyrównać. Następnie dogadać się jeszcze z działkowcami, którzy dzierżawili grunty. Rozwiązywanie umów dzierżawy trwało kilka miesięcy.

Gdy udało się z działkowcami, pojawił się problem z Tauronem. Przedstawiciele firmy nie zgodzili się zabezpieczyć terenu, ponieważ ten miał charakter rolniczy, a musiał funkcjonować jako park miejski. Po roku negocjacji udało się przekonać pracowników Taurona, którzy przebudowali linię wysokiego napięcia przebiegającą nad parkiem.

Zarząd Zieleni Miejskich mógł wreszcie rozpisać przetarg. Prace miały rozpocząć się i zakończyć do końca bieżącego roku, ale niestety się nie udało. Dotychczasowe działania pochłonęły milion złotych, ale koszty nie obciążyły budżetu przeznaczonego na budowę Parku Mamuta.

- Budżet na realizację robót w ramach kolejnego przetargu pozostaje ten sam - informuje Bartłomiej Świerczewski z biura ds. partycypacji społecznej urzędu miejskiego. - Do tej pory wykonaliśmy dokumentację, uporządkowaliśmy prawnie teren i zabezpieczyliśmy linie wysokiego napięcia. Bez tych prac inwestycja nie byłaby możliwa - dodaje Świerczewski.

Dwie próby znalezienia wykonawcy okazały się nieskuteczne. Drugi przetarg został unieważniony, ponieważ wszystkie trzy oferty przekraczały budżet przeznaczony na realizację inwestycji, dwie z nich ponad dwukrotnie. Najtańsza opiewała na ok 2,9 mln zł.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił trzeci przetarg, na innych zasadach niż dwa poprzednie. Po pierwsze, inwestycja została podzielona na trzy etapy. Zgodnie z nowymi zasadami każdy etap może realizować inna firma. Po drugie w przetargu mogą wziąć udział także firmy z Unii Europejskiej. Miasto liczy na to, że zagraniczni wykonawcy zaoferują niższe ceny niż polskie przedsiębiorstwa. Po trzecie zakres zadań został zmniejszony o siłownię, rozbudowany plac zabaw oraz o ciąg komunikacyjny pomiędzy ul. Solskiego i Bukowskiego.

- Przetarg ma umożliwić realizację zadania przez więcej niż jeden podmiot, co mamy nadzieję spowoduje większe szanse na jego rozstrzygnięcie - komentuje Bartłomiej Świerczewski. - Zwykle udaje nam się realizować ok. 70-80 procent projektów WBO w terminie. W tym przypadku jest to ostatni projekt z edycji 2014, który jeszcze musi poczekać. Ale jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, ze jeszcze w lecie 2018 r. będziemy mogli spotkać się na mamucim placu zabaw.

Wykonawca pierwszego etapu będzie odpowiedzialny za roboty rozbiórkowe (mi.in nieczynnych słupów energetycznych), oczyszczenie terenu, i pielęgnację zieleni. Pierwszy etap powinien zakończyć się do końca kwietnia 2018 roku.

Głównym zadaniem drugiego etapu jest budowa zabawki dla dzieci i młodzieży w kształcie Mamuta, ze zjeżdżalniami, ścianką wspinaczkową i linami. 6-metrowa konstrukcja mamuta będzie zwana Cioskiem. Poza tym wykonawca zbuduje nawierzchnię placu zabaw, ścieżki, przystanek drewniany oraz posadzi rośliny. Ta część inwestycji powinna zakończyć się do 30 czerwca 2018 roku.

Trzeci etap budowy Parku Mamuta obejmuje wykonanie fragmentów ścieżek o nawierzchni żwirowej, przeniesienie i renowację kamiennej rzeźby autorstwa Tadeusza Tellera, usunięcie wraku samochodu i innych niepotrzebnych elementów parku czy montaż słupków drogowych i stojaków na rowery. Termin wykonania zadania to 30 czerwca 2018 roku. Dwa ostatnie etapy mają być realizowane w tym samym czasie.

Chętni mogą przesyłać oferty do końca pierwszego tygodnia listopada. Zarząd Zieleni Miejskiej otworzy koperty 6 listopada. Do trzech razy sztuka?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska