Korzystny kredyt na studia medyczne w Banku Pekao S.A. – pierwsi studenci już otrzymali środki

Materiał informacyjny Pekao S.A.
Udostępnij:
Nie brakuje chętnych na oferowany przez Bank Pekao S.A. kredyt na studia medyczne, dostępny na bardzo atrakcyjnych warunkach. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wybrać płatną uczelnię medyczną i potrzebują środków na sfinansowanie nauki. Pierwsi studenci kierunków lekarskich złożyli już wnioski, część z nich otrzymała wypłaty pierwszych transz kredytu. To dobry moment, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Pierwsze wnioski i pierwsze wypłaty

Proces przyjmowania wniosków w Pekao S.A. ruszył w lipcu – przez zaledwie pierwsze dwa tygodnie do banku dotarło ponad 150 zgłoszeń. Część klientów już podpisała umowy, a środki z kredytu zostały uruchomione. Studenci mogą liczyć na wsparcie w wys. 18 tys. zł lub 20 tys. zł na semestr. Pierwsza kwota dotyczy osób, które chcą zrefinansować opłaty za studia medyczne w roku 2021/2022 i kolejne lata, z kolei druga odnosi się do studentów, którzy są zainteresowani finansowaniem opłat począwszy od roku akademickiego 2022/2023. Należy przy tym zaznaczyć, że Fundusz Kredytowania Studentów Medycznych zakłada możliwość dostosowania stawki na kolejne lata przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Bank Pekao S.A. – pierwszy polski bank współpracujący z Funduszem Kredytowania Studentów Medycznych

FKSM, czyli Fundusz Kredytowania Studentów Medycznych, został powołany przed rokiem akademickim 2022/2023 przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwo Zdrowia. Głównym jego celem jest inwestowanie w rozwój i kształcenie medyków w Polsce oraz zwiększenie dostępności środków na sfinansowanie studiów, a także zachęcenie przyszłych lekarzy do pracy w ramach polskiej służby zdrowia. Założenia FKSM obejmują między innymi dopłaty do odsetek i górny limit zmiennego oprocentowania, a także możliwość umorzenia kredytu. Pierwszym i jak dotąd jedynym bankiem, który podpisał umowę z BGK dotyczącą finansowania studiów medycznych w ramach FKSM, jest właśnie Bank Pekao S.A.

Do 20 tys. złotych na semestr, dopłata do kredytu i możliwość jego umorzenia po 10 latach w zawodzie

Oprócz korzystnej kwoty finansowania, która powinna pokryć czesne na płatnych studiach lekarskich – adepci medycyny mogą liczyć na inne korzyści np. dopłatę do odsetek. Oprocentowanie kredytu jest równe sumie marży banku w wysokości 2 punktów procentowych oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego.

Oprocentowanie jest zmienne i na dzień 18.07.2022 r. wynosi 9,86% w skali roku.

Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości Bank Gospodarstwa Krajowego. Klient spłaca jedynie odsetki w wysokości połowy oprocentowania dopiero wtedy, gdy zacznie spłacać kredyt. Pozostała część odsetek jest dotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt może być umorzony w całości jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Aktualny wykaz priorytetowych dziedzin medycyny znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 czerwca 2020 r. Jeśli warunki umorzenia nie będą spełnione spłata kredytu będzie rozłożona na 12 lat.

W wybranych sytuacjach jest także możliwe uzyskanie częściowego umorzenia kredytu.

Nadal masz szansę skorzystać z kredytu – sprawdź terminy składania wniosków

Mimo, że wnioski są przyjmowane już od połowy lipca, nadal pozostaje sporo czasu, by zgłosić się po kredyt do Bank Pekao S.A.

Kandydaci, którzy, chcą sfinansować kredytem czesne za studia począwszy od roku akademickiego 2022/2023 mogą złożyć wniosek maksymalnie do 21 dni od rozpoczęcia semestru. Studenci chcący refinansować opłaty z roku akademickiego 2021/2022 mają nieco mniej czasu – w tym przypadku ostateczna data to 30 września.

Płatne studia medyczne – dlaczego warto?

Kredyt jest dostępny dla osób pobierających naukę na płatnych kierunkach medycznych na polskich uczelniach wyższych. Decyzja podjęcia studiów w takiej formie wiąże się z pewnymi wydatkami, lecz jednocześnie zapewnia także wiele korzyści. To między innymi większe szanse dostania się na wymarzony kierunek – liczba kandydatów jest przeważnie kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku darmowych studiów. Ponadto uczelnie płatne przeważnie są w stanie zapewnić wyższy standard nauczania, co z pewnością przełoży się na lepsze okazje zawodowe w przyszłości, a także szansę na profesjonalne wsparcie dla przyszłych pacjentów.

Warto również podkreślić, że działające na terenie Polski płatne uczelnie medyczne zazwyczaj zajmują w rankingach najwyższe pozycje, prześcigając pod względem wyników placówki korzystające wyłącznie z publicznego finansowania. Często jedyną przeszkodą do rozpoczęcia płatnych studiów jest konieczność opłaty czesnego, które teraz można pokryć na preferencyjnych warunkach dzięki ofercie Pekao i BGK.

Szczegóły dotyczące oferty kredytów medycznych można znaleźć na https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/pozyczanie-gotowki/kredyt-na-studia-medyczne.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Korzystny kredyt na studia medyczne w Banku Pekao S.A. – pierwsi studenci już otrzymali środki - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie