MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wystawa "Czekając na wiatr" w Centrum Sztuki Solvay. Artyści i naukowcy razem przeciwko smogowi

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wystawa "Czekając na wiatr"
Wystawa "Czekając na wiatr" Andrzej Banas / Polska Press
Nie tylko sztukę, ale w równej mierze naukę, prezentuje najnowsza wystawa Tomasza Wełny, który zaprosił do współpracy artystów i naukowców. Antysmogową ekspozycję „Czekając na wiatr” można obejrzeć w galerii Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.

WIDEO: Krótki wywiad

Dama z gronostajem i maseczką antysmogową, czyli „Nowe dziedzictwo narodowe” Alicji Sobiepańskiej albo „Smog w kroplach mgły” Tomasza Wełny to raptem dwa z wielu dzieł, które zobaczymy na wystawie „Czekając na wiatr”. Interdyscyplinarna ekspozycja krakowskiego grafika dr. Tomasza Wełny od lat zaangażowanego w działania antysmogowe podejmuje temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

- Smog inspiruje mnie od lat. Prezentując tę tematykę znajduję dodatkowo to, co uważam w tej dziedzinie za najcenniejsze: możliwość połączenia sztuki i edukacji – tłumaczy artysta, który na wystawę oprócz dzieł plastycznych przygotował m.in. animację „Cały ten smog”.

Ekspozycja gromadzi w jednym miejscu prace artystów, naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych. Do akcji włączyło się w sumie blisko 30 twórców oraz wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza, w tym prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik, prof. Marek Michalik i dr Bartłomiej Pietras. Jak podkreśla organizator, wszystkich połączyło jedno dążenie: aby wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr.

- Punktem wyjścia dla każdego autora był smog. Dowolność interpretacji sprawiła, że osoby zaangażowane w akcję przygotowały dzieła bardzo różne i w różnych formach – mówi dr Tomasz Wełna. Na wystawie zobaczymy obrazy, grafiki, plakaty, zdjęcia, animację, plansze edukacyjne, a także publikację, która informuje o wpływie smogu na zdrowie. Autorzy zaprezentowali własne spojrzenia, ale nie bali się wejść w dialog ze sztuką. Dołączyły do nich również dzieci, w tym uczniowie prywatnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja. Wszystko to w przestrzeni podzielonej na cztery części - malarską, fotograficzną, dydaktyczną i naukową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wystawa "Czekając na wiatr" w Centrum Sztuki Solvay. Artyści i naukowcy razem przeciwko smogowi - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska