Krzysztof Bosak: Jesteśmy w nieoficjalnym kontakcie z Kukiz'15

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. materiały prasowe
- Sukces w wyborach może dać nam zjednoczenie wszystkich reprezentantów patriotycznych sił na prawo od PiS i wystawienie jednej wspólnej listy. Uważamy, że to jest możliwe, potencjał do tego mamy obecnie przede wszystkim my i Paweł Kukiz. I uważamy lidera Kukiz'15 za naturalnego partnera do rozmów, które pomogłyby utworzyć taką wspólną listę. Jesteśmy w nieoficjalnym kontakcie - mówi Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji i wiceprezes Ruchu Narodowego.

Jaka atmosfera panuje w Konfederacji po odejściu Marka Jakubiaka i Piotra Liroy'a-Marca?
Właśnie skończyliśmy obrady Rady Koalicji. Zaplanowaliśmy kolejne konferencje prasowe, kolejne rozmowy o starcie wyborczym. Pracujemy dalej.

Obaj posłowie bardzo mocno zaatakowali Konfederację w mediach.
Postanowiliśmy nie wdawać się w żadne publiczne utarczki. Niczemu dobremu by to nie służyło.

W takim razie zostawmy słowne ataki, a skupmy się na zarzutach. Poseł Jakubiak stwierdził w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że "nie traktowano ich z szacunkiem". To prawda?
Moim zdaniem ostatnie miesiące naszej współpracy odbywały się w dość dobrej, zgodnej atmosferze. Odbyliśmy wiele spotkań. Na rozmowach, negocjacjach i planowaniu spędziliśmy kilkadziesiąt godzin. Atmosfera była dobra - ani Marek nie zgłaszał zastrzeżeń do nas, ani my do niego.

Marek Jakubiak twierdzi, że partia KORWiN oraz Ruch Narodowy dążyły do absolutnego zdominowania Konfederacji, nie pozostawiając innym ugrupowaniom możliwości wpływania na decyzje.
My stoimy na stanowisku, że Konfederacja jest porozumieniem podmiotów, które mają różną wielkość. Od początku dwoma wiodącymi filarami były partia KORWiN i Ruch Narodowy, od których porozumienie w grudniu się zaczęło i które jako jedyne mają zdolność do samodzielnego ogólnopolskiego startu, czego już dowiodły. Pozostali kandydaci, którzy szli z naszych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mają inne zalety lub atuty, jak rozpoznawalność, swoje grona sympatyków, dużą medialność, czy kojarzone z nimi pewne tematy programowe. Natomiast w naszej ocenie na żadnym etapie naszej współpracy nie dysponowali strukturami, umożliwiającymi samodzielną rejestrację wyborczą. W związku z czym nie może być mowy o równoważności pomiędzy doświadczonymi, działającymi od lat, samodzielnymi partiami ogólnopolskimi, a środowiskami, które bardzo szanujemy, bardzo cenimy, ale które jednak mają nieco inny charakter i wymiar. Dokonanie sprawiedliwej wyceny potencjałów nie jest wyrazem lekceważenia, ani brakiem szacunku. Jest wyrazem politycznego realizmu.

Krótko mówiąc: byliście od początku fair wobec posłów Jakubiaka i Liroy'a?
Oczywiście.

Federacja dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka była zwolniona ze zbierania podpisów? On sam twierdzi, że tak, a mimo to jego działacze zebrali 23 tysiące podpisów.
Ja w kampanii do PE byłem szefem sztabu Konfederacji oraz jedną z osób odpowiedzialnych za zbiórkę podpisów. Żaden z sześciu członów naszej koalicji nie był przeze mnie, ani przez żadnego z kolegów odpowiedzialnych za zbiórkę podpisów zwalniany z udziału w akcji ich zbierania. Wypowiedź, którą pan Marek Jakubiak ma na myśli, to wypowiedź prezesa Janusza Korwin-Mikkego, który w indywidualnej rozmowie z Markiem Jakubiakiem powiedział mu, że Ruch Narodowy i partia KORWiN poradzą sobie ze zbiórką podpisów. Natomiast stwierdzenie, że sobie z nią poradzimy jest czymś innym niż stwierdzenie, że nie jesteśmy zainteresowani pomocą w tej zbiórce. I tutaj muszę pochwalić działaczy i sympatyków Federacji dla Rzeczypospolitej, którzy w różnych województwach angażowali się w zbiórkę podpisów. W naszej ocenie, w skali całego kraju zebrali kilka tysięcy podpisów.

"Czarnym ludem w Konfederacji jest młodzież stojąca za Korwinem i młodzież Ruchu Narodowego, która - wydaje się - buduje własny plan polityczny, z pominięciem Federacji, z pominięciem Liroy'a, z pominięciem nawet Janusza Korwin-Mikkego" - powiedział Marek Jakubiak w rozmowie z nami.
Zacznijmy od tego, że nazywanie młodzieżą doświadczonych polityków, w części posłów, w części byłych posłów, czy ludzi kierujących partiami politycznymi w wieku trzydziestu kilku lat jest nieadekwatne i lekceważące. To po pierwsze. Po drugie - Konfederacja jest zarządzana kolegialnie przez kilkunastoosobową Radę Koalicji, w której są reprezentanci wszystkich podmiotów. Wszystkie decyzje podejmowane są w drodze dyskusji i wypracowywania konsensusu. I oczywiście w trakcie takiej dyskusji może dochodzić do najróżniejszych "koalicji", konstelacji, czy sojuszy, w których przez ostatnie kilka miesięcy Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec uczestniczyli. Jest to sytuacja naturalna w każdym ruchu politycznym, kiedy dochodzi do swego rodzaju gry sił i podziału opinii na tle różnych sporów. Jesteśmy przyzwyczajeni do prowadzenia polityki w takich właśnie sytuacjach demokratycznego zarządzania i nie jest to nic oburzającego. Jest to po prostu codzienność zwykłej działalności politycznej.

A jeśli chodzi o budowanie planu politycznego z pominięciem Janusza Korwin-Mikkego?
Prezes Janusz Korwin-Mikke jest osobą mającą najwyższą rozpoznawalność spośród wszystkich liderów Konfederacji, w związku z czym jakikolwiek pomysł polegający na starcie Konfederacji bez prezesa Korwin-Mikkego, czy też takim układaniem Konfederacji, które nie byłoby akceptowane przez lidera o najwyższej rozpoznawalności jest nonsensem. Uważam, że takie słowa są próbą destabilizowania Konfederacji.

Porozmawiajmy o dalszych planach Konfederacji. Partia o takiej nazwie ma zostać wkrótce zarejestrowana.
Od marca czekamy na decyzję sądu w tej sprawie.

Kiedy spodziewacie się tej decyzji?
Nie ma w Polsce żadnych procedur, które regulowałyby tempo działania sądów. Sądy pracują w tempie, w jakim chcą, więc wszystko zależy od ich woli.

Opublikowaliście niedawno siedem punktów, które są szkieletem wspólnego programu. Kiedy przedstawicie cały program Konfederacji?
Zaprezentowaliśmy siedem postulatów, które nas łączą. W tej chwili pracujemy nad szerszym programem. Zaznaczam, że to nie będzie tylko rozszerzenie tych siedmiu punktów. Pełny program będzie zawierał również inne postulaty.

Jak wygląda kwestia subwencji partii KORWiN? Swego czasu ich wypłacanie zostało wstrzymane, ponieważ partia miała rzekomo oficjalnie nie istnieć.
Partia KORWiN zdaniem sądu istnieje, natomiast z tego co wiem, wypłata subwencji, które przysługują partii KORWiN jest obecnie wstrzymywana przez Ministerstwo Finansów.

Na ile realny jest start Konfederacji wspólnie z Kukiz'15?
My jesteśmy otwarci na rozmowy ze wszystkimi, którzy podzielają nasze główne pryncypia - szacunek dla konserwatywnego, tradycyjnego systemu wartości, patriotyzm, niepodległość naszej ojczyzny, przywiązanie do suwerenności naszego państwa i do wolności i tożsamości narodu, wolności indywidualnej Polaków. Jeżeli ktoś podziela te podstawowe pryncypia, to jak najbardziej możemy rozmawiać. To dotyczy wszystkich. Nie mamy zamiaru na nikogo się obrażać, na nikogo zamykać. Wiadomo, że to, co może nam dać sukces, to jest zjednoczenie wszystkich reprezentantów patriotycznych sił na prawo od PiS i wystawienie jednej wspólnej listy. Uważamy, że to jest możliwe, potencjał do tego mamy obecnie przede wszystkim my i Paweł Kukiz. I uważamy lidera Kukiz'15 za naturalnego partnera do rozmów, które pomogłyby utworzyć taką wspólną listę. Jesteśmy także wstępnie umówieni na rozmowy z ludźmi Prawicy Rzeczypospolitej. Nie wykluczamy też rozmów z innymi grupami, o których w tej chwili nie mogę mówić.

Jesteście umówieni na rozmowy z ugrupowaniem Pawła Kukiza?
Jesteśmy w nieoficjalnym kontakcie.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Krzysztof Bosak: Jesteśmy w nieoficjalnym kontakcie z Kukiz'15 - Polska Times

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 czerwca, 14:47, Semper fidelis:

Bardzo dobry wywiad. Pan Bosak tradycyjnie już bardzo wyważone, spokojne analityczne wypowiedzi tonujące podsycane zewsząd antagonizmy, skandale i "sensacje" Walka o Polskę trwa! Nic o nas bez nas 👑! Tylko #Konfederacja!

Ten gość podoba mi się co raz bardziej, bez zacietrzewienia i złej energii.Dobrze rokuje na przyszłość.

R
Ratur
2019-06-27T08:01:09 02:00, Gość:

Następne darmozjady do koryta , połowa z nich nigdy nie pracowała, na przykład ,Bosak twierdzi , że utrzymuje go brat. I tacy ludzie, kombinatorzy chcą rządzić.

Ja to brat go utrzymuje? Bosak zdaje sie ma posadke w jakims sejmiku chyba.

R
Ratur

Nie potrafil z cala moca zaprzeczyc slowom Jakubiaka. Prowadzac brutalna polityke i traktujac partnerow mocno przedmiotowo uwalą te wybory.

K
Konfederat Barski

Konfederacja - Polska racja!

S
Semper fidelis

Bardzo dobry wywiad. Pan Bosak tradycyjnie już bardzo wyważone, spokojne analityczne wypowiedzi tonujące podsycane zewsząd antagonizmy, skandale i "sensacje" Walka o Polskę trwa! Nic o nas bez nas 👑! Tylko #Konfederacja!

E
Elo
2019-06-26T22:19:05 02:00, Zosiek:

Konfederacja to patrioci? Kek. Chyba patrioci rosyjscy. Co słychać u brata, panie Bosak? Jak się układają interesy z Olegiem Bojko?

Pis to z kolei patrioci żydowsko-banderowscy, a PO niemiecko-brukselscy. Wszyscy działają wbrew interesowi i na szkodę narodu i Państwa Polskiego, a z Polaków robią obywateli drugiej kategorii we własnym kraju. Tfu wam na ryj

D
Didu
2019-06-26T22:19:05 02:00, Zosiek:

Konfederacja to patrioci? Kek. Chyba patrioci rosyjscy. Co słychać u brata, panie Bosak? Jak się układają interesy z Olegiem Bojko?

2019-06-26T22:34:51 02:00, Pawlicki:

Zapytaj TVP który puszcza reklamy Vivusa więc logiką pelikanów z PiS wspierają Rosję 🤣a i nie zapomnij zapytać Kurskiego o swojego brata który jest zastępcą naczelnego w GW więc możemy powiedzieć że rodzina Kurskich jest finansowana przez Sorosa...

2019-06-27T01:05:31 02:00, Zosiek:

Uderz w stół. Przykład z bratem Bosaka to jedno, jest jeszcze wiele innych kwestii wielu polityków konfederacji. Wystawili np. na swoich listach panią Moshechkovą, która odwiedzała siedzibę Nocnych Wilków, którzy brali udział w działaniach Rosji na Ukrainie i dumnie umieszczała słitaśne focie dokumentujące to w internecie. Korwin, w jednym ze skrajnie prawicowych kanałów na YT, bodajże wRealu, powiedział, że Kaczyński powinien stanąć przed trybunałem za obrażanie Rosji, bo przecież to Ukraina jest naszym wrogiem, a nie jakże przyjazna Rosja. Wielu konfederatów/targowiczan udzielało wywiadów Sputnikowi, co pewnie tłumaczą brakiem dostępu do mediów mainstreamowych. Bo przecież każdy szanujący się Polak, katolicki patriota, czytuje sobie codziennie rano klemlowską gazetę propagandową. Jeździli też sobie na Krym, jak np. kolejna skrajnie prawicowa partia, tym razem niemiecka, AfD.

Nie wiem jakie reklamy lecą na TVP, bo telewizji nie oglądam, natomiast domyślam się, że jako telewizja publiczna nie mogą odmówić płacącemu klientowi, który chce umieścić spot reklamowy, a który spełnia zasady podane przez TVP. Chyba tyczy się to zresztą i prywatnych stacji, bo polskie prawo zabrania odmowy udzielenia usługi z arbitralnych względów. Vivus miał z resztą później wytoczony proces o reklamę wprowadzającą potencjalnych klientów w błąd, więc raczej nie cieszy się szczególnym poważaniem wśród rządzących.

Z resztą, po co się tu rozwlekam. Gorliwi patrioci z konfederacji przecież wolą zajmować się bublami jak ustawa 447, aborcją "eugeniczną" i rzucaniem kamieniami w oszołomów w tęczowych stringach. Rzeczywiście, to są najważniejsze zagrożenia dla Rzeczypospolitej, i sprawy wymagające taktycznego sojuszu z odwiecznym wrogiem, jakim jest Rosja.

TVP nie ogląda a wszystko co wymienił to propaganda TVP i Gazety Polskiej (Sakiewicza) przed wyborami do UE... aha czyli rosyjskie ruble za reklamy im nie śmierdzą ale prywatna osoba niezaangażowania w politykę nie może być u nich legalnie pracować?! To mówisz że parlament i prezydent największego mocarstwa na świecie ustanawia nic nieznaczące buble prawne?! No to nieźle,może od PiSu się tego uczą albo PiS od nich...

G
Gość
2019-06-27T06:21:48 02:00, Gość:

Kukiz 15 wprowadził faszystow do Sejmu więc kontakt z tymi organizacjami jest faktycznie "naturalny".

fayszystów to masz w fundacji batorego najwięcej - w PO ( qurwinski, Berejza niesioły, giertychy kamińskie ) faszystto ty zakłamany ateisto

G
Gość

Następne darmozjady do koryta , połowa z nich nigdy nie pracowała, na przykład ,Bosak twierdzi , że utrzymuje go brat. I tacy ludzie, kombinatorzy chcą rządzić.

G
Gość

Kukiz 15 wprowadził faszystow do Sejmu więc kontakt z tymi organizacjami jest faktycznie "naturalny".

Z
Zosiek
2019-06-26T22:00:34 02:00, LOL:

„Doświadczeni politycy” w RN? Kto to? Gdzie to „doświadczenie” zdobywali? - na gadaniu w YT?

2019-06-27T02:01:44 02:00, mrfreddie:

PiS ma tak wspaniałych i doświadczonych polityków, że strach się bać co będzie po kolejnych 4 latach ich rządów. A w Konfederacji są bardzo mądrzy ludzie, z bardzo ciekawymi pomysłami i w większości z całkiem sporym obyciem w polityce. Bez problemu napisaliby 10x lepsze ustawy niż PiS czy pożal-się-boże propozycja referandalna prezydenta Dudy.

PiS jaki jest, każdy widzi, do ideału im daleko. Jest to jednak jedyna partia w polskiej polityce, która dba o interes państwa polskiego i o swoich obywateli. PO realizuje politykę poddaństwa wobec Niemiec; PSL to pasożyty, które podczepiają się pod inne partie i wysysają profity dla swoich partyjniaków, SLD reprezentuje zatwardziałe, peerelowskie "elity" komunistyczne, Biedroń to promotor odbytniczych łupieżców, a Konfederacja to zwykły zlepek różnego rodzaju skrajnie prawicowych, faszystowskich oszołomów. Z mądrością oni mają mniej więcej tyle wspólnego, co Angela Merkel z supermodelką.

PiS, mimo różnych błędów 1. stara się zwiększyć dzietność w Polsce, co trochę im się udaje, 2. wywiązuje się z większości swoich obietnic, 3. podwyższa standard życia dla większości Polaków, 4. radzi sobie dość dobrze z gospodarką, przynajmniej w porównaniu do poprzednich rządów, 5. prowadzi politykę proamerykańską, co jest jedyną opcją dla Polski przy obecnym rozkładzie sił w Europie.

Pewnie, że wiele rzeczy mogliby zrobić lepiej. Choćby zreformować służbę zdrowia, edukację (jak narazie tylko zlikwidowali gimnazja. Tylko), rozbudować polski przemysł zbrojeniowy czy też zacząć grać o polskie wpływy na Białorusi i Litwie.

Tyle mojej propagandy i trollowania.

m
mrfreddie
2019-06-26T22:00:34 02:00, LOL:

„Doświadczeni politycy” w RN? Kto to? Gdzie to „doświadczenie” zdobywali? - na gadaniu w YT?

PiS ma tak wspaniałych i doświadczonych polityków, że strach się bać co będzie po kolejnych 4 latach ich rządów. A w Konfederacji są bardzo mądrzy ludzie, z bardzo ciekawymi pomysłami i w większości z całkiem sporym obyciem w polityce. Bez problemu napisaliby 10x lepsze ustawy niż PiS czy pożal-się-boże propozycja referandalna prezydenta Dudy.

m
mrfreddie
2019-06-26T22:19:05 02:00, Zosiek:

Konfederacja to patrioci? Kek. Chyba patrioci rosyjscy. Co słychać u brata, panie Bosak? Jak się układają interesy z Olegiem Bojko?

2019-06-26T22:34:51 02:00, Pawlicki:

Zapytaj TVP który puszcza reklamy Vivusa więc logiką pelikanów z PiS wspierają Rosję 🤣a i nie zapomnij zapytać Kurskiego o swojego brata który jest zastępcą naczelnego w GW więc możemy powiedzieć że rodzina Kurskich jest finansowana przez Sorosa...

2019-06-27T01:05:31 02:00, Zosiek:

Uderz w stół. Przykład z bratem Bosaka to jedno, jest jeszcze wiele innych kwestii wielu polityków konfederacji. Wystawili np. na swoich listach panią Moshechkovą, która odwiedzała siedzibę Nocnych Wilków, którzy brali udział w działaniach Rosji na Ukrainie i dumnie umieszczała słitaśne focie dokumentujące to w internecie. Korwin, w jednym ze skrajnie prawicowych kanałów na YT, bodajże wRealu, powiedział, że Kaczyński powinien stanąć przed trybunałem za obrażanie Rosji, bo przecież to Ukraina jest naszym wrogiem, a nie jakże przyjazna Rosja. Wielu konfederatów/targowiczan udzielało wywiadów Sputnikowi, co pewnie tłumaczą brakiem dostępu do mediów mainstreamowych. Bo przecież każdy szanujący się Polak, katolicki patriota, czytuje sobie codziennie rano klemlowską gazetę propagandową. Jeździli też sobie na Krym, jak np. kolejna skrajnie prawicowa partia, tym razem niemiecka, AfD.

Nie wiem jakie reklamy lecą na TVP, bo telewizji nie oglądam, natomiast domyślam się, że jako telewizja publiczna nie mogą odmówić płacącemu klientowi, który chce umieścić spot reklamowy, a który spełnia zasady podane przez TVP. Chyba tyczy się to zresztą i prywatnych stacji, bo polskie prawo zabrania odmowy udzielenia usługi z arbitralnych względów. Vivus miał z resztą później wytoczony proces o reklamę wprowadzającą potencjalnych klientów w błąd, więc raczej nie cieszy się szczególnym poważaniem wśród rządzących.

Z resztą, po co się tu rozwlekam. Gorliwi patrioci z konfederacji przecież wolą zajmować się bublami jak ustawa 447, aborcją "eugeniczną" i rzucaniem kamieniami w oszołomów w tęczowych stringach. Rzeczywiście, to są najważniejsze zagrożenia dla Rzeczypospolitej, i sprawy wymagające taktycznego sojuszu z odwiecznym wrogiem, jakim jest Rosja.

Ile płacą za trolowanie? Za tak długi komentarz chyba całkiem sporo...

Z
Zosiek
2019-06-26T22:19:05 02:00, Zosiek:

Konfederacja to patrioci? Kek. Chyba patrioci rosyjscy. Co słychać u brata, panie Bosak? Jak się układają interesy z Olegiem Bojko?

2019-06-26T22:34:51 02:00, Pawlicki:

Zapytaj TVP który puszcza reklamy Vivusa więc logiką pelikanów z PiS wspierają Rosję 🤣a i nie zapomnij zapytać Kurskiego o swojego brata który jest zastępcą naczelnego w GW więc możemy powiedzieć że rodzina Kurskich jest finansowana przez Sorosa...

Uderz w stół. Przykład z bratem Bosaka to jedno, jest jeszcze wiele innych kwestii wielu polityków konfederacji. Wystawili np. na swoich listach panią Moshechkovą, która odwiedzała siedzibę Nocnych Wilków, którzy brali udział w działaniach Rosji na Ukrainie i dumnie umieszczała słitaśne focie dokumentujące to w internecie. Korwin, w jednym ze skrajnie prawicowych kanałów na YT, bodajże wRealu, powiedział, że Kaczyński powinien stanąć przed trybunałem za obrażanie Rosji, bo przecież to Ukraina jest naszym wrogiem, a nie jakże przyjazna Rosja. Wielu konfederatów/targowiczan udzielało wywiadów Sputnikowi, co pewnie tłumaczą brakiem dostępu do mediów mainstreamowych. Bo przecież każdy szanujący się Polak, katolicki patriota, czytuje sobie codziennie rano klemlowską gazetę propagandową. Jeździli też sobie na Krym, jak np. kolejna skrajnie prawicowa partia, tym razem niemiecka, AfD.

Nie wiem jakie reklamy lecą na TVP, bo telewizji nie oglądam, natomiast domyślam się, że jako telewizja publiczna nie mogą odmówić płacącemu klientowi, który chce umieścić spot reklamowy, a który spełnia zasady podane przez TVP. Chyba tyczy się to zresztą i prywatnych stacji, bo polskie prawo zabrania odmowy udzielenia usługi z arbitralnych względów. Vivus miał z resztą później wytoczony proces o reklamę wprowadzającą potencjalnych klientów w błąd, więc raczej nie cieszy się szczególnym poważaniem wśród rządzących.

Z resztą, po co się tu rozwlekam. Gorliwi patrioci z konfederacji przecież wolą zajmować się bublami jak ustawa 447, aborcją "eugeniczną" i rzucaniem kamieniami w oszołomów w tęczowych stringach. Rzeczywiście, to są najważniejsze zagrożenia dla Rzeczypospolitej, i sprawy wymagające taktycznego sojuszu z odwiecznym wrogiem, jakim jest Rosja.

N
Nacjo
2019-06-26T21:14:37 02:00, Gość:

Wylansowane przez Tefałen nic. Pryszczaty 37 letni chłopczyk bez kobiety, bez dzieci, bez rozumu, bez dykcji...

Muszę cię zasmucić, ale ma dziewczynę. Baaa nawet pokazał ją podczas jednych z marszy dla życia w towarzystwie Zawiszy np.

Dodaj ogłoszenie