Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew na wagę złota - oddaj, jeśli możesz

Anna Szejda, Sylwia Królikowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marcin Oliva Soto
Brakuje krwi grup ARh-, 0Rh-, BRh- oraz 0Rh+. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje, by ją oddawać. Każdy, kto chciałby podzielić się z potrzebującymi, będzie miał okazję oddać dar życia w sobotę i niedzielę między godz. 12 a 17 na wrocławskim Rynku. Będzie to już trzecia wakacyjna weekendowa zbiórka krwi.

RCKiK gromadzi krew zarówno dla ofiar wypadków, jak i osób czekających na planowe zabiegi w szpitalach. - Zapasy grup ujemnych mamy teraz tak małe, że wydajemy je jedynie w nagłych sytuacjach - mówi Joanna Pałka z RCKiK. Przyznaje, że podczas wakacji liczba dawców zdecydowanie spada. Poza sezonem urlopowym krew oddaje około 300 osób dziennie, teraz 100-120.

- Na wagę złota jest przede wszystkim krew 0Rh-, ponieważ w razie konieczności można ją przetoczyć każdemu, niezależnie od tego, jaką ma grupę - dodaje Pałka.

Drastycznie brakuje krwi w regionie
W wałbrzyskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa drastycznie brakuje niemal wszystkich grup krwi. - Musimy dzwonić na telefony komórkowe i indywidualnie prosić o zgłaszanie się - opowiada Teresa Kamińska z RCKiK w Wałbrzychu.

Przyznaje, że najgorzej sytuacja wygląda zwykle w wakacje. - Ale w tym roku krwi zabrakło bardzo wcześnie - mówi i apeluje o zgłaszanie się do centrum wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby.

Jeżeli ktoś odda krew trzy razy, dostanie za darmo tzw. Krewkartę. To dokument, na którym znajdują się informacje dotyczące grupy krwi, jest też tam numer PESEL. Co ważne, dokument jest uznawane przez lekarzy. I np. w sytuacji, kiedy jest zagrożone nasze życie, ratownicy mogą natychmiast odczytać, jaką mamy grupę krwi. Jeżeli nie mamy takiego dokumentu, konieczne jest przeprowadzenie badania.

- Trwa 40 minut, a często w takich sytuacjach liczy się każda sekunda. Karta może nam więc uratować życie - dodaje Teresa Kamińska i zaprasza do Regionalnego Centrum w Wałbrzychu, ul. B. Chrobrego 31 (wejście od ul. Czerwonego Krzyża) w dni robocze w godz. od 7 do 13. Krew można też oddać w oddziałach terenowych: w Kłodzku (ul. Szpitalna 1), w Świdnicy (ul. Konopnickiej) w każdy czwartek i w Dzierżoniowie (ul. Poprzeczna 16) - w każdy piątek w godz. 7.30 do 11.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska