Koszykówka. Śląsk - Trefl 95:81. Twierdza Orbita nadal niezdobyta

Rafał Bajko
Aleksandar Mladenović po raz kolejny rozegrał bardzo dobry mecz. Popularny "Aca" zdobył 20 pkt i dominował pod koszami Paweł Relikowski
Śląsk Wrocław pokonał Trefl Sopot 95:81 (21:16, 20:21, 35:20, 19:24) w 17. kolejce Tauron Basket Ligi. WKS pozostaje tym samym niepokonany we własnej hali.

Kluczowym momentem pierwszej kwarty spotkania było wejście na parkiet Łukasza Wiśniewskiego. Śląsk ze stanu 11:11 zdobył dziesięć oczek z rzędu, przy zaledwie dwóch sopocian, dzięki czemu prowadził 21:13. Sześć punktów zdobył w tym fragmencie meczu właśnie popularny "Wiśnia".

W drugiej części spotkania Trefl znacząco zniwelował dystans do Śląska, przegrywając w 28 minucie tylko 35:36. Spora w tym zasługa szczególnie Michała Michalaka i Tautvydasa Lydeki. Ten pierwszy skutecznie wykonywał rzuty wolne, a drugi udanie walczył pod koszem z Aleksandarem Mladenoviciem.

Lydeka dał sopocianom jeszcze większy impuls do ataku na początku trzeciej kwarty. Po jego akcji 2+1 Trefl wyszedł na prowadzenie 43:41. Na szczęście sytuację szybko uspokoili Vuk Radivojević i Roderick Trice. Serb dwa razy trafił za trzy punkty, a Trice dorzucał istotne oczka z linii rzutów wolnych i zrobiło się 61:51. Jakby tego było mało, uaktywnił się Jakub Dłoniak (dwie celne trójki), a dobrej formy ze Szczecina nie zgubił również Mladenović, który punktował Trefl pod koszem. To wszystko sprawiło, że przewaga WKS-u urosła już do 20 pkt (77:57). Przed ostatnią kwartą wynik wydawał się być już rozstrzygnięty.

W niej Trefl nie dawał jednak za wygraną i w pewnym momencie zrobiło się tylko 84:73, ale rękę na pulsie trzymali Wiśniewski i Mladenović.

Dodajmy, że przed meczem doszło do uroczystości podczas której uhonorowano polskich weteranów, a także rodziny zmarłych żołnierzy, którzy brali udział w zagranicznych misjach. Bohaterowie otrzymali klubowe koszulki z numerem “6”, a także swoimi nazwiskami. Trykoty wręczali im Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych oraz Maciej Zieliński, prezes wrocławskiego klubu.

Przed Śląskiem teraz bardzo trudny wyjazd do Zielonej Góry, gdzie za tydzień w sobotę zmierzy się z miejscowym Stelmetem. Odkąd trenerem wicemistrzów Polski został znany na Dolnym Śląsku Saso Filipovski (trenował PGE Turów Zgorzelec), to Stelmet swój ostatni mecz przegrał... 16 listopada. Z Treflem w Sopocie 77:81. Jest więc się czego bać. Choć z drugiej strony, każda passa się kiedyś kończy.

Tauron Basket Liga
Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 95:81 (21:16, 20:21, 35:20, 19:24)
Śląsk: Mladenović 20, Dłoniak 15 (2x3), Trice 11, Kinnard 7, Skibniewski 2- Radivojević15 (3), Wiśniewski 10, Gabiński 7, Ikovlev 6, Tomaszek 2, M. Kulon.
Trefl: Lydeka 16, Dutkiewicz 16 (3x3), Michalak 13, Vasiliauskas 13 (2), Leończyk 8 - Kulka 10 (2), Bendzius 4, Kemp 1, Włodarczyk, Dzierżak.

Pozostałe mecze 17. kolejki . Piątek: Wikana Start Lublin - Energa Czarni Słupsk 82:73 (20:24, 16:15, 15:13, 31:21). Sobota: Polpharma Starogard Gdański - Polfarmex Kutno (godz. 17), AZS Koszalin - King Wilki Morskie Szczecin (godz. 17), MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Zielona Góra (godz. 18), PGE Turów Zgorzelec - Jezioro Tarnobrzeg (godz. 18), Rosa Radom - Polski Cukier Toruń (godz. 18), Asseco Gdynia - Anwil Włocławek (godz. 20, Polsat Sport News).