Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Biskup Tadeusz Pieronek spocznie w krypcie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła

Grażyna Starzak
W środę rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe bp. Tadeusza Pieronka. Tłumy ludzi towarzyszyły uroczystemu wprowadzeniu do katedry na Wawelu trumny z ciałem zmarłego tydzień temu biskupa Tadeusza Pieronka. W czwartek trumna z ciałem biskupa została przewieziona na ulicę Grodzką. Duchowny spocznie w krypcie grobowej kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła obok innego krakowskiego biskupa – Stanisława Smoleńskiego.

Udział w pogrzebie bp Pieronka zapowiedzieli goście z kraju i zagranicy. Przedstawiciele duchowieństwa i politycy różnych opcji, m.in. Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W kondukcie pogrzebowym zabraknie bliskiego przyjaciela zmarłego – prof. Franciszka Ziejki, z którym bp. Pieronek miał spędzić sylwestrowy wieczór.

Prof. Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, inicjator powstania Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła, poważnie chory przebywa w szpitalu. Znalazł się tam niemal dokładnie w tym samym czasie, gdy w swoim mieszkaniu na Wawelu umierał bp Tadeusz Pieronek. Prof. Ziejka jest po wylewie.

Powiedział nam wczoraj, że konsultowano z nim sprawę pochówku serdecznego przyjaciela. Uważa, że pochowanie zmarłego biskupa akurat w tym miejscu świątyni przy ul. Grodzkiej to dobra decyzja. Ubolewa, że nie będzie go na pogrzebie. Mówi, że od chwili, gdy dowiedział się o śmierci bp. Pieronka, jest w szoku. – Proszę sobie wyobrazić, że widzieliśmy się w przeddzień jego śmierci. Gdy ja następnego dnia trafiłem na Szpitalny Oddział Ratunkowy i poprosiłem córkę, by do Niego zadzwoniła, on prawdopodobnie już nie żył – opowiada, z trudem dobierając słowa.

Opozycja to codzienność

W szoku są też inni przyjaciele i znajomi bp. Pieronka. Zwłaszcza ci, którzy wiedzieli, że jeszcze kilkanaście godzin przed śmiercią czuł się całkiem dobrze. Wspominali o tym wczoraj, a katedrze na Wawelu. Uroczystości pogrzebowe zmarłego przed tygodniem duchownego zaczęły się nieszporami. Po tej, tradycyjnej wieczornej modlitwie rozpoczęła się Msza św. nad trumną zmarłego, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, koncelebrowana przez abp Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

W homilii przypomniał życiorys bp Tadeusza Pieronka i jego zasługi dla Kościoła w Polsce i na świecie. Zmarły był m.in. organizatorem corocznych międzynarodowych konferencji na temat miejsca Kościoła w jednoczącej się Europie. Brali w nich udział biskupi europejscy, politycy najwyższych szczebli, ekonomiści. - Na każdym etapie życia spotykał się z opozycją. Tym, co ją rodziło, był jego temperament. Był weredykiem.

Kraków żegna biskupa Tadeusza Pieronka. Pogrzeb duchownego w...

Mówił prosto w oczy, nie licząc się, że to, co mówi, może być dla kogoś przykre. Doktor, który przekroczył termin habilitacji, po rozmowie z nim miał pełną świadomość, że niedochowanie ostatecznego terminu oznacza, że nie będzie mógł pozostać na uczelni. To, co mówił i jak mówił odnosi się nie tylko do tych, którzy w porządku akademickim byli od niego zależni, ale to samo mówił także najważniejszym ludziom w państwie i w Kościele. To, dlatego w swoim biskupim zawołaniu umieścił „in veritate”, a w herbie chustę św. Weroniki. Wiedział, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju, ale jeśli coś uważał za zasadnicze - był zasadniczy” – mówił ks. prof. Urban a wielu spośród zgromadzonych w katedrze na Wawelu, słuchając go, mimowolnie potakiwało głowami.

Kondolencje z całego kraju

Dzisiaj dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych. Rozpoczną się one o godz. 16 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przy
ul. Grodzkiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki. Jak nas poinformował ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gospodarz kościoła św. Piotra i Pawła, ciao bp. Pieronka spocznie w krypcie grobowej w kaplicy św. Michała Archanioła. W 2006r. został tam pochowany biskup pomocniczy krakowski Jan Smoleński.

- Jest tam też trumna, gdzie złożono bezimienne ludzkie kości. W krypcie będą w przyszłości składane ciała innych biskupów pomocniczych krakowskich. Oczywiście, jeśli przed śmiercią będą sobie tego życzyć – mówi ks. prof. Machniak.

"Radykalny w mówieniu prawdy, ale kochał ludzi". Metropolita warszawski wspomina biskupa T. Pieronka

Do krakowskiej kurii i poszczególnych krakowskich duchownych napływają kondolencje z Polski i ze świata. Obszerny list z kondolencjami przesłał na ręce kard. Stanisława Dziwisza Abraham Foxman, w latach 1987–2015 dyrektor Ligi Przeciwko Zniesławieniu, zaprzyjaźniony z bp. Pieronkiem. Foxman, który otrzymał wiele wyróżnień od organizacji typu non-profit, przywódców religijnych i polityków za swoje osiągnięcia w walce z antysemityzmem, fanatyzmem i dyskryminacją pisze w liście m.in., że „odszedł Wielki Człowiek, Wielki Duchowny i Wielki Przyjaciel Żydów”. Autor listu podkreśla, że bp Tadeusz Pieronek „w całej swej posłudze duszpasterskiej i działalności w Episkopacie Polski był rzecznikiem dialogu i zwalczania wszelkich ekstremizmów”.

Będzie nam Ciebie brakować

Jeszcze dzisiaj można się wpisywać do Księgi Kondolencyjnej, wyłożonej w związku ze śmiercią bp. Pieronka na stoliku znajdującym się na parterze pod krucyfiksem w kurii metropolitalnej w Krakowie. W księdze jest już wiele wpisów. Jako jeden z pierwszych z kondolencjami pospieszył Szymon Wróbel, biograf ks. prof. Józefa Tischnera i autor książki „Ojciec, czyli o Pieronku”. Publikacja powstała na kanwie wyreżyserowanego przez Szymona Wróbla filmu dokumentalnego o bp. Pieronku i jego rodzinie. W publikacji jest m.in. zapis długiej rozmowy z jej głównym bohaterem. „Dziękuję, że byłeś i zostałeś sobą do końca. Będzie mi, będzie nam, brakować Twojego głosu i spotkań” - napisał w księdze kondolencyjnej Szymon Wróbel.

"Krytykował rzeczywistość społeczną i kościelną, a także sam był krytykowany". Hierarchowie wspominają bp. Tadeusza Pieronka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska