Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżowcy we Wrocławiu. Zakon w samym centrum miasta (ZOBACZ FILM)

Arkadiusz Förster
Krzyżowcy kojarzą się nam zwykle z zakonami rycerskimi i to tymi najbardziej znanymi jak templariusze, joannici czy świetnie znani szczególnie w Polsce krzyżacy. Tymczasem w centrum Wrocławia stoi do dziś imponujący, barokowy kompleks zabudowań wzniesiony przez krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Zakon mało komu znany poza specjalistami, za to niezwykle ważny w dziejach Wrocławia.

Krzyżowców z czerwoną gwiazdą sprowadziła do Wrocławia w 1248 roku księżna Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym, tym samym który zginął w słynnej bitwie pod Legnicą z Tatarami. Podarowała im ona nie tylko teren, na którym dziś stoją zabudowania Ossolineum, ale też kościół pw. św. Macieja, najstarsze młyny w mieście stojące na pobliskiej wyspie Tamka (dziś już nieistniejące) i prawo patronatu nad kościołem św, Elżbiety.

Czego oczekiwała w zamian za tę darowiznę? Niczego ponadto do czego zakon był powołany czyli opieki nad chorymi, a także pomocy osobom starszym, biednym i sierotom. Zakonnicy szybko wybudowali tu kilkanaście budynków pełniących m.in. role szpitala, ale za leczenie pobierali sowite wynagrodzenie. Zakon systematycznie się bogacił i na przełomie XVII i XVIII wieku postanowili wybudować sobie wspaniałą, stojąca do dziś siedzibę. W latach 1675-1715 wznieśli monumentalny, czteroskrzydłowy zespół klasztorny z dziedzińcem pośrodku według planów przygotowanych przez francuskiego architekta Jean Batista Mathey.

Mieszkali tu niecałe 100 lat gdyż w 1810 roku klasztor i hospicjum sekularyzowano, by następnie założyć tu gimnazjum św. Macieja, a po II wojnie światowej do byłego klasztoru krzyżowców z czerwoną gwiazdą przeniesiono zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ale to już zupełnie inna historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska