Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie zaszczepiony jako pierwszy? Informacje o Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19

RED
Projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 zawiera m.in. informacje na temat kolejności grup poddawanych szczepieniom, przebiegu szczepień, bezpieczeństwa, a także statusu osoby zaszczepionej.Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>
Projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 zawiera m.in. informacje na temat kolejności grup poddawanych szczepieniom, przebiegu szczepień, bezpieczeństwa, a także statusu osoby zaszczepionej.Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>Tomasz Hołod
Wraz z początkiem nowego roku w Polsce mają rozpocząć się szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19. Ministerstwo Zdrowia przygotowało na ten cel specjalny program, który do piątku, 12 grudnia poddany był pod konsultację. Przedstawiono w nim m.in. propozycję kolejności, w jakiej będą szczepieni Polacy, a także najważniejsze informacje na temat przebiegu szczepień oraz nadzoru nad programem.

Zgodnie z zapowiedziami szczepienia przeciwko koronawirusowi mają być dobrowolne. By zachęcić Polaków do wzięcia udziału w programie, Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, podniesie efektywność i stabilizację gospodarczą, co wiąże się z szybkim i dynamicznym wzrostem PKB, a także przywróci nauczanie stacjonarne.

Czytaj też: W piątek mija termin zgłoszeń placówek do Narodowego Programu Szczepień

Kolejność szczepień przeciwko koronawirusowi

Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19 ma ruszyć już w styczniu 2021 roku. By został przeprowadzony sprawnie i prawidłowo przygotowano projekt, który do 12 grudnia poddany był pod szerokie konsultacje. Program przewiduje priorytetowe grupy społeczne, które zostaną zaszczepione jako pierwsze. Poniżej proponowana kolejność szczepień:

Etap 0

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjch sanitarno-epidemiologicznych)

Możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym nauczyciele akademiccy uczelni medycznych, diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, a także studenci kierunków medycznych.

Etap I

  • pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu
  • osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych
  • służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej

Seniorzy powyżej 60 roku życia, stanowiący znaczną część społeczeństwa, będą szczepieni w pierwszej kolejności począwszy od osób najstarszych z pierwszeństwem dla tych, którzy są aktywni zawodowo oraz dla osób z chorobami współistniejącymi.

Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci funkcjonariusze, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Zobacz: Szczepionka na COVID-19 budzi obawy Polaków

od 16 lat

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.

Etap II

  • kluczowe grupy zawodowe: pracownicy sektora edukacji, pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych);
  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Lista chorób przewlekłych została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19.

Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekła choroba nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata.

Pacjenci, u których występują ww. choroby, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Etap III

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii;
  • powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej (osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych podstawowych schorzeń i nie należą do żadnej z powyższych grup)

W galerii więcej informacji od Ministerstwa Zdrowia m.in. status osoby zaszczepionej, zasady kwalifikacji i przebieg szczepienia

Projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 zawiera m.in. informacje na temat kolejności grup poddawanych szczepieniom, przebiegu szczepień, bezpieczeństwa, a także statusu osoby zaszczepionej.Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>

Kto będzie zaszczepiony jako pierwszy? Informacje o Narodowy...

ZOBACZ TEŻ:

Dzięki rozbudowie szpital w Gnieźnie wyraźnie podniesie jakość usług zdrowotnychKolejne zdjęcie-->

Budowa szpitala w Gnieźnie prawie zakończona. Pomnik Chrztu ...

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska