Koszykówka. Chorwacja - Polska 69:77 WYNIK, RELACJA, 22.02, Polska awansowała na mistrzostwa świata! TRANSMISJA NA ŻYWO

Marta Wrońska
17.09.2018 gdansk. hala ergo arena. mecz kwalifikacyjny do mistrzostw swiata: polska - chorwacja. nz. wygrana, radosc fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Koszykówka. Chorwacja - Polska 22.02, WYNIK, RELACJA Polska awansowała na mistrzostwa świata TRANSMISJA NA ŻYWO. Jedziemy na mistrzostwa świata do Chin! Polska reprezentacja w koszykówce, po 52 latach w finałach mistrzostw świata. Biało-Czerwoni wygrali na wyjeździe z Chorwatami 77:69 i zapewnili sobie bilet do Chin.

Reprezentacja Polski w koszykówce pierwszy raz, po 52 latach przerwy awansowała na mistrzostwa Świata! Do tego potrzebne było jedno zwycięstwo w dwóch ostatnich meczach - na wyjeździe z Chorwacją lub w Ergo Arenie w Gdańsku z Holandią. Biało-Czerwoni przypieczętowali swój awans już w pierwszym spotkaniu i ograli zawodników Drażena Anzulovicia.

Początek spotkania należał do Chorwatów. Gospodarze rozpoczęli mecz niezwykle agresywnie i prowadzili 14:0. Polacy mieli wielki problem z trafieniem celnie do kosza. Biało-Czerwoni niemoc przełamali dopiero dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty, kiedy to Mateusz Ponitka z kontry zdobył dwa punkty. Pierwsza odsłona zakończyła się wynikiem 16:8 dla zawodników z Bałkanów.

W drugiej partii spotkania podopieczni Mike'a Taylora zaczęli odrabiać przewagę. Polacy zaczęli grać wysoko w obronie, co przyniosło skutek. Biało-czerwoni rozkręcili się i drugą kwartę wygrali 24:20. Do szatni Chorwaci schodzili z czteropunktową przewagą.

Po przerwie Biało-Czerwoni grali na większym luzie. Polscy koszykarze wykorzystywali błędy rywali i spokojnie wyszli na prowadzenie. Adam Waczyński celną trójką wyprowadził przyjezdną ekipę na trzypunktowe prowadzenie. Gospodarze nie mieli jednak zamiaru się poddawać. Chorwaci grali z Polakami punkt za punkt. Po 30 minutach Biało-Czerwoni wygrywali 61:59.

Decydująca partia była niezwykle wyrównana. W połowie odsłony świetnie piłkę przechwycił Adam Waczyński, który podał do Mateusza Ponitki. Ten ostatni został sfaulowany i wykorzystał jeden rzut osobisty. Polacy odskoczyli na trzy punkty. Na parkiecie żadna z ekip nie odpuszczała. Ostatnie dwie minuty należały do Biało-Czerwonych, którzy byli niezwykle skoncentrowani w obronie. W ataku szalał Mateusz Ponitka, to byś dziś jego dzień. Polacy otworzyli drzwi do raju.

Na mistrzostwach świata w 2019 roku w Chinach zagra 12 najlepszych drużyn z Europy, w tym Polska. Start mundialu już 31 sierpnia.

Chorwacja - Polska 69:77 (16:8, 20:24, 23:29, 10:16)

Chorwacja: Kruslin 21, Perić 10, Bilan 10, Planinić 8, Katić 8, Mustapić 6, Marcinković 2, Junaković 2, Vuković 2, Perković 0.
Polska: Ponitka 20, Slaughter 15, Sokołowski 12, Waczyński 10, Koszarek 9, Lampe 9, Hrycaniuk 2, Cel 0, Sulima 0, Gruszecki 0, Wyka 0.