18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księga Henrykowska walczy o wpis do UNESCO

Weronika Skupin
fot. Paweł Relikowski
Księga Henrykowska powalczy o wpis na światową listę UNESCO. Zadecydował o tym dzisiaj Krajowy Komitet Programu UNESCO „Pamięć świata”.

– Z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, przy wsparciu arcybiskupa Józefa Kupnego – metropolity wrocławskiego, 4 marca br. wniosek wraz z listem intencyjnym trafił do Warszawy. Dziś w stolicy podczas obrad Krajowego Komitetu Programu UNESCO zadecydowano, że Księga Henrykowska będzie jedną z dwóch polskich propozycji (obok "Akt Braci Czeskich w Wielkopolsce"), które walczyć będą o wpis na światową listę. Decyzja o wpisaniu zabytku na listę zostanie podjęta pod koniec marca w Genewie - mówi Arkadiusz Filipowski rzecznik urzędu miasta Wrocław.

Lista „Pamięci świata” („Memory of the Word”) znana jako Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to rejestr wybranych zabytków o charakterze dokumentacyjnym. Służy ochronie zabytków kultury i przyrody. Celem tego programu UNSECO jest zachowanie dokumentów, będących świadectwem kluczowych wydarzeń politycznych, społecznych, religijnych, kulturalnych i historycznych, stanowiących punkty kulminacyjne oraz momenty zwrotne w dziejach ludzkości. Obecnie obejmuje ok. 300 wpisów.

Księga Henrykowska to stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Powstała po 1241 roku jako spis dóbr kościelnych, a w drugiej części opisuje też historię opactwa. W zapiskach z 1270 zawiera ona zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, które w wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Miało ono zostać wypowiedziane przez osiadłego na Dolnym Śląsku czeskiego rycerza Boguchwała do jego miejscowej żony, gdy ta mełła ziarno na ręcznych żarnach. Znajduje się ono w opisie pochodzenia należącej do dóbr klasztornych pobliskiej wsi Brukalice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska