Koszykówka: Śląsk wygrał z Politechniką

Paweł Kucharski
Udało się! Śląsk odniósł pierwsze zwycięstwo w TauronBasket Lidze. Pewnie 78:63 pokonał Politechnikę Warszawską.

Transmisja NA ŻYWO: Śląsk Wrocław - Politechnika Warszawska

Nim jeszcze koszykarze obu drużyn wyszli na parkiet, kibice WKS-u dali wyraz swojemu niezadowoleniu z trwającej od kilku miesięcy wrocławskiej "wojenki" o prawdziwość Śląska. "Polityk nie matematyk, dzielić nie powinien" - taki transparent zawisł przy sektorze najbardziej zagorzałych fanów. Później wzięli się już za doping, co tego dnia przychodziło im z większą łatwością niż dotychczas. W Orbicie zobaczyliśmy zupełnie inne oblicze ekipy trenera Miodraga Rajkovicia, która ograła Politechnikę Warszawską 78:63.

Śląsk grał ładnie dla oka, wyprowadzał błyskawiczne kontry i był bardzo skuteczny w grze pozycyjnej. Wrocławianie często decydowali się też na indywidualne kończenie akcji, co wychodziło z pożytkiem dla całego zespołu. Już po kilku akcjach gospodarze prowadzili 7:0, a w dalszej fazie meczu tylko powiększali prowadzenie. Znakomicie w pierwszej kwarcie spisywał się Qa'rraan Calhoun. Amerykanin zdobył w tej części meczu 10 punktów, a w całym meczu 20. Równie dobrze spisał się jego rodak Paul Graham, który nie tylko często i dobrze penetrował, ale groził też rzutami z dalszej odległości.

Przed przerwą Śląsk prowadził już 52:28 i było jasne, że tego meczu raczej nie przegra. Tym bardziej że po trzech minutach trzeciej kwarty zrobiło się aż 61:32. Przewaga wrocławian była tak duża, że trener Rajković mógł sobie pozwolić na trzymanie na ławce rezerwowych swojego najlepszego strzelca Aleksandara Mladenovicia. Serb po raz pierwszy do gry wszedł w połowie drugiej kwarty za Piotra Niedźwiedzkiego, który tym razem rozpoczął mecz w pierwszej piątce. W całym spotkaniu Serb przebywał na boisku tylko nieco ponad 10 minut, ale i tak zdążył w tym czasie zdobyć 14 punktów. Po raz kolejny też zanotował stuprocentową skuteczność w rzutach za dwa (7/7).

W dalszej fazie rywalizacji goście mogli walczyć już tylko o zmniejszenie rozmiarów porażki. No i udało się. W momencie, gdy trener Rajković wpuścił głębokich rezerwowych, warszawianie zredukowali straty niemal dwukrotnie. Pierwsze skrzypce w Politechnice grał Michał Michalak. Reprezentant Polski rocznika 1993 zdobył 14 punktów, myląc się tylko przy jednej próbie za dwa. Oprócz tego zaliczył też pięć asyst.

Śląsk ostatecznie pokonał Politechnikę 78:63, a oprócz zwycięstwa cieszyć może to, że młodzi gracze Rajkovicia dostali szansę gry w większym wymiarze. Debiutu w PLK doczekał się w końcu Kacper Sęk, a Jarosław Zyskowski i Jakub Koelner zdobyli swoje pierwsze punkty.

Śląsk Wrocław - Politechnika Warszawska 78:63 (27:13, 25:15, 19:15, 7:20)
Śląsk: Calhoun 20 (3), Graham 17 (2), Mladenović 14, Bogavac 9 (1), Skibniewski 8, Niedźwiedzki 5, Bochno 2, Koelner 2, Zyskowski 1, Buczak 0, Sęk 0, Vairogs 0.

Politechnika: Michalak 14 (1), Pełka 10 (2), Wilczek 10, Pamuła 9 (1), Mokros 8 (1), Nowakowski 5, Karwowski 3, Kolowca 3, Ponitka 1, Popiołek 0.

Tauron Basket Liga
6. kolejka
Basket - ŁKS 78:62, PGE Turów - AZS 76:71, Trefl - Polpharma 106:82, Kotwica - Anwil 70:76.

13. ŁKS Łódź 5 6 -32

Jeśli nie teraz, to kiedy? - zastanawiają się kibice koszykarskiego Śląska. Po czterech porażkach na starcie sezonu dziś (g. 19.00) podopiecznym Miodraga Rajkovicia przyjdzie zmierzyć się z AZS-em Politechniką Warszawską. Chciałoby się powiedzieć, że faworytem są gospodarze, ale z przyznawaniem komukolwiek dwóch punktów powinniśmy się wstrzymać do ostatniego gwizdka w Orbicie.

Akademicy ze stolicy wygrali już dwa spotkania. Oba w delegacji - najpierw w Starogardzie Gdańskim z Polpharmą (75:64), a następnie w Kołobrzegu z Kotwicą (97:87). W trzech pozostałych meczach, z Treflem Sopot, Energą Czarnymi Słupsk i PBG Basketem Poznań, schodzili z parkietu pokonani.

Politechnika to zespół złożony wyłącznie z Polaków, którymi dowodzi serbski szkoleniowiec Mladen Starcević. Oprócz niezwykle doświadczonego Leszka Karwowskiego (36 lat), kadrę zespołu stanowią gracze młodzi lub bardzo młodzi. Wśród nich jest dwóch reprezentantów Polski rocznika 1993 - Mateusz Ponitka i Michał Michalak. Obu wróży się wielkie kariery, podobnie zresztą jak Jakubowi Koelnerowi i Piotrowi Niedźwiedzkiemu ze Śląska. Kibice na pewno pamiętają ich z występów na ME U-18, a także ubiegłorocznych MŚ U-17 w Hamburgu.

Jak na razie młode wilki z Wrocławia mogą z zazdrością patrzeć na swoich rówieśników z Warszawy. Ponitka i Michalak w każdym meczu dostają po kilkanaście minut gry i są ważnym ogniwem swojego zespołu. Ale liderem, przynajmniej jeśli chodzi o zdobycze punktowe, jest Piotr Pamuła. To 21-letni reprezentant seniorskiej kadry, który uczestniczył w niedawnych ME na Litwie. To on też trafił niesamowicie ważny rzut za trzy punkty w pamiętnym, zwycięskim meczu z Turcją. Wrocławianie będą musieli też uważać na Michała Nowakowskiego, Jarosława Mokrosa oraz Łukasza Wilczka. Ten ostatni jest obecnie najlepszym podającym całej ekstraklasy ze średnią 7,4 asysty na mecz.

- Gramy przed własną publicznością i mogę zapewnić wszystkich kibiców, że zrobimy wszystko, aby to spotkanie wygrać. Mam nadzieję, że kibice dopiszą i mimo czterech porażek z rzędu dalej w nas wierzą i tłumnie przybędą do Hali Orbita - mówi opiekun Śląska, Rajković.

Kto jeszcze nie nabył biletu na dzisiejszy mecz, może to uczynić za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.slask.wroclaw.pl lub bezpośrednio przed meczem w kasach Orbity (od godz. 17).