Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książ: Odrestaurowana brama do parku przy zamku

Paweł Gołębiowski
Okazała brama prowadząca na tereny wokół zamku Książ, nazywana lubiechowską, od lat niszczała, ale teraz znowu zachwyca.

Zakończyła się renowacja bramy parkowej w Książu. To wejście do parku od strony Wałbrzycha (brama jest nazywana lubiechowską), w pobliżu mauzoleum dawnych właścicieli zamku Książ. Okazały obiekt został wybudowany około 1740 roku. Był jednym z elementów architektury parkowej, które powstały w pierwszej połowie XVIII wieku. Dokonano wtedy I Wielkiej Przebudowy zamku zwanej barokową, prowadzonej z inicjatywy Konrada Ernsta Maksymiliana von Hochberg.

W tym samym czasie na terenie kompleksu powstały: frontowa część zamku, pawilon letni, czyli obecne Mauzoleum Hochbergów, budynek bramny oraz trzy bramy parkowe. Za projektanta bram uznaje się słynnego architekta ze Świdnicy - F.A. Hammerschmidta.
Dwie bramy parkowe wyremontowano już wcześniej. W 2013 roku Nadleśnictwo Wałbrzych sfinansowało renowację znajdującej się na terenie Świebodzic. W 2015 r.

Zamek Książ przy wsparciu finansowym z urzędu marszałkowskiego dokonał renowacji bramy przy Stadzie Ogierów Książ. Teraz zabrano się za niszczejącą przez lata bramę lubiechowską. Po kilkunastu tygodniach prac powróciły zdobienia, które składowano i odtworzono elementy, których odzyskać się nie udało.

Inwestycję o wartości 230 tys. zł. w 93 proc. sfinansowała spółka Zamek Książ, a7 proc. dołożył urząd marszałkowski.
W sierpniu udostępniono turystom po remoncie, znajdujące się w sąsiedztwie, wspaniałe Mauzoleum Hochbergów z odrestaurowaną kryptą grobową.

WIĘCEJ ZDJĘĆ I INFORMACJI NA PORTALU: WALBRZYCH.NASZEMIASTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska