Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótsza kolejka do specjalistycznych badań we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Badania przesiewowe raka płuca będą wykonywane w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Badania przesiewowe raka płuca będą wykonywane w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
Badania przesiewowe raka płuc będą dodatkowo wykonywane w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Co to oznacza dla pacjentów? Przeczytaj poniżej.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Badania wykonywane metodą tomografii komputerowej mają przede wszystkim poprawić jego wykrywalność na wczesnym etapie rozwoju. We wrocławskim centrum będzie się mogło dodatkowo przebadać około 1000 pacjentów.

Realizacja programu wykrywania raka płuca prowadzona jest w całym kraju, który podzielony został w tym celu na 6 makroregionów. W każdym z nich wybrany został podmiot realizujący badania, a te finansowane będą w 85 proc. z funduszy unijnych i 15 proc. z budżetu państwa.

"Badania niskodawkowym tomografem komputerowym to kolejne działania w zakresie prewencji nowotworowej. Z sukcesem promujemy profilaktykę raka jelita grubego poprzez wykonywanie prostych i szybkich testów na krew utajoną w kale. Chcemy się również skoncentrować na niezwykle niebezpiecznym raku płuca. U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak jest trudny do leczenia" – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu jest partnerem w konsorcjum, które realizuje program w makroregionie śląskim obejmującym województwa: dolnośląskie, śląskie i opolskie. Pozostali uczestnicy konsorcjum to: Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu. W sumie konsorcjum dysponuje budżetem sięgającym niemal 4 miliony złotych, a projekt będzie realizowany do maja 2023 roku.

Kto będzie mógł wziąć udział w badaniach?

W ramach swoich zadań Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc ma możliwość przebadania około 1000 pacjentów i przeprowadzenia 2370 badań tomografem komputerowym. Osobami do których skierowany jest projekt są:

  • osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat*, z okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.
  • osoby w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, z okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka.

(*1 paczkorok oznacza wypalanie 1 paczki papierosów, czyli 20 sztuk na dobę przez jeden rok).

Rejestrować się można w dni robocze w godzinach 8.00-15.00, a numer, na który należy zadzwonić aby umówić się na wizytę kwalifikacyjną to 71 726 25 25

Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów

"Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około 2000 nowych przypadków raka płuca, w 2018 roku na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów. Dane z realizacji pilotażu onkologicznego wyraźnie wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tego nowotworu. Ok 72 proc. pacjentów zgłasza się w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, co znacznie zmniejsza zakres możliwości terapeutycznych i szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe raka płuca zapewniają pacjentom kompleksowość opieki i ciągłość nadzoru w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, co zwiększa wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, dając większe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, a co za tym idzie - większe szanse na zdrowie społeczeństwa" – podsumowuje Ireneusz Pawlak, torakochirurg, onkolog, Dyrektor Medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Według danych WHO, rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Z danych zebranych i analizowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologii wynika, że na terenie Dolnego Śląska wśród nowotworów występujących u mężczyzn raka płuca dotyka aż 17,5 proc. mężczyzn, a wśród kobiet - 10,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska