Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto powalczy o mandaty we Wrocławiu w jesiennych wyborach? Sprawdź

Andrzej Zwoliński
To już pewne, do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 13 października. Wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów. By wystartować, poszczególne ugrupowania czy koalicje muszą do 24 sierpnia powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych, a  do 3 września zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów. Póki co, tylko Prawo i Sprawiedliwość ma gotowe listy kandydatów, choć na razie ich do końca nie ujawniło. Koalicja Obywatelska jest nieco dalej w lesie, w jej szeregach jeszcze do 17 sierpnia potrwają targi o miejsca na listach pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi. Choć czołowych kandydatów już znamy. Blok lewicowy wciąż jeszcze nie wypracował do końca nawet „jedynek” na listach kandydatów, ale jak zapewnili nas działacze tworzących go ugrupowań, nastąpi to najpóźniej do końca tego tygodnia. Wiadomo już za to, że partie lewicowe pójdą do jesiennych wyborów jako Komitet Wyborczy Lewica, przy czym podstawą organizacyjną będzie SLD. Sojusz Lewicy Demokratycznej musiał zmienić statut i zwrócić się do sądu o zmiany w ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania SLD - zastąpiło słowo "Lewica". Podobno bliscy dogadania się, co do wspólnego startu są ludowcy i Paweł Kukiz. Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów z Wrocławia, potwierdził nam, że wystartują pod szyldem PSL-Koalicji Polskiej. Znamy już też nawet część kandydatów. Wreszcie Bezpartyjni Samorządowcy. Jeszcze niedawno, pewnym wydawał się ich wspólny start w wyborach razem z Kukiz15. Jednak lider Bezpartyjnych Samorządowców, prezydent Lubina Robert Raczyński, po tym jak dowiedział się o rozmowach Pawła Kukiza z Konfederacją, zdecydowanie odrzucić współpracę z jego ruchem. Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili ostatecznie, że wystartują w wyborach do parlamentu samodzielnie. Nie wykluczone, że we Wrocławiu zdążą jeszcze zgłosić swoje komitety wyborcze Konfederaci czy inni niezależni – na przykład Bogdan Zdrojewski wraz z żoną, a także Józef Pinior. Na kolejnych stronach prezentujemy ugrupowania, które – wszystko na to wskazuje – wystartują we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w jesiennych wyborach.
To już pewne, do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 13 października. Wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów. By wystartować, poszczególne ugrupowania czy koalicje muszą do 24 sierpnia powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 3 września zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów. Póki co, tylko Prawo i Sprawiedliwość ma gotowe listy kandydatów, choć na razie ich do końca nie ujawniło. Koalicja Obywatelska jest nieco dalej w lesie, w jej szeregach jeszcze do 17 sierpnia potrwają targi o miejsca na listach pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi. Choć czołowych kandydatów już znamy. Blok lewicowy wciąż jeszcze nie wypracował do końca nawet „jedynek” na listach kandydatów, ale jak zapewnili nas działacze tworzących go ugrupowań, nastąpi to najpóźniej do końca tego tygodnia. Wiadomo już za to, że partie lewicowe pójdą do jesiennych wyborów jako Komitet Wyborczy Lewica, przy czym podstawą organizacyjną będzie SLD. Sojusz Lewicy Demokratycznej musiał zmienić statut i zwrócić się do sądu o zmiany w ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania SLD - zastąpiło słowo "Lewica". Podobno bliscy dogadania się, co do wspólnego startu są ludowcy i Paweł Kukiz. Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów z Wrocławia, potwierdził nam, że wystartują pod szyldem PSL-Koalicji Polskiej. Znamy już też nawet część kandydatów. Wreszcie Bezpartyjni Samorządowcy. Jeszcze niedawno, pewnym wydawał się ich wspólny start w wyborach razem z Kukiz15. Jednak lider Bezpartyjnych Samorządowców, prezydent Lubina Robert Raczyński, po tym jak dowiedział się o rozmowach Pawła Kukiza z Konfederacją, zdecydowanie odrzucić współpracę z jego ruchem. Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili ostatecznie, że wystartują w wyborach do parlamentu samodzielnie. Nie wykluczone, że we Wrocławiu zdążą jeszcze zgłosić swoje komitety wyborcze Konfederaci czy inni niezależni – na przykład Bogdan Zdrojewski wraz z żoną, a także Józef Pinior. Na kolejnych stronach prezentujemy ugrupowania, które – wszystko na to wskazuje – wystartują we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w jesiennych wyborach. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Porównaliśmy ugrupowania i koalicje, które są już gotowe wyborów, finalizują układanie list i programów lub zapewniły, że niebawem to zrobią.

To już pewne, do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 13 października. Wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów. By wystartować, poszczególne ugrupowania czy koalicje muszą do 24 sierpnia powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 3 września zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów. Póki co, tylko Prawo i Sprawiedliwość ma gotowe listy kandydatów, choć na razie ich do końca nie ujawniło.

Koalicja Obywatelska jest nieco dalej w lesie, w jej szeregach jeszcze do 17 sierpnia potrwają targi o miejsca na listach pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi. Choć czołowych kandydatów już znamy.

Blok lewicowy wciąż jeszcze nie wypracował do końca nawet „jedynek” na listach kandydatów, ale jak zapewnili nas działacze tworzących go ugrupowań, nastąpi to najpóźniej do końca tego tygodnia. Wiadomo już za to, że partie lewicowe pójdą do jesiennych wyborów jako Komitet Wyborczy Lewica, przy czym podstawą organizacyjną będzie SLD. Sojusz Lewicy Demokratycznej musiał zmienić statut i zwrócić się do sądu o zmiany w ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania SLD - zastąpiło słowo "Lewica".

Podobno bliscy dogadania się, co do wspólnego startu są ludowcy i Paweł Kukiz. Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów z Wrocławia, potwierdził nam, że wystartują pod szyldem PSL-Koalicji Polskiej. Znamy już też nawet część kandydatów.

Wreszcie Bezpartyjni Samorządowcy. Jeszcze niedawno, pewnym wydawał się ich wspólny start w wyborach razem z Kukiz15. Jednak lider Bezpartyjnych Samorządowców, prezydent Lubina Robert Raczyński, po tym jak dowiedział się o rozmowach Pawła Kukiza z Konfederacją, zdecydowanie odrzucić współpracę z jego ruchem. Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili ostatecznie, że wystartują w wyborach do parlamentu samodzielnie.

Nie wykluczone, że we Wrocławiu zdąża jeszcze zgłosić swoje komitety wyborcze Konfederaci czy niezależni – na przykład Bogdana Zdrojewskiego i jego żony, czy Józefa Piniora do Senatu. Na kolejnych stronach przedstawiamy jednak ugrupowania, które to zadeklarowały i szykując się do zgłoszenia komitetów wyborczych kompletują listy kandydatów.

Na kolejnych stronach prezentujemy ugrupowania, które – wszystko na to wskazuje – wystartują we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w jesiennych wyborach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska