Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszów: szykuje się na najazd turystów z zagranicy

Mariusz Junik, współpraca WEN
Zagranicznych turystów po opactwie będzie oprowadzał nagrany audioprzewodnik
Zagranicznych turystów po opactwie będzie oprowadzał nagrany audioprzewodnik Piotr Krzyżanowski
Specjalnie dla turystów z zagranicy Krzeszów uruchamia system audioprzewodników, czyli urządzeń, które pozwalają indywidualnie zwiedzać opactwo cystersów bez konieczności korzystania z usług przewodnika. - Turysta-pielgrzym będzie miał możliwość wyboru jednego z kilku języków - informuje ks. Piotr Nowosielski, sekretarz referatu ds. mediów Legnickiej Kurii Biskupiej.

Dzięki temu, zagraniczni goście będą mieli łatwiejszy dostęp do jednego z największych dolnośląskich zabytków i miejsca pielgrzymek tysięcy wiernych. Audioprzewodniki będą dostępne od przyszłego roku, jednak cały, trwający właśnie, drugi etap rewaloryzacji Zespołu Opactwa Cystersów, potrwa do połowy 2012 r. Po jego zakończeniu będzie można organizować tu imprezy kulturalne dla turystów.
Przewiduje się m.in. organizację cyklicznych imprez muzycznych, edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, warsztatów malarskich oraz wystawy prac współczesnych artystów.

To wszystko będzie możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej, która przekazała aż 22 mln zł (z 26 mln zł). To największy projekt ratowania zabytku na Dolnym Śląsku. I jako jeden z nielicznych będzie ukierunkowany na turystów zagranicznych.

Z systemu audioprzewodników turyści z zagranicy mogą dziś korzystać jedynie we Wrocławiu, podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej. Nagrany lektor opowiada im o bitwie pod Racławicami w jednym z dwunastu języków.

Krzeszów będzie drugi, bo szumnie zapowiadany przez Kłodzko projekt Citiwalk, Miejskie Trasy Turystyczne nie może doczekać się realizacji. Przedsięwzięcie, na które Unia Europejska w 2008 roku dała prawie milion euro, wciąż istnieje tylko na papierze, choć miasto chwali się tym pomysłem na lewo i prawo, a na targach turystycznych w Warszawie odebrało za to nagrodę. Jak jednak zapewniają w Kłodzku, wszystko idzie tam zgodnie z planem. - Choć rzeczywiście wydawało się, że zrobimy to wcześniej - mówi Wojciech Zimoch z Urzędu Miasta w Kłodzku i zapewnia, że audioprzewodniki dostępne będą dla turystów od wiosny przyszłego roku.

Inni też pracują

Inwestycja w Krzeszowie jest największą "zabytkową" na Dolnym Śląsku. W tym roku pomniejsze prace remontowe prowadzone są (lub były) też w innych obiektach sakralnych: w klasztorze w Lubiążu (konserwacja elementów kamiennych, cokołu i portali), w Kościele Pokoju w Świdnicy (konserwacja pokrycia dachu), w katedrze świdnickiej (konserwacja wnętrza empory), w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy (rewitalizacja obiektów), w kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (konserwacja i roboty budowlane), oraz w prawie setce innych kościołów i kaplic.

Czy korzystałeś kiedyś za granicą z pomocy audioprzewodnika w języku polskim?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska