Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto najlepiej pozyskiwał unijne fundusze

Katarzyna Gęsiarz
Kto najlepiej pozyskiwał unijne funduszeSamorządy w największym stopniu przeznaczają wsparcie unijne na budowę dróg
Kto najlepiej pozyskiwał unijne funduszeSamorządy w największym stopniu przeznaczają wsparcie unijne na budowę dróg Fot. Materiały prasowe
Mówimy, że po 10 latach naszego członkostwa w Unii Europejskiej Dolny Śląsk, dzięki m.in. unijnym funduszom, bardzo zmienił się na lepsze.Jak pokazuje jednak nasze zestawienie, wykonane na podstawie danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wykorzystanie tej pomocy, w przeliczeniu na jednego mieszkańca danego samorządu, było zróżnicowane.Jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2007 – 2013 to w przeliczeniu na jednego mieszkańce najlepsze okazały się powiaty:
  •  Jeleniogórski ziemski – 2868 zł na 1 mieszkańca
  •  Kłodzki – 2134 zł
  •  Jelenia Góra – 1889 zł

W przypadku Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki klasyfikacja wyglądała następująco:

  •  Wałbrzyski ziemski – 1769 zł
  •  Legnicki ziemski – 1014 zł
  •  Złotoryja – 890 zł

Dofinansowanie na mieszkańca powiatu obliczono przez podzielenie wartości wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przypadającej na projekty realizowane na terenie danego powiatu przez liczbę ludności danego powiatu, uzyskaną na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najwięcej funduszy unijnych udało się pozyskać takim miastom, jak: Wrocław, Legnica i Jelenia Góra, a także powiatom kłodzkiemu i lubańskiemu.
Na poziomie średnim ukształtowały się wyniki między innymi powiatów: dzierżoniowskiego, bolesławieckiego, oławskiego, ząbkowickiego, czy strzelińskiego.
Natomiast najmniej środków pozyskały powiaty: kamiennogórski, zgorzelecki czy głogowski.
Jak wyjaśnia Sławomir Sobieszek, dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, do czynników utrudniających, na przykład gminom, pozyskiwanie środków unijnych możemy zaliczyć między innymi:- brak środków finansowych na zapewnienie wkładu własnego (w tym niska zdolność kredytowa),
 w przypadku małych jednostek (gminy) lub podmiotów spoza sektora finansów publicznych, wysoki koszt aplikowania o środki (przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej) i samej inwestycji oraz brak odpowiedniej kadry,
 ograniczone ramy programowe wynikające z zapisów rozporządzeń Komisji Europejskiej i negocjacji programu (na przykład brak w dokumentach programowych typów projektów, na realizację których chcieliby pozyskać środki wnioskodawcy),
 niejasność przepisów prawa krajowego i unijnego, częsta ich zmiana oraz w niektórych przypadkach brak uregulowań prawnych w pełni akceptowanych przez Komisję Europejską,
 brak dostosowania prawa wspólnotowego do prawa krajowego (na przykład przepisy dotyczące zamówień publicznych, podatku VAT, odnawialnych źródeł energii),
 brak dobrego, strategicznego planowania u beneficjentów i zarządzania ich inwestycjami
iW ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w województwie dolnośląskim największe dotacje otrzymały powiaty legnicki, złotoryski i wałbrzyski. Na poziomie średnim dotacje otrzymały: powiat polkowicki, strzeliński, wołowski, trzebnicki czy świdnicki. Natomiast najniższe uzyskały między innymi powiaty: oławski, bolesławiecki, zgorzelecki.
W niewielkiej gminie Krośnice, która leży w powiecie milickim, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w latach  2007-2013 pozyskanych zostało aż 523 865,29 złotych.
W gminie Polkowice spory sukces odniesiony został w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty: aktywizacji bezrobocia, skierowane do przedsiębiorczych młodych ludzi, kobiet powracających na rynek pracy, jak też osób w średnim wieku. Należy tu wymienić takie projekty jak: „Pomysł na biznes = własna firma”, „Bądź aktywny załóż firmę”, „Kobieta + biznes = sukces”.
W efekcie tych przedsięwzięć nie tylko doszło do samozatrudnienia osób bezrobotnych, ale przedsiębiorcy stworzyli dodatkowo nowe miejsca pracy. Wśród pozostałych projektów należy wymienić „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu” oraz wiele przedsięwzięć edukacyjnych („Wiejska szkoła edukacji”, „Zmotywowany uczeń w szkole XXI wieku”, „Alternatywne formy edukacji przedszkolnej”).
Projekt „Kobieta + biznes = sukces” realizowany był od listopada 2011 do czerwca 2013 roku  i był jednym z trzech w ramach wsparcia oraz promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia.
– Wiele z kobiet do dziś prowadzi firmy, a tym samym dają zatrudnienie sobie i tworzą nowe miejsca pracy – mówi Ewa Szczecińska -Zielińska, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Polkowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska