Koszykówka: Zgorzelec pokonany w Słupsku

Grzegorz Bereziuk
Nowy nabytek Turowa, Ivan Koljević, zdobył tylko 4 punkty
Nowy nabytek Turowa, Ivan Koljević, zdobył tylko 4 punkty Fot. Grzegorz Bereziuk
Zgorzelczanie nie spodziewali się w Słupsku ciężkiej przeprawy.

- Jeśli chcemy wygrać w Słupsku, musimy zagrać twardo w obronie - trzymać się razem i nie dopuszczać rywali do łatwych zdobyczy punktowych. Ponadto musimy przykładać się do szczegółów. Mam tutaj na myśli skupienie w walce o piłki pod tablicami oraz wykonywanie rzutów wolnych. W ostatnim sparingu w Poznaniu zawiedliśmy w tym elemencie (22 celnych na 36 prób - 61% - dop. GB). Jeśli zagramy swoją koszykówkę i będziemy przykładać się do detali, to powinno być OK - powiedział przed meczem David Jackson, koszykarz PGE Turowa.

- Musimy nastawić się na trudną przeprawę. Już sam początek meczu nie będzie przypominał spotkań kontrolnych. Będziemy mieli niemal całą halę nastawioną przeciw sobie. W poprzednim sezonie grałem w Słupsku w pre play-off. Wiem doskonale, czego możemy się spodziewać. Amerykanie, a także nowi zawodnicy debiutujący w naszej lidze, jeszcze sobie nie zdają sobie z tego sprawy. Ważne będzie dla nas dobrze wejść w mecz. Kluczem do tego będzie pełna koncentracja - dodał kapitan zgorzelczan Robert Tomaszek.

Początek meczu należał do gości, którzy wyłącznie za sprawą Ivana Zigeranovicia (pierwsze 9 pkt w meczu dla nich) kontrolowali wynik. Od połowy pierwszej ćwiartki do głosu zaczęli jednak dochodzić gospodarze. Niesieni fantastycznym dopingiem swoich fanów zawodnicy trenera Dainiusa Adomaitisa za sprawą Zbigniewa Białka i doskonale znanych w Zgorzelcu Krzysztofa Roszyka i Pawła Leończyka wyszli na prowadzenie. Słupszczanie grali agresywnie w obronie i wymuszali na przyjezdnych straty.

Taka postawa miejscowych szybko znalazła odbicie na tablicy. Pierwszą kwartę czarno-zieloni przegrali 17:25, a pierwszą połowę aż 31:50. Słaby mecz rozgrywał Torey Thomas. Trener Jacek Winnicki postawił na Ivana Koljevicia, który w drugiej połowie wraz z Zigeranoviciem nieco uspokoił grę. Nie na wiele to się zdało, bo goście zbliżyli się do Energi Czarnych maksymalnie na dystans 9 oczek (64:73).

W kluczowych momentach zgorzelczanie nie trafiali jednak do kosza i ostatecznie przegrali 66:77. - O losach meczu rozstrzygnęła pierwsza połowa. Później staraliśmy się gonić, lecz nie udało się. Dostaliśmy dobrą szkołę i jeśli wyciągniemy wnioski, to w niedalekiej przyszłości powinno być lepiej - powiedział po meczu gracz PGE Turowa Bartosz Bochno. - W pierwszej połowie z agresywnej defensywy szybko przechodziliśmy do ataku. Po przerwie z kolei PGE Turów zaskoczył nas obroną strefową. Nasza gra nie była idealna, mamy nad czym pracować, ale teraz cieszymy się ze zwycięstwa - skomentował trener Dainius Adomaitis.

Teraz przed zgorzelczanami arcyważny i prestiżowy mecz z Anwilem Włocławek (sobota, godz. 18). Mecz w Słupsku pokazał, jak ważni są kibice wspierający swój zespół. Tych na początku meczu w Słupsku zgorzelczanie wyraźnie się przestraszyli. Czarno-zieloni liczą, że w sobotę w podobnej sytuacji będzie Anwil.

Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 77:66 (25:17, 25:14, 9:16, 18:19)
Energa: Białek 19 (3), Leończyk 14, Bennerman 12 (1), Cesnauskis 12 (2), Roszyk 8 (2), Szawarski 5, Blassingame 4, Davis 3, Pabian 0.

PGE Turów: Zigeranović 16, Kuebler 10, Thomas 7, Brkić 7, Wysocki 5, Jarecki 5, Jackson 5, Koljević 4, Bochno 4, Tomaszek 3, Gabiński 0, Jarmakowicz 0.

Tauron Basket Liga
pozostałe mecze 1. kolejki: Anwil Włocławek - Polonia Warszawa 59:59, Zastal Zielona Góra - Asseco Prokom Gdynia 76:61, Siarka Tarnobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 92:88, PBG Basket Poznań - Kotwica Kołobrzeg 80:78, Trefl Sopot - AZS Koszalin 92:61.

1. Trefl Sopot 1 2 92-61
2. Zastal Zielona Góra 1 2 76-61
3. Energa Czarni Słupsk 1 2 77-66
4. Anwil Włocławek 1 2 59-56
5. Siarka Tarnobrzeg 1 2 92-88
6. Basket Poznań 1 2 80-78
7. Kotwica Kołobrzeg 1 1 78-80
8. Polpharma 1 1 88-92