Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kropla krwi św. Jana Pawła II i kostka św. Faustyny są już w kościele na Koperniku

Grażyna Szyszka
Wojnarowski/?polskapresse
Parafia na osiedlu Kopernika ma relikwie świętego Jana Pawła II i świętej siostry Faustyny. Do głogowskiego kościoła dotarły z Krakowa i Łagiewnik. W czwartek, 16 października, relikwie I stopnia zostały umieszczone w Kaplicy Miłosierdzia głogowskiego kościoła.

Kroplę krwi Jana Pawła II ukrytą w relikwiarzu przekazał wiernym z Głogowa kardynał Stanisław Dziwisz, a zrobił to w kaplicy pod słynnym już krakowskim adresem przy Franciszkańskiej 3. Natomiast relikwię świętej siostry Faustyny wierni otrzymali od sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach koło Krakowa.

– Relikwie zostały przywiezione przez stu pielgrzymów z naszej parafii, którzy odwiedzili zarówno Kraków jak i Łagiewniki – mówi proboszcz parafii NMP Królowej Polski ksiądz Witold Pietsch. – Z kardynałem Dziwiszem spotkaliśmy się 9 października w kaplicy pod słynnym adresem czyli przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie swoją siedzibę ma kuria biskupia.

Relikwie zostały wprowadzone do kościoła w czwartek, 16 października. Uroczystość ta poprzedzona procesją zapoczątkowała Triduum Bożym Miłosierdziu. Piątek, 17 października w kościele na Koperniku został poświęcony świętej Faustynie. Oprócz różańca i drogi krzyżowej ze świętą, w przykościelnej salce będą wyświetlane filmy o świętej (godz. 11, 17.45 i 19.20).

Sobota to dzień ze świętym Janem Pawłem II. Wierni mogą wziąć udział w modlitwie różańcowej, mszach świętych, ale też zobaczyć film o świętym papieżu z Polski (godz. 11.45 w salce przy kościele). Dla dzieci parafia przygotowała blok zabaw i konkursów. Początek o godz. 12.15 w salce nr 4. Wieczorem zaś o godz. 20 rozpocznie się czuwanie modlitewne z JP II.

Uroczystości związane z wniesieniem do kościoła dwóch relikwiarzy dobiegną końca w niedzielę, 19 października.
– Na każdej mszy świętej orędziem o Bożym Miłosierdziu podzieli się z wiernymi siostra Christofora Jagła ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z klasztoru w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach – dodaje ksiądz proboszcz. – Jestem pełen nadziei, że to wydarzenie odbuduje i wzmocni wiarę w sercach i rodzinach naszych parafian.

Święto w parafii zakończy o godz. 15 koronka do Bożego Miłosierdzia i oratorium o Miłosierdziu Bożym w wykonaniu chóru Beati Cantores. Jego dyrygentką i zarazem parafianką kościoła na Koperniku jest Barbara Walendzik, która działa też w parafialnej radzie.

– Ogromnie się cieszę, że to właśnie relikwie papieża i siostry Faustyny są w naszym kościele – mówi. – Wspominam spotkania z Ojcem Świętym w Rzymie, ale i tu w Polsce, podczas jego pielgrzymek. Teraz będziemy mieć blisko do naszego papieża.

Parafia osiedlu Kopernika jest jedną z największych w mieście, bo skupia około 13 tys. wiernych. Jednak kościół ten nie jest jedynym w Głogowie i okolicy, w którym spoczęły relikwie. Prawdziwym domem dla świętych jest kościół pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Piastów, który posiada relikwie świętych: Małgorzaty Marii Alacoque, Klemensa Rzymskiego, papieża, kard. Karola Boromeusza, Rity z Cascii, Agaty z Sycylii, Tarsycjusza, Ojca Pio, Jana Bosko, Jadwigi Śląskiej, Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej, Franciszka i Hiacynty z Fatimy, Maksymiliana Kolbego, Jadwigi Królowej, Michała Sopoćki, Jerzego Popiełuszki, Zygmunta Gorazdowskiego i Karoliny Kózkówny.

Nieco mniej szczątków świętych ma parafia św. Jakuba w Jakubowie: św. Jakuba, św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Faustyny Kowalskiej, św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Jana Pawła II oraz bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Relikwie I stopnia świętej siostry Faustyny to kosteczki z palców nóg i rąk Faustyny Kowalskiej. Do tej pory do parafii i, zgromadzeń, a nawet egzorcystów na całym świecie trafiło ponad 4 tysiące relikwii zakonnicy z Łagiewnik.
Ampułki z kroplą krwi świętego Jana Pawła II przechowywane są w co najmniej stu parafiach. Niektóre z nich mają też włosy naszego papieża.

Co to są relikwie?

To przedmioty związane z czymś świętym, najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych. Relikwie mogą być I, II lub III stopnia.

  • I stopnia - kości, krew świętego, skóra, włosy, paznokcie.
  • II stopnia - przedmioty, którymi posługiwał się święty, na przykład szczątki odzieży, modlitewnik, różaniec.
  • III stopnia - kawałki materiału, które miały kontakt z kośćmi świętego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska