Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszyczek wielkanocny. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Lista i znaczenie produktów [KOSZYCZEK WIELKANOCNY 2019]

sz
Koszyczek wielkanocny. Czas przygotować koszyczek wielkanocny – sprawdź, co włożyć do środka. Święconka czyli błogosławieństwo pokarmów to obrzęd sięgający VIII wieku. Zobacz, które produkty powinny trafić do wielkanocnego koszyczka i dlaczego. KOSZYCZEK WIELKANOCNY 2019 - PRODUKTY, ZNACZENIE, JAK OZDOBIĆ KOSZYCZEK.
Koszyczek wielkanocny. Czas przygotować koszyczek wielkanocny – sprawdź, co włożyć do środka. Święconka czyli błogosławieństwo pokarmów to obrzęd sięgający VIII wieku. Zobacz, które produkty powinny trafić do wielkanocnego koszyczka i dlaczego. KOSZYCZEK WIELKANOCNY 2019 - PRODUKTY, ZNACZENIE, JAK OZDOBIĆ KOSZYCZEK. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Koszyczek wielkanocny. Czas przygotować koszyczek wielkanocny – sprawdź, co włożyć do środka. Święconka czyli błogosławieństwo pokarmów to obrzęd sięgający VIII wieku. Zobacz, które produkty powinny trafić do wielkanocnego koszyczka i dlaczego. KOSZYCZEK WIELKANOCNY 2019 - PRODUKTY, ZNACZENIE, JAK OZDOBIĆ KOSZYCZEK.

KOSZYCZEK WIELKANOCNY - CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA

Święconka czyli błogosławieństwo pokarmów to obrzęd sięgający VIII wieku. Najpierw święcono tylko pieczonego baranka, a potem jego chlebową figurkę. Z czasem dodawano kolejno ser, masło, ryby, olej, pokarmy mięsne, ciasto i wino. Dopiero na końcu do tego do zestawu w wielkanocnym koszyczku doszło jajko.

Dziś w naszym koszyczku powinno znaleźć się siedem podstawowych produktów: chleb, jajo, sól, chrzan, ser, wędlina, ciasto. Trzeba pamiętać, że dobór tych potraw nigdy nie był przypadkowy. Każda z nich symbolizuje co innego.

SYMBOLIKA POKARMÓW Z KOSZYCZKA WIELKANOCNEGO

  • Chleb – pokarm podstawowy, niezbędnym do życia. Gwarantuje dobrobyt i pomyślność.
  • Jajko - jest dowodem odradzającego się życia, symbolem zwycięstwa nad śmiercią.
  • Sól - minerał¸ życiodajny, dawniej posiadający moc odstraszania wszelkiego zła. Bez soli nie ma bowiem życia.
  • Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność, a także dostatek.
  • Ser - jest symbolem zawartej przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody, a przede wszystkim stanowi gwarancję rozwoju stada zwierząt domowych.
  • Chrzan - to symbol wszelkiej siły i fizycznej krzepy. Zapewnia moc odżywczą pozostałych potraw.
  • Ciasto - to symbol umiejętności i doskonałości. Powinien to być zawsze wypiek własny, domowy, a nie kupiony w ciastkarni.

Do koszyczka wielkanocnego potrawami dodajmy baranka wielkanocnego, który jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego. Potem powinien zdobić stół¸ w czasie uroczystego śniadania.

KOSZYCZEK WIELKANOCNY – JAK GO PRZYSTROIĆ?

Koszyczek wielkanocny powinien być z wikliny lub słomy. Wyścielamy go białą serwetką i dekorujemy zielenią bukszpanu lub rzeżuchy. Biel serwetki oznacza czystość sumienia, a zieleń bukszpanu świąteczną radość.

Jego uchwyt można opleść białą koronką lub kolorową wstążką. Koszyczek można przystroić również żonkilami.

Koszyczek wielkanocny - ksiądz podpowiada co do niego włożyć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska