Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus wraca na Dolny Śląsk? Duży wzrost liczby zakażeń

m
brak
Aż 26 nowych zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku potwierdziło dziś Ministerstwo Zdrowia. Tak dużej liczby nowych przypadków nie było w regionie od kilku tygodni. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła właśnie 3 tysiące.

Nowi chorzy to mieszkańcy powiatów wrocławskiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego i oleśnickiego. Czy tak duży wzrost spowodowany jest ujawnieniem nowego ogniska koronawirusa w jednym miejscu? - Na ten moment nie mamy informacji, by tak było - mówi Magdalena Odrowąż - Mieszkowska, rzeczniczka dolnośląskiego sanepidu.

Od początku tygodnia we Wrocławiu zmarły już cztery osoby zakażone koronawirusem - dwaj 69-latkowie, 60-latek i 95-latek.

Eksperci już kilka tygodni temu zapowiadali, że już na początku sierpnia możemy spodziewać się na Dolnym Śląsku nowej fali koronawirusa. I to z jeszcze większą siłą niż w szczycie epidemii w połowie kwietnia.
Powód? Kolejne ograniczenia obostrzeń i coraz powszechniejsze bagatelizowanie tych, które wciąż obowiązują.
- Luzowanie obostrzeń jest istotne zarówno z ze względu na gospodarkę, jak również z powodu „granic wytrzymałości społecznej”. Należy to jednak robić bardzo rozsądnie, obserwując wpływ tych działań na sytuację związaną z epidemią - podkreśla Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix - platformy, która zajmuje się przetwarzaniem danych oraz opracowywaniem raportów i prognoz dla różnych rynków, przygotowującej także regularnie prognozy dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa. Te prognozy dotąd sprawdzały się niemal całkowicie.

O tym, że koronawirus nie odpuścił pisali też w opublikowanym w poniedziałek liście otwartym rektorzy polskich uczelni medycznych, wśród nich prof. dr hab. Piotr Ponikowski, p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. - W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID i rychłej perspektywie końca epidemii. W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii - napisali rektorzy.

Przeczytaj także

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska