Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszyczek wielkanocny 2023. Co włożyć do środka? Ksiądz wyjaśnia! Symbolika i znaczenie produktów

JW
Pamiętaj, że koszyczek wielkanocny nie może wyglądać przypadkowo. To, co do niego włożymy ma znaczenie, bo poszczególne produkty mają swoją symbolikę. Przypominamy więc, co trzeba włożyć do koszyczka wielkanocnego.
Pamiętaj, że koszyczek wielkanocny nie może wyglądać przypadkowo. To, co do niego włożymy ma znaczenie, bo poszczególne produkty mają swoją symbolikę. Przypominamy więc, co trzeba włożyć do koszyczka wielkanocnego. Karolina Misztal
Koszyczek wielkanocny już gotowy? Najwyższa pora pomyśleć, co włożyć do środka. - Podstawowym składnikiem koszyczka wielkanocnego powinno być jajko, symbol nowego życia - podkreśla ks. Tomasz Płukarski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Brzeziej Łące pod Wrocławiem. Warto żeby w koszyczku wielkanocnym znalazło się też to, co jest potrawą codzienności - chleb, kiełbasa, przyprawy. Pamiętajmy też o baranku - może być czekoladowy lub cukrowy. Pamiętaj, że koszyczek wielkanocny nie może wyglądać przypadkowo. To, co do niego włożymy ma znaczenie, bo poszczególne produkty mają swoją symbolikę. Przypominamy więc, co trzeba włożyć do koszyczka wielkanocnego.

Wielka Sobota to dzień, w którym w polskich kościołach spotkać można prawdziwe tłumy. Księża przyznają, że to chyba najpopularniejsze wydarzenie w Kościele Katolickim - w świątyniach pojawiają się tego dnia nawet ci, którzy przez cały rok tu nie przychodzą. W Wielką Sobotę każdy zjawia się jednak ze swoim koszyczkiem wielkanocnym.

Niewielu wiernych ma jednak przynosi jednak wszystkie produkty, które - zgodnie z tradycją - powinniśmy włożyć do koszyczka wielkanocnego. Oczywiście w każdym koszyczku znajdziemy jajka i pisanki. W każdym koszyczku jest też chleb i sól. Bardzo popularna jest kiełbasa i wędlina. W niemal każdym koszyczku jest także baranek. Znacznie mniej wiernych umieszcza w koszyczku wodę, ser, chrzan czy masło.

Pamiętaj, że koszyczek wielkanocny nie może wyglądać przypadkowo. To, co do niego włożymy ma znaczenie, bo poszczególne produkty mają swoją symbolikę. Przypominamy więc, co trzeba włożyć do koszyczka wielkanocnego.

W różnych regionach Polski, a nawet w poszczególnych rodzinach koszyczek wielkanocny może wyglądać różnie, ale są podstawowe produkty, które powinny się w nim znaleźć:

Koszyczek wielkanocny - tradycyjne pokarmy

jajko - jajko w koszyczku jest znakiem odradzającego się życia
chleb - symbolizuje ciało Chrystusa
baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią
kiełbasa i wędliny - symbolizują dostatek, płodność i zdrowie
woda - znak przygotowania do nowego życia
ser - oznacza przyjaźń między człowiekiem a zwierzętami domowymi.
sól - symbolizuje oczyszczenie
ciasto - symbolizują umiejętności i doskonałości
chrzan - jest znakiem siły fizycznej i krzepy
masło - symbol dobrobytu

Najlepiej gdy koszyczek wielkanocny wykonany jest z wikliny i wyścielony białą serwetką. Jego uchwyt można opleść białą koronką lub kolorową wstążką. Często dekorowany bukszpanem, który też ma swoją symbolikę - oznacza radość i nadzieję na zmartwychwstanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska