Poznajesz?
  Zobaczcie zdjęcia

  Wrocław z lotu ptaka sto lat temu

  Rozwiń
  Krótsza lista firm, które dostały fundusze z Unii

  Krótsza lista firm, które dostały fundusze z Unii

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zarząd województwa dolnośląskiego zatwierdził we wtorek listę 100 przedsiębiorstw z naszego regionu, które dostaną dofinansowanie z Unii Europejskiej. Do podziału są 133 miliony złotych.
  Jeszcze w ubiegłym tygodniu Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (dzieląca dotacje jednostka urzędu marszałkowskiego) poinformowała, że zaopiniowała pozytywnie 172 projekty na kwotę ponad 200 milionów złotych.
  Dlaczego teraz okazało się, że pieniądze są tylko dla setki firm? Urzędnicy tłumaczą, że tylko dla tylu wystarczyło środków.

  - Jestem rozczarowany tym, że nasz projekt znalazł się na dalekim 160. miejscu - mówi Adam Łabieniec , właściciel Fabryki Okien Astol w Jeleniej Górze. - Liczyłem na dofinansowanie zakupu urządzeń do produkcji drewnianych okien do domów pasywnych.

  Domy pasywne to obiekty budowane w najnowocześniejszych technologiach, według międzynarodowych standardów. Mają taką izolację, że nie wymagają tradycyjnych systemów ogrzewania.
  - Wyżej na liście urzędu znalazły się projekty dotyczące produkcji okien z PCV - dziwi się Łabieniec. - A jaką tam można wymyślić innowację? My chcieliśmy robić ekologiczne okna z litego drewna, o najwyższych parametrach.

  Z porażką musi też się pogodzić jedna z najbardziej innowacyjnych firm we Wrocławiu - PGS Software. Ma ona wyjątkowy charakter, bo prawie w całości jest nastawiona na obsługę firm z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec czy USA. Pisze dla nich programy informatyczne, które wspomagają najważniejsze procesy biznesowe. Dotacja była jej potrzebna na rozwój tych usług. Jednak projekt zajął dopiero 154. miejsce .
  - Nie będziemy rozpaczać. Być może były lepsze pomysły - mówi dyplomatycznie Paweł Gurgul, członek zarządu PGS Software. - Prawdopodobnie wystartujemy ponownie do kolejnego przetargu w maju.

  Grzegorz Roman, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, zaapelował do przedsiębiorców, którzy znaleźli się na 100 pierwszych miejscach listy, o szybkie podpisywanie umów na dofinansowanie. Przewidziano też niewielką pulę środków na ewentualne odwołania.

  Już w maju Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca organizuje kolejny przetarg na unijne dotacje. O pieniądze na innowacyjne przedsięwzięcia będą mogły w nim walczyć firmy mikro, małe i średnie.
  W czerwcu przewidziano natomiast przetarg dla firm z branży uzdrowiskowej, a w sierpniu - dla tych zajmujących się turystyką, np. na budowę czy rozbudowę pensjonatów i hoteli.
  Lista firm, które zdobyły pieniądze już teraz, jest dostępna na stronie internetowej: www.dip.dolnyslask.pl.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GDZIE JEST LOGIKA

  PNS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 65

  W maju ogłaszają kolejny konkurs !!! jeszcze takiego dbil..zmu to nie widziałem. Zamiast przesunąć cześć środków z tego następnego konkursu i dać je tym firmom z miejsc od 101 do 172 oni ogłaszjaą...rozwiń całość

  W maju ogłaszają kolejny konkurs !!! jeszcze takiego dbil..zmu to nie widziałem. Zamiast przesunąć cześć środków z tego następnego konkursu i dać je tym firmom z miejsc od 101 do 172 oni ogłaszjaą kolejny konkurs !!! W innych regionach tak zrobili bo wiedzieli, ze te wnioski i tak zostaną złożóne ponownie. Firmy tracą czas bo znowu będą musiały przesunąć inwestycję i znowu polecą niepotrzebnie stosy wydrukowanego papieru (I Wy niby dbacie o środowisko !!! od nas oczekujecie cudów we wnioskach i wykazania jak bardzo projekt przyczyni sie do ochrony środowiska a Sami dopuszczacie do takich sytuacji) W czasie kryzysu gdy każdy dzień dla rozpoczęcia inwestycji jest na wagę złota Zarząd Województwa mając możliwość przesunięcia środków pewnie nie zrobi nic. Sami przyznali, że nie spodziewali się, że będzie tyle dobrych wniosków i wszystkie 172 są innowacyjne. w 4.4 POIG jakoś można było przesunąć środki "Jednocześnie, jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jest wśród nich bardzo dużo dobrych projektów. Dlatego podjęto decyzję o zwiększeniu alokacji o 1 mld zł. Z tego 840 mln zł będzie przeznaczone na zwiększenie puli dostępnych środków do rozdysponowania w konkursie, natomiast pozostałe 160 mln zł zastrzeżone zostanie na potrzeby ewentualnej procedury odwoławczej."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetarg

  dotowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 55

  Unijnych dotacji z pewnością się nie rozdaje lecz wybiera najlepsze, zdaniem oceniających, projekty. Rzeczywiście nie dokonuje się tego w rozumieniu przetargu określonego w przepisach Kodeksu...rozwiń całość

  Unijnych dotacji z pewnością się nie rozdaje lecz wybiera najlepsze, zdaniem oceniających, projekty. Rzeczywiście nie dokonuje się tego w rozumieniu przetargu określonego w przepisach Kodeksu Cywilnego. Jednak w tekście dziennikarskim często używa się synonimów, które oddają istotę sprawy nie są ściśle przypisane do terminów prawnych lub urzędniczego żargonu. Nie ma to jednak nic wspólnego z brakiem rzetelności. Przedsiębiorcy zgłaszają projekty a specjalnie powołana komisja wybiera ich zdaniem najlepsze. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetarg?

  Znawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 49

  Panie redaktorze proszę o więcej rzetelności. Od kiedy to Unijne dotacje "rozdaje" się na zasadach przetargu?????
  Są, były i będą KONKURSY lub NABORY.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo