Krystian Lupa: Konkurs na dyrektora Teatru Polskiego był...

  Krystian Lupa: Konkurs na dyrektora Teatru Polskiego był ustawiony

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Teatrze Polskim protest przeciwko wyborom nowego dyrektora

  W Teatrze Polskim protest przeciwko wyborom nowego dyrektora ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Rozstrzygnięty w poniedziałek w urzędzie marszałkowskim konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu był ustawiony. Tak twierdzi wybitny reżyser i członek komisji konkursowej - Krystian Lupa. Reżyser przyznaje, że w związku z tym nie będzie realizować premiery „Procesu” (tytuł roboczy) pierwotnie planowanej na 23 listopada. – Nie możemy pozostawiać takich sytuacji bez żadnego ruchu – powiedział dziś w Teatrze Polskim we Wrocławiu. – Nie możemy godzić się na łamanie prawa i moralnych wartości. Ludzie po drugiej stronie nie mają żadnych skrupułów.
  W Teatrze Polskim protest przeciwko wyborom nowego dyrektora

  W Teatrze Polskim protest przeciwko wyborom nowego dyrektora ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Oburzony jest także inny członek komisji konkursowej - Piotr Rudzki. - Przewodnicząca komisji podczas obrad przerwała mi czytanie wyroku w sprawie przeciw Cezaremu Morawskiemu (skarbnikowi Związku Artystów Scen Polskich, oskarżonemu o narażenie ZASP na straty finansowe na ponad 9,2 mln zł – przyp. red.) – mówi Piotr Rudzki, kierownik literacki teatru.

  - Wybierając Cezarego Morawskiego, znanego głównie z generowania kłopotów finansowych, kiedy pełnił rolę skarbnika ZASP-u, urząd nie dopełnił staranności. Bierzecie odpowiedzialność za ponad 140 osób, które tu pracują – dodał Piotr Rudzki.

  Krzysztof Mieszkowski, do końca sierpnia będący dyrektorem teatru, opowiedział niedawną historię wizyty Tadeusza Samborskiego, wicemarszałka ds. kultury u ówczesnej minister Małgorzaty Omilanowskiej. – Chciał odwołania mnie i powołania Cezarego Morawskiego, na co pani Omilanowska nie zgodziła się. Ten konkurs jest ustawiony – dodał Mieszkowski.

  Krystian Lupa i Piotr Rudzki nie podpisali się pod dokumentem pracy komisji. Obaj głosowali na Daniela Przastka.

  Co na to ministerstwo kultury? Odpowiedziano nam bardzo zdawkowo: - Nie będziemy komentować rezultatów konkursu - stwierdził Radosław Różycki, rzecznik prasowy resortu kultury.

  Tymczasem atmosfera w Teatrze Polskim jest gorąca. - Mamy pogotowie strajkowe – mówi Michał Opaliński, aktor, przedstawiciel związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. W najbliższy piątek w samo południe organizujemy wielką konferencję z udziałem środowiska teatralnego, naszych widzów. Planujemy przeprowadzić referendum przedstrajkowe (do strajku potrzebnych jest 50 procent głosów opowiadających się za strajkiem zatrudnionych osób) - opowiada.

  We wtorek pracownicy, mimo wakacji, nie wychodzili z teatru do późnego popołudnia. Rozmawiają, planują, organizują się. W internecie od dawna jest podpisywana petycja przeciw konkursowi na dyrektora Teatru Polskiego. Liczba osób podpisujących petycję stale rośnie.

  Pracownicy Teatru Polskiego przed chwilą wydali apel do władz, widzów i środowiska teatralnego w Polsce. Oto jego treść:

  Wrocław, 23 sierpnia 2016

  Komunikat Zespołu Teatru Polskiego
  do Władz, Widzów i Środowiska ludzi kultury w Polsce  Zespół Teatru Polskiego we Wrocławia wyraża swój sprzeciw wobec zmanipulowanego, ustawionego przez władze i łamiącego zasady transparentności i uczciwości konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nie godzimy się na pozorujące demokratyczne procedury oszustwo, mające na celu obsadzenie na tym stanowisku forsowanego przez władze kandydata. Rozpoczęliśmy pracę nad złożeniem doniesienia do prokuratury w tej sprawie.

  Zespół Teatru Polskiego nie zaakceptuje Pana Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru. Nie chcemy takiego kierownictwa i apelujemy do kandydata, by zrezygnował z zamiaru objęcia tego obowiązku.

  Żądamy unieważnienia nieuczciwego konkursu oraz przystąpienia do rozmów z zespołem artystycznym w celu wyłonienia wspólnego kompetentnego kandydata. Żądamy utrzymania linii artystycznej, której gwarancją było kierownictwo artystyczne Krzysztofa Mieszkowskiego.

  Zespół Teatru Polskiego apeluje do władz regionu, miasta i Rzeczypospolitej, w szczególności do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Pana Piotra Glińskiego, do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego, do Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o podjęcie rozmów.

  Apelujemy do Widzów Teatralnych, Środowiska Artystycznego, Ludzi Kultury, Autorytetów i wszystkich osób, dla których ważne są zasady demokratyczne, wolność i polska kultura, o wsparcie naszego protestu i wszelką pomoc.


  Co na to urzędnicy? Sprawę skomentował Jarosław Perduta, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego oraz członek komisji konkursowej.

  Napisał do nas: "Nowy dyrektor został wybrany przez dziewięcioosobową komisję składającą się z przedstawicieli ministerstwa, samorządu, związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych. Do konkursu zgłosiło się 6 kandydatów. Każdy z nich miał okazję zaprezentować swój pomysł na artystyczną przyszłość teatru i jego funkcjonowanie, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej dramatycznej sytuacji finansowej jednostki. Komisja uznała, że najbardziej spójną i odpowiadającą na wyzwania stojące dzisiaj przed Teatrem Polskim, jest wizja pana Morawskiego.

  Emocje związane z wyborem nowego dyrektora są w pełni zrozumiałe. Taka zmiana to zawsze trudny proces, zwłaszcza dla zespołu. Wierzę jednak, że sytuacja się uspokoi, a nowy dyrektor będzie miał okazję pokazać, że jest w stanie utrzymać wysoki poziom artystyczny naszego teatru. W trakcie przesłuchania wielokrotnie podkreślał, że podstawą realizacji jego wizji rozwoju teatru jest dobra współpraca z zespołem. Nie wykluczał też powołania dyrektora artystycznego. W najbliższych dniach komisja przedstawi swoją rekomendację zarządowi. Ten, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie zobowiązany do podjęcia uchwały o powołaniu pana Morawskiego na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego".

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (121)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś o Mieszkowskim, Lupie i obronie demokracji

  tekst z 2012r. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Lektura "Wystąpienia pokontrolnego" sugeruje, że dyrektora powinno czekać postępowanie dyscyplinarne. Powód? Pisarka i dramaturg Dorota Masłowska dostała 22 tys. zł m.in. za "zarys dramaturgiczny"...rozwiń całość

  Lektura "Wystąpienia pokontrolnego" sugeruje, że dyrektora powinno czekać postępowanie dyscyplinarne. Powód? Pisarka i dramaturg Dorota Masłowska dostała 22 tys. zł m.in. za "zarys dramaturgiczny" przedstawienia. Niczego nie dostarczyła, ale honorarium jej wypłacono. Dyrekcja będzie pewnie tłumaczyć, że autorka wielokrotnie uczestniczyła w próbach, po czym zrezygnowała ze współpracy przy realizacji przedstawienia. Ale kontrolerzy uważają takie działanie dyrektora za "rażąco niegospodarne".

  Mają też wątpliwości do wydatku 40 tys. zł dla Krystiana Lupy za "projekt scenografii". Twierdzą, że taki projekt - przygotowany zgodnie z wewnętrznymi regulacjami teatru - nigdy nie powstał i nie został odebrany. Uwag, co do współpracy z reżyserem, było więcej. Od 2009 roku kilka razy zmieniano zapisy, co Lupa ma przygotować i na kiedy. A gdy kolejne terminy nie były dotrzymywane, zamiast egzekwowania umownych zapisów, podpisywano kolejne aneksy.

  Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/717571,teatr-polski-dyrektor-mieszkowski-szasta-pieniedzmi-ale-dostanie-druga-szanse,id,t.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkowski szoł

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Trudno się dziwić, że pan Lupa, którego opłacał pan Mieszkowski nie chce zmian, a jeżeli już to takich dzięki którym pan Mieszkowski nadal utrzyma się w kierownictwie teatru. Poza tym chyba...rozwiń całość

  Trudno się dziwić, że pan Lupa, którego opłacał pan Mieszkowski nie chce zmian, a jeżeli już to takich dzięki którym pan Mieszkowski nadal utrzyma się w kierownictwie teatru. Poza tym chyba najwyższy czas rozliczyć pana Mieszkowskiego za finansowe działania w teatrze, które prawdopodobnie powinny zainteresować prokuraturę. A jeżeli nie, to zapewne wyeliminować pana Mieszkowskiegoz grona osób decydujących o wydawaniu pieniędzy na kulturę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Honoraria pana Lupy

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  niezwykle , naprawdę niezwyjkle wysokie były

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkowsi

  dolnoslązak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Ten to potrafi namieszać !!! Protesty , marsze wciąganie studentów obiecani za to cacanki ... no podziwiam tupet tego faceta , a teraz bohater politycznego zamachu !!!!! Panie M zamknij pan dziób...rozwiń całość

  Ten to potrafi namieszać !!! Protesty , marsze wciąganie studentów obiecani za to cacanki ... no podziwiam tupet tego faceta , a teraz bohater politycznego zamachu !!!!! Panie M zamknij pan dziób , trochę skromności i mniej buty !!!!!!!!!!!!!!!!Cudzymi rączkami pan walczysz i to jest obrzydliwe !!!!!!!!!!!! Umocowanie się w Nowoczesnej , brawo pomysł genialny ale bardzo o panu niefajnie świadczy , bo wiadomo przemyślana decyzja , waląca w emocje ludu tych przeciw Pis , tu pan zyskuje u nieświadomych pana kombinacji , ale to tylko na chwilę !!!!!!!!!! Śmieszy mnie i żenuje ta walka części zespołu rodem z komiksów Mój Pan i ja muszę z nim ....... te pochody , które już były ... ! Nie można odejść z klasą ?!Nie panu jednemu kontrakt skonczyl sie ! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PYTANIE DO MISTRZA

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Panie Lupa, a nie boli Pana d**a?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  Katie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Pozostaje Pani/Panu współczuć!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ciebie mózg?

  PYTANIE do "JA" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Pobłażanie chamstwu i prostactwu zbiera owoce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kończ pan wstydu oszczędż

  wrocek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  Może Panu Mieszkowskiemu też należy przypomnieć jak "dramatycznie" i od kiedy zadłużał Teatr Polski, ile zapłacił porno aktorom z Czech za występ w sztuce "Śmierć i dziewczyna" bo etatowe aktorki...rozwiń całość

  Może Panu Mieszkowskiemu też należy przypomnieć jak "dramatycznie" i od kiedy zadłużał Teatr Polski, ile zapłacił porno aktorom z Czech za występ w sztuce "Śmierć i dziewczyna" bo etatowe aktorki i aktorzy teatru nie palili się aby zastąpić ich we własnym zakresie. Ta obecna histeria dowodzi, że kończy się dobre finansowe żródełko ze społecznej kasy nie tylko dyrektora ale i znanego reżysera. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widać , że prezydent Wrocławia nic nie pozostawia bez kontroli, nic...

  stułbia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Wszystko idzie po myśli Dutkiewicza, nic nie jest przypadkowe. Jak rządziła Platforma to nawet zgadywał jej marzenia, teraz "wczuwa" się w myśli, idee wiecznie żywe drugiej strony. Jego koryto i...rozwiń całość

  Wszystko idzie po myśli Dutkiewicza, nic nie jest przypadkowe. Jak rządziła Platforma to nawet zgadywał jej marzenia, teraz "wczuwa" się w myśli, idee wiecznie żywe drugiej strony. Jego koryto i jego ludzi musi być zabezpieczone na kilka lat do przodu, a to że jakiś kryminalista ...podejmie lub nie jakieś stanowisko, kogo to obchodzi???? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr Polski

  Ktoś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  Repertuar Teatru Polskiego od co najmniej 10 lat jest żałosny .. Pan Mieszkowski się nie nadaję na dyrektora takiej instytucji .. dlaczego tak piszę .. bo za dużo wiem .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się

  bercik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Od czasu Sprawy Dantona Klaty przestałem bywać w tym teatrze, poza Sceną Kameralną
  , ale tam też od 20 lat ten sam repertuar.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr może być tylko dobry albo zły

  Protest II (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Nie ma NORMALNEGO, (jak tu piszą niektórzy komentatorzy), teatru. Jest tylko albo dobry albo zły. Może lepiej nie zabierać głosu jak się nie ma o czymś pojęcia?!
  Jest teraz w Polsce promocja...rozwiń całość

  Nie ma NORMALNEGO, (jak tu piszą niektórzy komentatorzy), teatru. Jest tylko albo dobry albo zły. Może lepiej nie zabierać głosu jak się nie ma o czymś pojęcia?!
  Jest teraz w Polsce promocja obskurantyzmu, ale nie każdy musi brać w niej udział...
  P.S. Teatr Polski pod dyrekcją Mieszkowskiego był świetny!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROTESTUJĘ

  Wstyd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  Szczególna zdolność niszczenia tego co wartościowe. Także ludzi! Po prostu wstyd. Skąd my to mamy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROTESTUJĘ

  Wstyd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  Szczególna zdolność niszczenia tego co wartościowe. Także ludzi! Po prostu wstyd. Skąd my to mamy?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo