Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski duet SARAPATA powraca z nowym singlem. "Radical Kindness" zapowiada drugi album braci-producentów

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
SARAPATA
SARAPATA Adrianna Zalewska
Trzy lata temu bracia Sarapata z Krakowa weszli na polską scenę elektroniczną z przytupem udowadniając, że zamiast mechanicznej surowości, techno może być pełne kolorów i życia. Teraz powracają i otwierają nowy rozdział. "Radical Kindness" to szeroko zakrojony projekt, łączący muzykę i sztuki wizualne.

Mrówką na kleszcze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nic dziwnego, że od chwili debiutu narobili tak sporego zamieszania, które następnie przerodziło się w równie wielki zachwyt. Komplementy ze strony klubowego środowiska, dzielenie sceny ze słynną islandzką grupą GusGus, zaproszenia na najważniejsze festiwale takie jak m.in. Audioriver, Nowa Muzyka, FEST Festival, LAS Festival, CARBON Silesia Festival, OFF Scena czy zagraniczny Europavox Festival w Wilnie - SARAPATA szybko znaleźli swoje miejsce i zaadaptowali je w sobie znanym stylu.

Nowa płyta duetu SARAPATA to zarazem nowe otwarcie. Mateusz i Michał ewoluują. Na najnowszej płycie zatytułowanej "Radical Kindness" ich brzmienie przeobraża się nie tylko przez coraz bardziej złożone pod kątem kompozycyjno-produkcyjnym utwory, lecz przede wszystkim przez narrację - duet braci nie zamierza dostarczać randomowo ułożonej kompilacji numerów niemających ze sobą nic wspólnego poza autorami i gatunkowym spektrum.

To świadomie poprowadzona opowieść, która sprawia, że "Radical Kindness" możemy nazwać koncept-albumem. To wokół myśli przewodniej wyrażonej w tytule płyty, powstawały kolejne piosenki, które razem są niczym rozdziały tego samego, spójnego, choć bogatego w swojej estetycznej różnorodności wydawnictwa.

Wspomniana opowieść toczy się na kilku płaszczyznach, a zaczyna się od tytułowego singla. "Radical Kindness" jest prologiem historii, który z jednej strony nie chce zdradzać szczegółów, lecz z drugiej przygotowuje nas na nowe. Kolejne single - łącznie trzy - prezentowane w odstępie dwóch tygodni mają za zadanie odkrywać karty i wprowadzać nas w świat fascynacji i inspiracji towarzyszących braciom Sarapata przy tworzeniu płyty. Finałem będzie jej premiera - wówczas poznamy opowieść w jej pełnej krasie.

Już nie pulsujący styl Moderat, pełne przestrzeni brzmienie Jona Hopkinsa i romantyczne techno w stylu Kiasmos. Zamiast tego, w pełni autorska, niedająca się porównać z niczym innym wizja, bogactwo dźwięków i strukturalne eksperymenty. Dominujące na "Radical Kindness" melodyjne techno i IDM są jedynie swego rodzaju punktami nawigacyjnymi - najciekawsze jest wszystko to, co dzieje się między nimi.

SARAPATA stworzyli soniczną przestrzeń, w której elektronika miesza się z dźwiękami żywych instrumentów, a cyfrowa technologia spotyka dorobek analogowej przeszłości. Ta złożoność i nieoczywistość muzycznej wizji, która towarzyszy słuchaczom od debiutu Mateusza i Michała, to mariaż doświadczeń z gry w zespołach Pauliny Przybysz, Lor czy SALK oraz rozwijanej po godzinach fascynacji klubowymi brzmieniami.

"Radical Kindness" to concept-album nie tylko w wymiarze muzycznym - to zaplanowana z rozmachem produkcja, w której o poszczególne elementy składowe zadbano z równą troską. Materiał zaczął powstawać już w 2023 roku, zaś konkretnych kształtów nabrał rok później. Na przełomie stycznia i lutego artyści wyjechali do chatki schowanej wysoko w górach na terenie Słowacji, miejscu odciętym od cywilizacji. Następnie kontynentalną Europę zamieniono na jedną z hiszpańskich wysp, gdzie zrealizowano zdjęcia do trzech teledysków, sesję albumową oraz nagrania do wizualizacji na potrzeby występów na żywo.

Do reżyserii wspomnianych teledysków ponownie zaproszono Sylwię Rosak, z którą zrealizowany został flagowy obraz do utworu "Rework" duetu, z pamiętną rolą Mateusza Damięckiego jako drag queen. Tym razem bohaterką wideoklipów będzie Anita Sokołowska, a same teledyski zostały zrealizowane w formie tryptyku, co sprawia, że obejrzane w całości tworzą jeden, spójny film.

- Tryptyk audio-wizualny “Radical Kindness” to opowieść o tym, że jako ludzie czasem się zapominamy, kierowani dobrem oddajemy za dużo siebie, ufamy po czym tracimy azymut. Ważne, żeby potrafić się zatrzymać, pozbierać kawałki siebie i odnaleźć drogę. Na tym falowaniu opiera się całe nasze ziemskie życie - mówi Sylwia Rosak.

Muzyka zawarta na "Radical Kindness" - zgodnie z wcześniejszą wiadomością: tworząca spójne uniwersum wokół myśli przewodniej - to ścieżka dźwiękowa troski o siebie, drugiego człowieka i przestrzeń, w której przyszło nam żyć. Może dzielić nas wszystko, łączy nas miejsce naszej egzystencji. Niech łączy nas także muzyka, która ma na celu zrozumieć odbiorcę, dać mu poczucie bezpieczeństwa i przynależności, lecz również akceptacji każdej odmienności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska