Koronawirus we Wrocławiu - archiwalne informacje z 20-24 marca 2020

m
Udostępnij:
Tutaj znajdziesz archiwalne informacje o koronawirusie we Wrocławiu z 20 - 24 marca 2020.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU - INFORMACJE BIEŻĄCE NA ŻYWO [KLIKNIJ]

Wtorek, godz. 21.20

Jest aż siedemnaście nowych osób zakażonych koronawirusem ze szpitala przy ul. Grabiszyńskiej. Łącznie koronawirusem zakażonych jest już 16 pielęgniarek i salowych oraz 6 pacjentów. - Niczego nie zmienia to w funkcjonowaniu szpitala - mówi rzecznik marszałka Michał Nowakowski. Dziś ewakuowano szpitalny oddział pulmonologii. Jest on nieczynny.

Zobacz szczegóły

Wtorek, godz. 20.30

Zamknięto oddział wewnętrzny szpitala w Oławie. U jednej z osób z personelu medycznego wykryto koronawirusa. - Kwarantanną objęto wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem szpitala - informuje portal GazetaWroclawska.pl Anna Ulicka, zastępca dyrektora sanepidu w Oławie. To już drugi podobny przypadek w tym szpitalu. Przed kilkoma dniami koronawirusa stwierdzono u jednej z lekarek ze szpitalnej przychodni. Kobieta zaraziła się od 70-letniego mężczyzny, który leczył się u niej zanim stwierdzono u niego koronawirusa.

Wtorek, godz. 19.15

71-letni mieszkaniec Cieszyna to dziesiąta śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. O jego śmierci poinformowało właśnie Ministerstwo Zdrowia. - Mężczyzna był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące - czytamy w komunikacie.

Wtorek, godz. 19.15

Siedem osób dotychczas zakażonych koronawirusem to mieszkańcami gmin powiatu wrocławskiego. W tych 9 gminach 57 osób, które mogły mieć kontakt z chorymi, odbywa kwarantannę nakazaną przez sanepid, a 198 jest izolowanych po powrocie z zagranicy. W powiecie wrocławskim najwięcej chorych na COVID-19, chorobę powodowaną koronawirusem jest w gminie Długołęka. Chorują tam 3 osoby, 47 przebywa na kwarantannie nakazanej przez sanepid, a 27 odbywa kwarantannę „rządową”, obowiązkową dla osób, które wracają z zagranicy. Dwoje zakażonych jest w gminie Kąty Wrocławskie, jedna osoba jest skierowana na kwarantannę przez sanepid, a 37 na kwarantannie obowiązkowej dla wracających do Polski. Po jednym chorym jest w gminach Czernica i Kobierzyce. Ponadto w gminie Czernica 6 osób znalazło się na kwarantannie z polecenia sanepidu, a 28 po powrocie z zagranicy. W gminie Kobierzyce sanepid skierował na odosobnienie 3 osoby, a obowiązkowo po powrocie z zagranicy w domach pozostaje 48 osób. W pozostałych gminach powiatu wrocławskiego są także osoby na kwarantannie po powrocie z zagranicy: 32 w gminie Siechnice, 16 w gminie Żórawina, 6 w gminie Sobótka, 3 w gminie Mietków i 1 w gminie Jordanów Śląski.

Wtorek, godz. 19.10

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega przed fałszywymi mailami, które wykorzystują epidemię koronawirusa do infekowania komputerów. Jak ustalono, do wysłania maili wykorzystany jest adres IP zarejestrowany w Rosji. Z tego samego adresu od 11 marca wysyłanych jest dużo fałszywych maili. Uważać powinniśmy na maile, zawierające linki, w które należy kliknąć. Są to maile: „od pracownika WHO”, „COVID-19 UPDATE” oraz maili z linkiem zatytułowanym: COVID-19_PFD.exe. ABW ostrzega – to próba zainfekowania naszego komputera.

Wtorek, godz. 19.00

Zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dokładnie opisanych sytuacji, zakaz spotykania się z więcej niż jedną osobą, ograniczenie możliwej liczby pasażerów komunikacji miejskiej - to nowe ograniczenia, które obowiązują w Polsce od dziś (24 marca 2020) do Wielkiej Soboty, 11 kwietnia 2020. Nadal będą mogły za to działać duże fabryki, magazyny czy markety budowlane. Ograniczenia nie dotyczą zakładów pracy. Co wolno, a co jest zakazane? Sprawdź!

Zobacz więcej

Wtorek, godz. 18.50

Nie będzie umorzenia opłat za mieszkania komunalne we Wrocławiu. - Mówiłem o czynszach za lokale gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza. Nie za mieszkania. Bo zaraz będzie tak, że wyjdzie prezydent i powie, że za nic w tym mieście nie płacimy. Tak może być, możemy nie płacić, ale zamknijmy zaraz miasto. Ja potrzebuję naszych pieniążków wspólnych po to, żeby później się odbić. I tak będzie kryzys - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wtorek, godz. 17.20

Jest ośmiu kolejnych chorych z Dolnego Śląska - podało ministerstwo zdrowia. Od rana koronawirusa w regionie potwierdzono więc już u 16 nowych pacjentów. Jeden z nowych chorych przebywa w szpitalu w Wałbrzychu, pozostali są leczeni w domach. Z ośmiu nowych osób zakażonych koronawirusem mamy jedną osobę z powiatu górowskiego, cztery z Lubina, jedną z Oławy i dwie z powiatu trzebnickiego (gminy Oborniki Śląskie i Wisznia Mała). Bliższych informacji nie ma. Wiadomo tylko, że chorzy z powiatu trzebnickiego to kobieta i mężczyzna. Na Dolnym Śląsku jest już 117 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Wtorek, godz. 16.20

Ewakuacja oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej. Rano informowaliśmy, że personel placówki objęto kwarantanną po tym gdy okazało się, że jedna z leczonych tu osób ma koronawirusa. Teraz wiadomo, że testy potwierdziły obecność wirusa także u czterech pielęgniarek i kolejnego pacjenta. Cały oddział został ewakuowany.

Przeczytaj więcej na ten temat

Wtorek, godz. 13.00

Jest osiem nowych przypadków koronawirusa na Dolnym Śląsku - poinformowało biuro wojewody. Trzy osoby są w szpitalu we Wrocławiu, pozostałe są leczone w domach. Wśród chorych są trzy kobiety i trzech mężczyzn z Wrocławia - wszyscy w średnim wieku, a także mężczyzna i kobieta z Lubina - również w średnim wieku. 

Wtorek, godz. 13.00

W Polsce zostaje wprowadzony zakaz wychodzenia z domu poza konkretnymi sytuacjami jak wyjście do pracy, do sklepu, wyprowadzenie psa czy krótkie przejście się. Ale obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób oraz nakaz zachowania od innych osób minimum 1,5 metra odstępu. Można będzie spotykać się tylko z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.
Będą także dodatkowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Wprowadzone zostaje ograniczenie przemieszczania się z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego. W komunikacji publicznej może od teraz podróżować maksymalnie o połowę mniej pasażerów niż w danym autobusie czy tramwaju jest miejsc siedzących. Nowe przepisy obowiązują od dziś do Wielkiej Soboty - 11 kwietnia 2020.
Niezbędne są kolejne kroki, które ograniczają efekt zakażeń w całej Polsce - powiedział o godz. 13 premier Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje - dodał. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Dodał, że decyzja zapadła przede wszystkim w trosce o ludzi starszych.

Zobacz wszystkie szczegóły

Wtorek, godz. 12.10

Dolny Śląsk stara się o uzyskanie dla szpitali dużej ilości spirytusu, który pochodził z przemytu. - Staramy się w Krajowej Administracji Skarbowej, żeby mógł został użyty jako środek dezynfekujący - powiedział wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.

Wtorek, godz. 11.30

Chińscy specjaliści radzą wrocławskim samorządowcom i lekarzom jak walczyć z koronawirusem. Dziś rano Dolnośląski Urząd Marszałkowski zorganizował telekonferencję z Chinami. Uczestniczyli w niej lekarze i przedstawiciele władz z prowincji Anhui. Po naszej stronie byli m. in. lekarze i dyrektorzy wrocławskich szpitali. - To było bardzo pomocne spotkanie – mówi nam wrocławski lekarz, który w nim uczestniczył. Po tamtej stronie byli profesorowie, ordynatorzy oddziałów anestezjologicznych. Odpowiadali na wiele pytań bardzo szczegółowych dotyczących leczenia, wykorzystania sprzętu medycznego czy zabezpieczenia personelu pracującego z chorymi.

Wtorek, godz. 10.30

Jest dziewiąta ofiara koronawirusa. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Miał "współistniejące choroby". Resort zdrowia informuje o kolejnych 8 przypadkach koronawirusa.

Wtorek, godz. 9.30

U jednego z pacjentów szpitala przy ul. Grabiszyńskiej stwierdzono koronawirusa. W efekcie 50 osób z personelu medycznego oddziału pulmunologicznego trafiło na kwarantannę.

Przeczytaj więcej na ten temat

Wtorek, godz. 9.00

W Polsce jest 17 nowych chorych - poinformowało ministerstwo zdrowia. Nie ma wśród nich Dolnoślązaków.

Wtorek, godz. 8.20

Trzeci pacjent z koronawirusem trafił w nocy na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala przy Koszarowej. Jest w stanie ciężkim. To mężczyzna w średnim wieku. Łącznie na OIOM-ie jest już trzech pacjentów.

Poniedziałek, godz. 19.00

Jest 57 nowych chorych w Polsce, w tym czterech na Dolnym Śląsku - poinformowało ministerstwo zdrowia. Jak ustalił portal GazetaWroclawska.pl, nowi chorzy to osoby z Wrocławia i powiatu wrocławskiego. O dwóch przypadkach zakażenia na terenie swojej gminy poinformował dziś m.in. burmistrz Kątów Wrocławskich Łukasz Zbroszczyk. Cała czwórka nowych chorych jest leczona w domach. Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w całym kraju do 749, na Dolnym Śląsku - do 101.

Poniedziałek, godz. 19.00

Uwaga Wrocław! Dziś wieczorem od 23:40 nikt nie powinien być na ulicy. Drzwi i okna muszą pozostać zamknięte, ponieważ 5 helikopterów rozpyla środki dezynfekujące w powietrze, aby wyeliminować koronawirusa - taki łańcuszek od rana jest dziś rozsyłany na Facebooku. Nie wierzcie w te informacje! To fake news!

Czytaj więcej na ten temat

Poniedziałek, godz. 18.30

Już ponad 150 tysięcy Polaków przebywa w kwarantannie z powodu zagrożenia koronawirusem. 55301 osób na kwarantannę skierował sanepid, bo osoby te mogły mieć kontakt z zakażonymi. 95445 osób jest z kolei na kwarantannie w związku z powrotem do Polski.

Poniedziałek, godz. 18.20

Czy matury zostaną przesunięte? - Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja. Uczniowie uczą się zdalnie, mają takie możliwości. Ale czy matura się odbędzie, czy nie, to zależy, jak rozwinie się sytuacja - powiedział podczas wystąpienia na żywo prezydent Andrzej Duda.

Poniedziałek, godz. 18.10

Trzy zespoły polskich naukowców będą pracować nad szczepionką i lekami na koronawirusa. W dwóch z nich pracować będą naukowcy z Wrocławia – z Politechniki Wrocławskiej i z Uniwersytetu Medycznego – poinformowała w specjalnym komunikacie Agencja Badań Medycznych, państwowa instytucja odpowiedzialna za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Przeczytaj więcej na ten temat

Poniedziałek, godz. 18.00

30 tysięcy złotych kary grozi mieszkańcowi Bolesławca, który nie przestrzegał zasad kwarantanny. Niedawno wrócił z zagranicy i najbliższych czternaście dni miał spędzić w domu. Ale gdy policjanci przyjechali sprawdzić czy stosuje się do nakazu, mężczyzny nie zastali. Na nic zdały się tłumaczenia, że wyszedł tylko z psem. Nawet krótki spacer podczas kwarantanny jest zabroniony. - Pamiętajmy, że od zdyscyplinowania społeczeństwa w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem - mówi

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk z policji.

Poniedziałek, godz. 16.30

Są dwa nowe przypadki koronawirusa na Dolnym Śląsku. Jeden z pacjentów (mężczyzna w średnim wieku z Lubina) przebywa w szpitalu w Bolesławcu, druga osoba to kobieta w średnim wieku z Oławy, ona jest leczona w domu. W całej Polsce od godz. 14 przybyło ośmiu chorych.

Poniedziałek, godz. 15.40

Osoby, które wróciły do Polski i zostały skierowane na 14-dniową kwarantannę, mogą liczyć na zasiłek chorobowy za ten czas - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dostać taki zasiłek? Więcej pod poniższym linkiem.

Zobacz szczegóły

Poniedziałek, godz. 15.20

Ministerstwo Zdrowia: Osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej będą od teraz traktowane jako podejrzane o zakażenie koronawirusem nawet jeśli nie będą spełniały tzw. kryteriów epidemiologicznych. Czyli nawet jeśli nie będzie informacji o tym, by miały kontakt z osobą zakażoną czy też nie przebywały poza Polską i nie są w grupie ryzyka.

Poniedziałek, godz. 14.50

Prokuratura w Głogowie bada sprawę mężczyzny, który zmarł przebywając w kwarantannie. 45-latek czekał na przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa. Przed zabraniem ciała pobrano próbki, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy był zakażony. – - Zwłoki zostały zabezpieczone i prokuratura planuje dalsze czynności w tej sprawie. Nie znamy przyczyn zgonu tego mężczyzny, wiemy, że był w kwarantannie, wiemy że było to zgłoszone do właściwych służb. W tej chwili wyjaśniamy przyczyny i okoliczności zgonu – mówi Lidia Tkaczyszyn z Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Zwróciliśmy się do sanepidu o wykonanie badania na obecność wirusa i czekamy na wyniki – mówi nam Lidia Tkaczyszyn.

Przeczytaj więcej na ten temat

Poniedziałek, godz. 14.30

Nie wszyscy klienci marketów wiedzą o przerwach technicznych, które sklepy wykorzystują na dezynfekcję sal sprzedaży. Takie przerwy obowiązują m.in. w Biedronce, Kauflandzie i Lidlu. Gdy dziś z tego powodu zamknięto na pół godziny Lidl przy Braniborskiej, przed sklepem ustawiła się spora grupa zdezorientowanych klientów.

Piątek, godz. 9.45

Ciągle nie ma wyników badań pracowniczki wrocławskiego Amazona, mieszkanki Legnicy, zabranej do szpitala z podejrzeniem koronawirusa - powiedział nam przed chwilą szef sanepidu w Legnicy Jacek Watral. Kobietę w nocy z poniedziałku na wtorek wprost z hali Amazona pogotowie przewiozło do szpitala we Wrocławiu. Miała 39 stopni gorączki. Przez dwa tygodnie dojeżdżała do pracy pod Wrocławiem z Legnicy z ludźmi pracującymi w obu pod

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie