Nasza Loteria

Koronawirus we Wrocławiu - archiwalne informacje z 16, 17, 18 i 19 marca

m
Pawe£ Relikowski / Polskapress
Tutaj znajdziesz archiwalne informacje o koronawirusie we Wrocławiu z poniedziałku, wtorku, środy i czwartku - 16, 17, 18 i 19 marca.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU - INFORMACJE BIEŻĄCE NA ŻYWO [KLIKNIJ]

Informacje archiwalne z 16, 17, 18 i 19 marca 2020

Czwartek, godz. 21.30

W najbliższy weekend nastąpią gwałtowne skoki temperatury, nawet z przymrozkami - ostrzega wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. - Takie skoki temperatury w każdych warunkach są niebezpieczne, stwarzają okazję do przeziębień. Bardzo proszę, by być na to przygotowanym - zaapelował Obremski. - W tym stanie emocji będziemy każde przeziębienie odczytywali tak, że jesteśmy już zarażeni koronawirusem. Liczba ewentualnych przeziębień i podejrzeń, że to może być koronawirus, może powodować trudną sytuację dla służby zdrowia. Apeluję, aby pilnować odpowiedniego ubierania, adekwatnego do pogody - zwrócił się wojewoda w apelu do Dolnoślązaków.

Przeczytaj o tym więcej

Czwartek, godz. 21.10

Do końca maja ma zostać przedłużony czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z podatku dochodowego za 2019 rok - wynika z informacji Ministerstwa Rozwoju. Ma być to jeden z elementów tak zwanej tarczy antykryzysowej w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Czwartek, godz. 19.10

Pierwszy wrocławianin zarażony koronawirusem, czyli 26-latek, który przyleciał z Anglii samolotem jeszcze poleży w szpitalu. Choć czuje się dobrze, test na obecność koronawirusa, zrobiony po kilkunastodniowym pobycie w szpitalu wykazał, że wciąż jest zakażony.

Czwartek, godz. 18.55

W Polsce są 32 nowe przypadki koronawirusa, jeden z nich dotyczy Dolnego Śląska - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Nowy chory przebywa w szpitalu w Bolesławcu. Jednocześnie ministerstwo podało, że z pacjent z Wałbrzycha uznany wcześniej za chorego jednak nie ma koronawirusa - wykluczyło to wykonane właśnie drugie badanie. Pacjentem, który ozdrowiał jest lekarz z wałbrzyskiego pogotowia. Doktor może wrócić do pracy, podobnie jak cała ekipa pogotowia która przebywała na kwarantannie. Wcześniej informowano, że lekarz z pogotowia zaraził się koronawirusem od pacjenta, który następnie zmarł w szpitalu.

Czwartek, godz. 18.50

Nie poprawia się stan zdrowia 70-letniego mężczyzny z Oławy. Od kilku dni nie oddycha on samodzielnie, jest podłączony do respiratora. Wciąż przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. Chore są też trzy osoby z jego otoczenia. W szpitalu przy Koszarowej we Wrocławiu przebywa teraz 22 pacjentów ze stwierdzonym koronawirusem. W szpitalu przy Chałubińskiego leczonych jest dwoje dzieci. Pozostali pacjenci z Wrocławia leczeni są w domach.

Czwartek, godz. 18.30

Już 2192 osoby z Dolnego Śląska są objęte kwarantanną lub izolacją z powodu koronawirusa. Liczba osób pod nadzorem sanepidu wzrosła do 2289. W szpitalach z podejrzeniem koronawirusa jest 79 Dolnoślązaków. Od wczesnego popołudnia nie zmieniła się liczba chorych - jest ich 53. Z tej grupy co najmniej 44 osoby to chorzy z Wrocławia i najbliższych okolic (m.in. powiatu wrocławskiego).

Czwartek, godz. 18.10

Mężczyzna, który w środę wyskoczył z okna szpitala przy ul. Koszarowej jest wciąż w bardzo ciężkim stanie. Ma bardzo poważne urazy głowy - poinformował nas Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej. Mężczyzna trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dziś rano do placówki dotarły wyniki, które wykluczyły chorobę.

Czwartek, godz. 18.00

Kolejna duża dolnośląska fabryka wstrzymuje produkcję. Tym razem to Electrolux. Firma poinformowała dziś swoich pracowników, że od 25 do 27 marca zatrzymuje linie produkcyjne. Pierwszego dnia zapłaci pracownikom wynagrodzenie postojowe, w kolejnych dniach mają oni odebrać urlopy wypoczynkowe lub nadgodziny. Firma tłumaczy decyzję "sytuacją związaną z koronawirusem oraz niestabilną sytuacją na rynku". Wcześniej produkcję wstrzymały m.in. fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu - Laskowicach oraz Lorenz Snack World w Stanowicach pod Oławą.

Czwartek, godz. 17.30

6 ton produktów firmy Tarczyński spod Trzebnicy trafi do szpitali zakaźnych w całej Polsce, m.in. szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. – W tak trudnym okresie dla nas wszystkich zdajemy sobie sprawę, jak wielkim poświęceniem jest praca całego personelu medycznego. Dziś różnorodne branże jednoczą się, aby wspomóc tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce z epidemią. Chcemy również przyłączyć się do tych działań i pomóc tym, którzy pracują dla dobra nas wszystkich oraz tym, którzy potrzebują wsparcia w trudnej codzienności – tłumaczy Jacek Tarczyński, prezes firmy Tarczyński.

Czwartek, godz. 16.40

W ostatnich dniach przestępczość w Polsce spadła tylko nieznacznie. Wzrosła za to liczba interwencji domowych - poinformował generał Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Czwartek, godz. 16.20

Szpital zakaźny przy ul. Koszarowej we Wrocławiu to dziś jedno z najpilniej strzeżonych miejsc. Poza personelem nie ma tu wstępu nikt, u kogo nie ma uzasadnionych podejrzeń zakażenia koronawirusem. Każdego dnia zgłasza się tu kilkudziesięciu pacjentów, którzy obawiają się że mogą być chorzy. Muszą przygotować się na czekanie w długiej kolejce. I to przed szpitalem a nie w środku. Na dworze nie ma nawet toalety. Na wejście do szpitala trzeba czekać nawet dwie godziny. I uważać, by nie podejść zbyt blisko innych oczekujących.

Szpital zakaźny przy ul. Koszarowej we Wrocławiu to dziś jedno z najpilniej strzeżonych miejsc. Poza personelem nie ma tu wstępu nikt, u kogo nie ma uzasadnionych podejrzeń zakażenia koronawirusem. Każdego dnia zgłasza się tu kilkudziesięciu pacjentów, którzy obawiają się że mogą być chorzy. Muszą przygotować się na czekanie w długiej kolejce. I to przed szpitalem a nie w środku. Na dworze nie ma nawet toalety. Na wejście do szpitala trzeba czekać nawet dwie godziny. I uważać, by nie podejść zbyt blisko innych oczekujących.Jak to wszystko działa krok po kroku? Zacząć musimy… u siebie w domu. Najlepiej bowiem kontakt ze szpitalem zacząć od telefonu. Połączymy się z lekarzem, który  oceni czy powinniśmy przyjechać. Jeśli tak… Zobacz dalej.Jak wygląda obsługa pacjentów w szpitalu przy Koszarowej – zobacz dalej na kolejnych slajdach. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wrocław: Szpital jak twierdza. Pacjenci z podejrzeniem koron...

Czwartek, godz. 16.10

Dziękuję stojącym w korkach przez wiele godzin za cierpliwość i wyrozumiałość - powiedział szef straży granicznej Tomasz Praga. - Dzięki dodatkowym silom straży granicznej udało się skrócić kolejki na granicy z Niemcami w Jędrzychowicach z 30 godzin wczoraj do 8 godzin dzisiaj. Na granicy z Czechami i Słowacją ruch odbywa się na bieżąco - dodał Praga. Od niedzieli, czyli od czasu zamknięcia granic dla obcokrajowców i wprowadzenia kontroli granicznych dla Polaków na granicach odprawionych zostało 40 tysięcy osób.

Czwartek, godz. 14.10

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa kwarantanna grupy lekarzy i pielęgniarek ze szpitala przy ul. Koszarowej. - Czekamy na wyniki badań - usłyszeliśmy w szpitalu. Część załogi została odesłana do domów po tym, gdy koronawirusa stwierdzono u jednej z pielęgniarek i pracującego w szpitalu chirurga.

Przeczytaj więcej

Czwartek, godz. 13.10

Pracownik strzelińskiego zakładu Silesia Plastic zakażony koronawirusem jest mieszkańcem Wrocławia. Mężczyzna źle się poczuł, chociaż nie miał dużej gorączki. Sanepid wytypował około 40 osób z administracji fabryki, które mogły mieć kontakt z mężczyzną. Okazało się, jednak, że mógł mieć kontakt także z innymi pracownikami, więc kierownictwo zdecydowało o zamknięciu zakładu i o przeprowadzeniu dezynfekcji. Od 10 osób z najbliższego otoczenia mężczyzny będą pobrane próbki do badań. Członkowie ich rodzin są objęci nadzorem epidemiologicznym.

Czwartek, godz. 13.10

Solidarność to nie kupowanie na zapas. Solidarność to patrzenie na sąsiadów - mówi w swoim nagraniu dla czytelników portalu GazetaWroclawska.pl senator Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia. - Jesteśmy w trudnym czasie, walka z koronawirusem prawdopodobnie potrwa dłużej, niż to przewiduje dziś rząd. Musimy pamiętać o tych wszystkich, którzy nie są w stanie sami dać sobie rady. Czeka nas długi okres, jestem przekonany, że damy radę - dodaje Zdrojewski. - Nie musimy codziennie widzieć premiera, prezydenta, samorządowców. Natomiast musimy odczuwać ich aktywność, konkretne komunikaty: niezwykle skrótowe, ale precyzyjne i nie budzące wątpliwości - zaznacza senator.

Zobacz film

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Czwartek, godz. 12.50

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal GazetaWroclawska.pl, jedna z zarażonych koronawirusem mieszkanek Oleśnicy to pielęgniarka pracująca we wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej. W piątek zgłosiła się do przychodni z objawami podobnymi do zakażenia koronawirusem. Dziś sanepid potwierdził informację, że pacjentka ma wynik pozytywny. Część personelu szpitala została skierowana na kwarantannę.

Czwartek, godz. 12.40

Będą zmiany na dolnośląskiej granicy z Niemcami. Mają zmniejszyć korki na granicy na autostradzie A4. Kierowcy ciężarówek będą od teraz kierowani do punktu kontrolnego na autostradzie A4 (km 2,6 km), pomiędzy węzłem Zgorzelec, a MOP-em Żarska Wieś. Z kolei samochody osobowe i autobusy skierowane zostaną na DK30 i DK94 przez węzeł Zgorzelec. - Dzięki wprowadzonym zmianom ruch na przejściu granicznym w Jędrzychowicach powinien odbywać się płynniej - poinformowała nas Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czwartek, godz. 12.20

W grupie nowych chorych jest jedna starsza osoba - z grupy największego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. To kobieta z Oleśnicy. Wśród zakażonych jest też pracownik zakładu Silesia Plastic w Strzelinie, ale nie jest mieszkańcem Strzelina. Strzeliński sanepid informuje, że bada kontakty mężczyzny i sprawdza kogo objąć nadzorem lub kwarantanną.

Czwartek, godz. 12.00

Jest aż 13 nowych chorych na koronawirusa na Dolnym Śląsku. Dwie osoby przebywają w szpitalach, pozostali chorzy leczeni są w domach. Jak poinformowała portal GazetaWroclawska.pl Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, cztery zakażone osoby są z Oleśnicy - to trzy kobiety dwie w średnim wieku i jedna starsza. Nie wiadomo czy są ze sobą powiązane. Pięć osób pochodzi z różnych małych miejscowości powiatu wrocławskiego (spoza miasta) - to trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Trzy osoby są z Wrocławia - dwóch mężczyzn i kobieta.

Czwartek, godz. 12.00

Zarząd województwa uruchamia Dolnośląski Pakiet dla Ochrony Zdrowia. Przeznaczy 40 mln zł na walkę z koronawirusem - zapowiedział marszałek Cezary Przybylski. - Na początek uruchamiamy ok. 1,5 mln zł na środki ochrony osobistej dla szpitali.
W pierwszej kolejności pieniądze trafią do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej oraz szpitali w Wałbrzychu i Bolesławcu, a w drugim etapie - do szpitala w Legnicy oraz przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, a także do pogotowia ratunkowego.
Marszałek wyposaży szpitale także w dodatkowe respiratory i sprzęt do tlenoterapii oraz w aparaty USG. Dodatkowe wyposażenie otrzymają także laboratoria.

Czwartek, godz. 11.20

Są cztery nowe przypadki koronawirusa na terenie powiatu oleśnickiego. Chodzi o 3 mieszkańców miasta Oleśnica oraz 1 mieszkańca gminy Oleśnica. Łącznie w powiecie zachorowało już siedem osób.

Czwartek, godz. 11.00

Jeśli nie przebywamy na kwarantannie, nie ma przeszkód, by wybrać się na spacer. Jest on nawet wskazany - przekonują specjaliści.

Przeczytaj więcej

Czwartek, godz. 9.00

Wśród osób, u których w środę potwierdzono koronawirusa jest lekarz pogotowia ratunkowego z Wałbrzycha. Zaraził się od 57-letniego pacjenta, którego badał w miejscowym szpitalu. To pacjent, który przed dwoma dniami zmarł. Po wykryciu koronawirusa u lekarza, kwarantanną objętych zostało dziewięciu ratowników i trzech innych lekarzy z wałbrzyskiego pogotowia - mieli kontakt z zakażonym lekarzem. Ryzykowny kontakt zgłosiło również czterech innych ratowników: pielęgniarzy i pielęgniarki - mieli kontakty z innymi pacjentami, rodzinami, sąsiadami. Osoby na kwarantannie czują się dobrze i nie mają objawów zakażenia.

Czwartek, godz. 8.15

W Polsce jest 18 nowych przypadków koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia. Żaden z nowych pacjentów nie jest z Dolnego Śląska.

Czwartek, godz. 8.15

Pacjent, którzy wczoraj wyskoczył z pierwszego piętra szpitala przy Koszarowej nie jest zakażony koronawirusem - do szpitala dotarły właśnie wyniki badań. Wczoraj wieczorem przeszedł operację neurochirurgiczną w szpitalu przy Borowskiej. W tej chwili jest na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w ciężkim stanie. Ma liczne urazy głowy.  

Zobacz więcej

Czwartek, godz. 7.15

W szpitalu przy Koszarowej wciąż jest 19 pacjentów ze stwierdzonym koronawirusem. Łącznie w szpitalu jest 48 pacjentów zakażonych i z podejrzeniem zakażenia. Na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej jest jeden pacjent w ciężkim stanie. Nie stwierdzono u niego poprawy. Natomiast wciąż poprawia się stan zdrowia 74-letniej kobiety, która trafiła do szpitala w ubiegłym tygodniu - to teściowa Amerykanina, który przywiózł wirusa do Wrocławia ze szkolenia we Włoszech. Ojciec mężczyzny, również zakażony koronawirusem, zmarł przed kilkoma dniami.

Środa, godz. 22.10

Pogrzeby będą trwały krócej, a w mszach pogrzebowych powinna brać udział tylko najbliższa rodzina zmarłego - takie zalecenie przekazał w środę księżom z Archidiecezji Wrocławskiej ks. Józef Kupny, arcybiskup, metropolita wrocławski.

Przeczytaj szczegóły

Środa, godz. 21.10

Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa, który wyskoczył dziś z okna szpitala przy ul. Koszarowej przechodzi właśnie operację neurochirurgiczną. Jak poinfirmował portal GazetaWroclawska.pl szpital przy ul. Borowskiej do którego trafił ranny pacjent, jego stan jest bardzo ciężki.

Środa, godz. 20.50

The Lorenz Bahlsen Snack-World - producent popularnych chipsów - wstrzymał produkcję w swoim zakładzie w Stanowicach pod Oławą. Firma dowiedziała się bowiem, że jedna z pracujących tam kobiet miała kontakt z lekarzem zakażonym koronawirusem. Decyzję o wstrzymaniu produkcji w większości swoich zakładów w Europie podjęła też Toyota - czasowo zamknięto fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Środa, godz. 20.40

Województwa mazowieckie, łódzkie i dolnośląskie - to trzy regiony z największą w Polsce liczbą zachorowań na koronawirusa. Tak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia. W województwach tych zachorowało dotąd odpowiednio 66, 42 i 40 osób. Najmniej chorych jest w województwach podlaskim (dwóch) i lubuskim (trzech).

Środa, godz. 20.20

Kwarantanną lub izolacją objętych jest na Dolnym Śląsku 1873 osób, nadzorem sanepidu - 2135. W szpitalach z powodu podejrzenia koronawirusa przebywa 73 Dolnoślązaków, wirus zaatakował dotąd 40 osób z naszego regionu. Dwie osoby zmarły.

Środa, godz. 18.50

Poważne obrażenia ma mężczyzna, który dziś wyskoczył przez okno szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej. Są to obrażenia wielonarządowe i poważne obrażenia głowy. Jego stan jest ciężki. Trafił do szpitala przy Borowskiej. Nie ma jeszcze wyniku badań na obecność koronawirusa.

Zobacz więcej

Środa, godz. 18.45

Jest dwóch kolejnych chorych z koronawirusem na Dolnym Śląsku - podało Ministerstwo Zdrowia. Jedna z tych osób przebywa w szpitalu w Bolesławcu, druga leczy się w domu. W całej Polsce od południa przybyło 36 chorych.

Środa, godz. 16.25

Z pierwszego piętra budynku szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej wyskoczył pacjent, który trafił tam z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyzna żyje. Trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Przeszedł już badanie tomografem komputerowym. - Mężczyzna był w szpitalu krótko. Przyszła do niego pielęgniarka, odłączyła kroplówkę. Wydawało się, że mężczyzna śpi. Chwilę później wyskoczył. Ma obrażenia głowy - usłyszeliśmy na miejscu.

Zobacz więcej

Środa, godz. 16.15

Są szczegóły miejskiego wsparcia dla firm, które z powodu stanu epidemicznego straciły źródło dochodów. Mogą liczyć m.in. na odroczenie terminu płatności czynszu za lokalne komunalne oraz podatku od nieruchomości.

Zobacz szczegóły

Zobacz szczegóły

Środa, godz. 16.00

Będzie aż 120 pociągów mniej na Dolnym Śląsku od piątku w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Pasażerowie Kolei Dolnośląskich i Polregio od piątku będą musieli uważnie czytać rozkłady jazdy. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poinformował, że od 20 marca ruch kolejowy na terenie województwa będzie ograniczony. Za odwoływane z powodu epidemii koronawirusa pociągi nie będzie prowadzona autobusowa komunikacja zastępcza. Zmniejszenie liczby połączeń będzie obowiązywało do odwołania.

Pełna lista zmian

Środa, godz. 15.40

Szkoły i przedszkola będą zamknięte prawdopodobnie aż do Wielkanocy - zapowiedział we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Decyzję w tej sprawie podejmiemy na początku przyszłego tygodnia - zaznaczył dziś premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jeśli przerwa w pracy szkół będzie przedłużona, rodzice opiekujący się dziećmi nadal będą otrzymywali zasiłek i będą mogli skorzystać z wolnych dni w pracy.

Środa, godz. 15.00

Kilka osób mogło zakazić się koronawirusem podczas imprezy urodzinowej w pubie przy ul. Ofiar Oświęcimskich. - W niedzielę zdiagnozowano u mnie koronawirusa. Razem ze znajomymi doszliśmy do wniosku, że musieliśmy się zarazić podczas imprezy w klubie Szklana Ćma we Wrocławiu wieczorem 7 marca - opowiada portalowi GazetaWroclawska.pl jeden z 31 wrocławian, u których potwierdzono obecność wirusa. W lokalu przy ul. Ofiar Oświęcimskich byli na urodzinach koleżanki. - Ale bawiło się wiele osób, nie mieliśmy osobnej sali. Może warto ostrzec ludzi, którzy tam wtedy byli - mówi mężczyzna.

Przeczytaj więcej na ten temat

Środa, godz. 14.00

W Polsce jest pięć nowych zakażeń koronawirusem. Wśród nowych chorych nie ma mieszkańców Dolnego Śląska - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Środa, godz. 14.00

Zakaz handlu w niedziele będzie czasowo zniesiony - potwierdziła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Czytaj więcej o planach pomocy dla firm: Kliknij i zobacz

Środa, godz. 12.30

Szkoła Podstawowa nr 22 przy ul. Karpnickiej przeszła dziś dezynfekcję. Wczoraj dezynfekowano pobliski Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 12 przy ul. Suwalskiej. W obu szkołach u uczennic wykryto koronawirusa.

Środa, godz. 12.00

Miasto wprowadza ograniczenia handlu na gminnych targowiskach i w halach targowych. Handel może odbywać się tylko na stoiskach spożywczych i drogeryjnych.
Zamknięte targowiska: ul. Broniewskiego/Żmigrodzka ul. Lotnicza

  • Ograniczenia dni: ul. Grochowa - Ryneczek Jemiołowa sprzedaż warzyw i owoców tylko w piątki i soboty
  • Czynne tylko stoiska spożywcze i drogeryjne: ul. Legnicka / Niedźwiedzia, ul. Radosna - Komandor, ul. Skoczylasa, ul. Ptasia
  • Ograniczenia w halach: Komandorska, Swobodna, Bajana, Warmińska, Litewska, Krzywoustego

Środa, godz. 10.30

Rząd rozważa czasowe wstrzymanie zakazu handlu w niedziele - podało RMF FM.

Środa, godz. 10.15

Sanepid objął kwarantanną uczniów klasy, do której chodzi zakażona koronawirusem dziewczynka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Suwalskiej na Maślicach.

Środa, godz. 10.00

W szpitalu w Kielcach zmarł lekarz zakażony koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji Gazety Wyborczej, lekarz mógł popełnić samobójstwo.

Czytaj więcej

Środa, godz. 10.00

Wśród nowych chorych jest trzyosobowa rodzina z Oławy - dwie kobiety i mężczyzna. Mieli kontakt ze starszym mężczyzną, który w ciężkim stanie przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej szpitala na Koszarowej. Całą trójka jest leczona w domu - są objęci kwarantanną. Czują się dobrze. W Oławie są więc już cztery potwierdzone przypadki koronawirusa. 70-letni mężczyzna leżący w szpitalu nie oddycha samodzielnie. Jest podłączony do respiratora.

Środa, godz. 9.10

Na Dolnym Śląsku krarantanną lub izolacją jest objętych obecnie 1294 osób, nadzorem sanepidu - 1871. W szpitalach z podejrzeniem koronawirusa przebywa 79 osób. Zachorowało dotąd 38 Dolnoślązaków, dwóch zmarło.

Środa, godz. 8.50

  • Patrzymy na krzywe i one wyglądają jak krzywe rosnące wykładniczo, bardzo szybko przyrasta liczba chorych na koronawirusa. Do końca przyszłego tygodnia będziemy prawdopodobnie mówili o tysiącach zarażonych – powiedział na antenie Radia Zet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie wykluczył też, że stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony. – Jeżeli zwiększa się liczba chorych, to trzeba raczej reagować zaostrzając środki niż pozwalając na ich uwolnienie - stwierdził szumowski. Decyzje w tej sprawie mają zapaść pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.

Środa, godz. 8.30

W Polsce jest osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród nowych chorych nie ma nikogo z Dolnego Śląska

Środa, godz. 8.30

Nawet 50 kilometrów mierzył we wtorek sznur ciężarówek i samochodów osobowych oczekujących na wjazd do Polski przez przejście graniczne w Jędrzychowicach. Kierowcy, którzy utknęli w korku, skarżyli się na powolny przebieg kontroli na granicy, brak wody i jedzenia oraz toalet. Część pasażerów wysiadło z aut i, zostawiwszy w nich kierowcę, ruszyło ku przejściu granicznemu pieszo. Powracających do kraju czeka obowiązkowa kwarantanna. Zwolnieni z niej są kierowcy ciężarówek - tym mierzy się tylko temperaturę i kontroluje dokumenty przewozowe. W środę rano korek po stronie niemieckiej ciągnął się na 15 kilometrów.

Czytaj więcej na ten temat, zobacz zdjęcia i film

Środa, godz. 8.00

W szpitalu przy Koszarowej przebywają 43 osoby w tym dwudziestka pacjentów ze stwierdzonym koronawirusem. 70-letni mężczyzna jest nadal w stanie ciężkim, podłączony do respiratora. W klinice ul. Chałubińskiego leży sześcioro dzieci, dwie nastolatki mają już stwierdzonego wirusa, czwórka dzieci czeka na wynik. Pozostali wrocławscy pacjenci są leczeni w domach.

Wtorek, godz. 22.20

Wśród nowych chorych z Dolnego Śląska jest chirurg ze szpitala w Zgorzelcu. Wirusa przywiózł z Indii. Wrócił stamtąd 7 marca. Dwa dni później wrócił do pracy. W sobotę miał podwyższoną temperaturę, kaszel, czuł ogólne rozbicie i osłabienie. Dziś potwierdziło się, że ma koronawirusa.

Wtorek, godz. 21.00

Wciąż pogarsza się stan zdrowia 70-latka z Oławy, który dziś w ciągu dnia trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Mężczyzna przestał samodzielnie oddychać. Jest pod respiratorem. W szpitalu leży od środy. Początkowo lekarze określali jego stan jako średnio-ciężki. Dziś gwałtownie się pogorszył.

Wtorek, godz. 20.30

Jest pięć nowych przypadków koronawirusa na Dolnym Śląsku - poinformowało biuro wojewody. Jedna osoba jest w szpitalu we Wrocławiu - to kobieta. Jest w dobrym stanie. W szpitalu od kilku dni leży już jej dorosła córka, zakażona koronawirusem. Cztery pozostałe osoby, u których właśnie wykryto wirusa, przebywają w domach. Na razie nie wiadomo, z jakich miast są chorzy leczeni w domach. Liczba chorych w regionie wzrosła więc do 38.

Wtorek, godz. 20.20

Jest zdiagnozowany przypadek koronawirusa w Szkole Podstawowej przy ul. Suwalskiej na Maślicach. Informację podał prezydent Jacek Sutryk. Dziś przeprowadzono dezynfekcję placówki. Wcześniej szkoła apelowała do rodziców o obserwowanie uczniów, bo koronawirusa stwierdzono u jednego z rodziców dzieci. Podobne ostrzeżeni przesłał w dzienniku elektronicznym dyrektor szkoły przy ul. Karpnickiej na Stabłowicach. Tam również zachorowała jedna z matek, a jej córka - uczennica starszej klasy - miała gorączkę.

Wtorek, godz. 19.40

Miasto uruchomi Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców - zapowiedział prezydent Jacek Sutryk - Mali przedsiębiorcy z pewnością odczują dotkliwie obecną sytuację - tłumaczy.

Urząd miejski chce odroczyć terminu płatności czynszu za lokale komunalne, odroczyć o kilka miesięcy termin zapłaty podatku od nieruchomości oraz opłat za dzierżawę terenu, ale też rozłożyć płatności na raty.
Nie ma na razie szczegółowych zasad tej pomocy - dopiero są opracowywane.

Wtorek, godz. 18.30

Skrócenie czasu pracy sklepów, limity osób na terenie placówek, obowiązkowe odstępy w kolejkach oraz płyny dezynfekujące i chusteczki Dada dla klientów. To zmiany, jakie od dzisiaj we wszystkich swoich sklepach wprowadza Biedronka. Mają oczywiście związek z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa.

Przeczytaj szczegóły

Wtorek, godz. 18.10

Już 1294 osoby z Dolnego Śląska przebywają na kwarantannie lub w izolacji w związku z możliwością zakażenia koronawirusem, nadzorem sanepidu objętych jest 1871 osób, a w szpitalach z podejrzeniem choroby przebywa 79 osób. Nie zmieniła się od popołudnia liczba chorych w regionie - jest ich 33. Z tej grupy 30 osób pracuje lub mieszka we Wrocławiu.

Wtorek, godz. 17.00

Nagle pogorszył się stan zdrowia starszego mężczyzny, który od weekendu przebywa w szpitalu przy ul. Koszarowej. Dziś trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Ma problemy z oddychaniem. Jak ustalił portal GazetaWroclawska.pl, chodzi o 70-latka z Oławy. Trafił do szpitala w sobotę. Karetka zabrała go tu prosto z mieszkania. Nie ma pojęcia, gdzie mógł zakazić się koronawirusem - nie wyjeżdżał z Polski.

Oławski sanepid objął kwarantanną domową aż 80 osób z otoczenia mężczyny.

Wtorek, godz. 15.40

Za oknami piękne wiosenne słońce. Zostać w domu, czy wybrać się na spacer? O to czy wyjście na dwór jest bezpieczne, mówi nam prof. Andrzej Gamian, kierownik Zakładu Immunologii Chorób Zakaźnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Kliknij w poniższy link, by zobaczyć rozmowę z profesorem.

Kliknij i zobacz film

Wtorek, godz. 15.00

Lekarz chirurg ze szpitala przy Koszarowej jest zarażony koronawirusem. Trafił na oddział zakaźny tego samego szpitala, a 35 osób, z którymi miał kontakt, trafiło na kwarantannę domową. - To niczego nie zmienia w funkcjonowaniu szpitala, bo od kilku dni oddział chirurgii stoi pusty – informuje rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

Wtorek, godz. 13.50

Oprócz dwóch nastolatek, w Wrocławiu jest kolejna czwórka dorosłych z potwierdzonym zakażeniem. Dwie osoby są leczone w szpitalu przy ul. Koszarowej, dwie przebywają w domach. - Wszyscy nowi chorzy to mieszkańcy Wrocławia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Magdalena Odrowąż - Mieszkowska, rzeczniczka dolnośląskiego sanepidu. Liczba chorych na Dolnym Śląsku wzrosła do 33, a w samym Wrocławiu - do 30.

Wtorek, godz. 13.20

Koronawirusa potwierdzono u dwóch nastolatek przebywających w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego. Obie są mieszkankami Wrocławia. Lekarze określają ich stan jako dobry. W klinice pod obserwacją jest jeszcze szóstka dzieci z podejrzeniem zachorowania. Czekają na wyniki badań.

Wtorek, godz. 12.30

Bardzo możliwe, że szkoły i przedszkola będą zamknięte aż do Wielkanocy - zapowiedział na antenie TVP1 minister edukacji Dariusz Piontkowski. Taka decyzja oznaczałaby, że uczniowie wrócą do szkół dopiero 14 kwietnia.

Wtorek, godz. 12.00

Bezdomni z noclegowni przy ul. Małachowskiego we Wrocławiu zostali ewakuowani i poddani kwarantannie. Chodzi o 140 mężczyzn, którzy mogli mieć kontakt z zarażony koronawirusem bezdomnym przebywającym od kilku dni w szpitalu przy ul. Koszarowej.

Wtorek, godz. 11.20

57-letni mężczyzna, który został zakażony koronawirusem i zmarł w wałbrzyskim szpitalu to mieszkaniec Szczawna-Zdroju. Był dyrektorem finansowym dużej spółki w regionie wałbrzyskim. Wszyscy pracownicy, z którymi miał kontakt, zostali objęci kwarantanną domową. Mężczyzna narzekał na zdrowie od dłuższego czasu. Od blisko dwóch tygodni był na zwolnieniu lekarskim.

- Niestety w oddziale zakaźnym wałbrzyskiego szpitala zmarła osoba zarażona koronawirusem. Pacjent obciążony był schorzeniami płucnymi oraz sercowymi. ale nie wymagał respiratoroterapii. Jeśli taka terapia będzie potrzebna wśród naszych pacjentów, to jesteśmy na nią przygotowani. Wszyscy, którzy mieli kontakt z pacjentem poddani zostali kwarantannie domowej - zaznacza prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wtorek, godz. 11.10

Osiemdziesiąt osób objętych kwarantanną w Oławie za sprawą pierwszego w tym mieście przypadku koronawirusa. Zakażenie wykryto u starszego mężczyzny. Powiatowa Stacja Sanepidu tłumaczy tak dużą liczbę objętych kwarantanną faktem, ze nie jest w stanie ustalić precyzyjnie źrodła zakażenia. 

Wtorek, godz. 8.50

57-latek z Wałbrzycha jest piątą ofiarą śmiertelną koronawirusa. O jego śmierci poinformowało rano Ministerstwo Zdrowia. - Mężczyzna miał choroby współistniejące - czytamy w komunikacie. Stan mężczyzny nie był jednak ciężki - lekarze określali go jako średni. Na Dolnym Śląsku zmarły już dwie osoby zakażone koronawirusem.

Wtorek, godz. 8.40

Autobusy i tramwaje we Wrocławiu od dziś do odwołania kursują według sobotnich rozkładów. W godzinach szczytu na trasach mają pojawić się jednak dodatkowe autobusy.

Wtorek, godz. 8.15

Uczelniana Komisja Wyborcza na Politechnice Wrocławskiej podjęła uchwałę w sprawie zawieszenia wszystkich czynności wyborczych na do odwołania. Wybory rektora Politechniki były planowane na 23 kwietnia, ale wcześniej - już za dwa tygodnie Kolegium Elektorów miało spotkać się na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym.

Wtorek, godz. 7.40

Dwie dobre wiadomości ze szpitala przy Koszarowej we Wrocławiu. Poprawia się stan zdrowia 74 - letniej kobiety, była zarażona przez zięcia z USA, który przyjechał na kilka dni do Wrocławia i w poważnym stanie trafiła na Koszarową. Przed kilkoma dniami kobiecie podano leki na HIV i malarię.

Lekarze sprawdzają też, czy mogą wypisać do domu pierwszego wrocławskiego pacjenta. Pobrano materiał do ponownych badań. Jeśli nie wykryją koronawirusa, to po 48 godzinach badania zostaną powtórzone. Kolejny bez wirusa oznacza koniec leczenia.

Poniedziałek, godz. 22.20

Czy i kiedy może zapaść decyzja o zamknięciu Wrocławia? Kto może ją podjąć? Co oznaczałaby dla mieszkańców? Wszystko to eksperci tłumaczą nam tutaj: Wrocław zamkniętym miastem? Kiedy może się tak stać?

Przeczytaj, to ważne

Poniedziałek, godz. 21.00
Nie żyje czwarta osoba zakażona koronawirusem. - To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarł w szpitalu w Łańcucie.
W Polsce jest też 21 nowych chorych, troje z nich to osoby z Wrocławia i okolic. To 70-letni mężczyzna z powiatu oławskiego, przebywający w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, mieszkanka Rawicza leżąca w tym samym szpitalu oraz kolejna młoda kobieta z Wrocławia przebywająca na kwarantannie domowej. Nie ma na razie informacji, gdzie mogły zarazić się nowe chore osoby.
Najpoważniej chory z tej trójki jest starszy mężczyzna. Lekarze informują, że jest w stanie "średnio-ciężkim", ale stabilnym.
Stan zdrowia kobiet lekarze określają jako dobry.

Poniedziałek, godz. 20.00
W internecie ruszyła lawina pomocy. Organizowane są m.in. zbiórki na rzecz szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu czy akcje szycia maseczek. Szpital odpowiada: Nie wszystko jest możliwe i nie każda pomoc jest nam naprawdę przydatna.
Przeczytaj więcej na ten temat - kliknij

Poniedziałek, godz. 19.40
Koronawirus w rządzie. Michał Woś, minister środowiska, jest zakażony koronawirusem. Na razie nie ma informacji, z którymi członkami rządu miał w ostatnim czasie kontakt minister. Nie wiadomo też, czy może zostać zarządzona kwarantanna domowa wszystkich członków rządu.

Poniedziałek, godz. 18.40
- Odwołujemy wszystkie miejskie imprezy do końca maja - zapowiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Od środy do odwołania nieczynne będą także punkty selektywnej zbiórki odpadów (tzw. PSZOK). Sutryk zaapelował także do wrocławian, by zrezygnowali ze sprzątania ogródków. - Firmy, które to odbierają też mają kłopoty np. z pracownikami - stwierdził prezydent.

Poniedziałek, godz. 18.20
Wiemy, że dwie spośród dziewięciu osób, które zachorowały na Dolnym Śląsku minionej doby odbywały kwarantannę domową - poinformowała nas Magdalena Odrowąż - Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Oznacza to, że wirusem zaraziły się w Polsce, od osób które zachorowały wcześniej. Wiemy że są to kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Także siedmiomiesięczne dziecko, które zachorowało minionej nocy zaraziło się w Polsce - od swoich rodziców. Nadal nie wiadomo, gdzie koronawirusa złapał bezdomny z Wrocławia, który również jest leczony w szpitalu przy ul. Koszarowej.

Poniedziałek, godz. 17.40
Z 81 do 63 zmalała liczba pacjentów przebywających w szpitalach na Dolnym Śląsku z podejrzeniem koronawirusa. Liczba chorych od rana nie zwiększyła się - to nadal 24 osoby. Kwarantanną lub izolacją objęte są 933 osoby, a nadzorem sanepidu - 1822.

Poniedziałek, godz. 17.10
Pielęgniarki odmówiły pracy na oddziale szpitalnym, na którym będą przebywały osoby objęte kwarantanną. Informację taką szefowa pielęgniarek oddziału ortopedycznego szpitala w Miliczu Dorota Folmer przekazała dyrekcji szpitala. Ona sama od dwóch tygodni jest na urlopie. Szpital w Miliczu przygotowuje 16 łóżek dla ludzi znajdujących się pod obserwacją. Przeczytaj więcej na ten temat. Kliknij

Poniedziałek, godz. 16.40
Unia Europejska wprowadzi tymczasowe ograniczenia dotyczące podróży do Wspólnoty na okres 30 dni - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poniedziałek, godz. 16.30
Nagłe zamknięcie sklepu sieci Biedronka przy ul. Rogowskiej we Wrocławiu nie ma związku z koronawirusem, a z awarię techniczną - zapewnia Jeronima Martins, właściciel Biedronki. Kliknij i przeczytaj więcej na ten temat

Poniedziałek, godz. 16.15
Jest sześć kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych wzrosła do 156. Wśród nowych chorych nie ma mieszkańców Dolnego Śląska.

Poniedziałek, godz. 16.00
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu poinformował o odwołaniu setek wizyt pacjentów. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj

Poniedziałek, godz. 15.00
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski został poddany kwarantannie. Miastem zarządza od dziś zdalnie ze swojego domu.
Chora na koronawirua legniczanka to bliska komendanta legnickiej straży pożarnej, który wraz z prezydentem uczestniczył w posiedzeniach zespołu kryzysowego. Wszystkich członków zespołu poddano od dziś kwarantannie.
- Drodzy legniczanie, od dziś, mając na względzie bezpieczeństwo klientów Urzędu Miasta i moich współpracowników, prewencyjnie podporządkowałem się zaleceniom i swoje obowiązki wykonuję zdalnie. Jestem w stałym kontakcie z pracownikami Urzędu Miasta i służbami odpowiedzialnymi za Wasze bezpieczeństwo - napisał Tadeusz Krzakowski.
Od komendanta pobrano już wczoraj próbki do badań. Trwa oczekiwanie na wyniki.

Zobacz także

Poniedziałek, godz. 13.40
Na Dolnym Śląsku kwarantanną lub izolacją objętych jest 637 osób, a nadzorem sanepidu - 1518. W szpitalach z podejrzeniem wirusa przebywa 81 osób, zachorowało 25. Dane podało biuro wojewody.

Poniedziałek, godz. 13.10
Po Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 z ul. Suwalskiej także Szkoła Podstawowa nr 22 z ul. Karpnickiej na Stabłowicach ostrzega rodziców przez koronawirusem. Stwierdzono go u mamy jednej z uczennic starszych klas. Sama uczennica od kilku dni ma gorączkę. 9 i 10 marca była w szkole, od 11 marca już do niej nie przychodziła, bo źle się czuła. Szkoła apeluje o obserwowanie stanu zdrowia uczniów i wprowadzenie bezwzględnej, 14-dniowej kwarantanny wszystkich dzieci ze SP nr 22.

Poniedziałek, godz. 12.20
Zaledwie siedem miesięcy ma dziewczynka zakażona koronawirusem przebywająca w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. To córka małżeństwa z Oleśnicy, które wirusa ma już od kilku dni. Dziecko było z mamą w szpitalu.

Poniedziałek, godz. 11.30
Rodzice dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Suwalskiej na Maślicach dowiedzieli się dziś, że u jednego z rodziców wykryto koronawirusa. Informację taką rozesłała w poniedziałek rano za pomocą dziennika elektronicznego dyrektorka zespołu Izabela Wojtycka.
- Proszę się obserwować. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów u Państwa czy dzieci proszę o pilny kontakt z sanepidem – przekazała Wojtycka.

Poniedziałek, godz. 11.15
- Mamy 150 osób z zachorowaniem na koronawirusa, ta liczba w tygodniu będzie rosła w podobnym tempie, jak to się działo w innych krajach Europy - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Spodziewam się, że w najbliższym tygodniu będziemy już mieli powyżej 1000 pacjentów z dodatnim wynikiem COVID-19. W związku z podjętymi przez nas decyzjami podjętymi przez nas w przeciągu najbliższych 7-10 dni powinno spaść tempo wzrostu zachorowań.
Jak zapowiedział minister, dziś do każdego ze szpitali zakaźnych dedykowanych do walki z koronawirusem (a więc także do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu) zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej - 1000 kombinezonów i 1000 maseczek.
Według Szumowskiego, dziś w kwarantannie domowej będzie już kilkadziesiąt tysięcy osób - to głównie osoby, które w niedzielę wróciły do Polski i muszą odbyć obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę.

Poniedziałek, godz. 10.50
Mieszkaniec Wałbrzycha, u którego minionej nocy potwierdzono obecność koronawirusa miał kontakt z mieszkańcem Niemiec. Nie wiadomo jednak czy ta osoba była zakażona. Sanepid ustala dopiero, gdzie mógł się zarazić mężczyzna oraz czy sam mógł kogoś zarazić.

Poniedziałek, godz. 10.20
Nie tylko tramwaje, ale i autobusy MPK będą od wtorku kursowały według sobotnich rozkładów. - W godzinach szczytu na najbardziej popularnych liniach zostaną uruchomione dodatkowe autobusy - zapowiada MPK.

Poniedziałek, godz. 10.00
Druga ofiara koronawirusa w banku Credit Agricole we Wrocławiu. To kobieta. Mogła się zarazić od wiceprezesa banku, który od kilku dni jest w szpitalu przy Koszarowej. Była w domowej kwarantannie. - Już po pierwszym przypadku ujawnionym w naszym banku przyjęliśmy taki standard, że kto tylko może pracuje z domu - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl rzecznik banku Przemysław Przybylski. - W sobotę wszystkie centrala banku zostały zdezynfekowane. Bankowy biurowiec przy ul. Legnickiej nie jest zamknięty ale nie pracuje tam wiele osób i są w oddaleniu od siebie.
Przypomnijmy, że koronawirusa potwierdzono także u pracownika oddziału Santander Banku przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Czytaj więcej na ten temat

Zobacz także

Poniedziałek, godz. 9.30
Wśród nowych chorych we Wrocławiu jest siedmiomiesięczne dziecko małżeństwa z Oleśnicy - jego rodzice mają już potwierdzonego koronawirusa, a dziecko było z mamą w szpitalu, bo nie miał się nim kto zająć. Wirusem zaraził się w Wielkiej Brytanii ojciec dziecka. Gdy wrócił samolotem do Polski, źle się poczuł. Lekarze potwierdzili, że chodzi o koronawirusa. Trzy dni później w szpitalu była już także żona mężczyzny.
Kolejny chory do bezdomny z Wrocławia - lekarze nie mają żadnej informacji jak mógł się zarazić, bo jest z nim utrudniony kontakt. Nie ma na razie informacji o pozostałych chorych.

SKĄD KORONAWIRUS DOTARŁ DO WROCŁAWIA I NA DOLNY ŚLĄSK?

WIELKA BRYTANIA (OGNISKO 1)

26-letni mężczyzna, który przyleciał do Wrocławia samolotem Ryanair przywiózł wirusa z East Midlands w Wielkiej Brytanii. Czuje się bardzo dobrze, ale wciąż jest w szpitalu. Pozostałych pacjentów samolotu objęto kwarantanną. Na razie nie ma sygnałów, by któryś z nich zachorował

WŁOCHY (OGNISKO 1)

Amerykanin, który przyjechał na szkolenie do Włoch zaraził się tam wirusem, a następnie odwiedził rodzinę we Wrocławiu. Koronawiusa z Włoch potwierdzono dotąd u czwórki wrocławian. 73-letni mężczyzna zmarł w piątek, jego 74-letnia krewna jest w stanie poważnym. Wirusa ma też młoda kobieta z tej rodziny - ona leczona jest w domu. Wirusa potwierdzono także u męża kobiety, zachorowanie przeszedł jednak bezobjawowo i jest już zdrowy. Sam Amerykanin leży z koronawirusem w szpitalu w USA. Sanepid nie badał z kim widział się w Polsce i kogo mógł zarazić w drodze z Wrocławia do USA. Od 73-letniego mężczyzny zaraziła się kolejna osoba, u której wirusa potwierdzono w nocy ze środy na czwartek.

WIELKA BRYTANIA (OGNISKO 2)

Potwierdzony w środę wieczorem szósty przypadek wirusa w naszym regionie to trzecie ognisko na Dolnym Śląsku. Mężczyzna z powiatu oleśnickiego nie miał kontaktu z osobami związanymi z dwoma pierwszymi ogniskami. Wirusem zaraził się w Wielkiej Brytanii. Przyleciał samolotem z Londynu w niedzielę. Po kilku dniach do szpitala trafiła także żona mężczyzny. W niedzielę potwierdzono u niej koronawirusa - zaraziła się od męża. W poniedziałek poinformowano, że koronawirusa ma także siedmiomiesięczne dziecko z tej rodziny.

FRANCJA

Kolejny pacjenta szpitala przy Koszarowej, u którego wirusa potwierdzono w nocy ze środy na czwartek, zaraził się we Francji. - To nie jest osoba związana z jakimkolwiek wcześniejszym ujawnionym przypadkiem - mówi Magdalena Odrowąż Mieszkowska z sanepidu.

AUSTRIA

W nocy z czwartku na piątek obecność wirusa potwierdzono u mężczyzny w średnim wieku, który zaraził się w Austrii. On także jest pacjentem szpitala przy ul. Koszarowej.

DANIA

W szpitalu w Bolesławcu koronawirusa stwierdzono u mieszkanki Danii. W szpitalu jest od środy

WŁOCHY (OGNISKO 2)

W sobotę poinformowano o obecności koronawirusa u mężczyzny, który 2 marca wrócił samolotem z Włoch. Lądował w Katowicach, stamtąd samochodem przyjechał do Wrocławia

EUROPA

pacjent szpitala przy Koszarowej podróżował po Europie, nie wiadomo jeszcze gdzie i od kogo mógł się zarazić

WŁOCHY (OGNISKO 3)

W sobotę do szpitala w Legnicy zgłosiła się kobieta, która wróciła z Włoch. Źle się poczuła. W niedzielę wieczorem badania potwierdziły: ma koronawirusa

NOWE ZACHOROWANIA

na razie nie wiadomo gdzie mogli zarazić się dwaj wrocławianie, u których wirusa potwierdzono w sobotę wieczorem. Postępowanie sanepidu w tej sprawie wciąż trwa. Jeden z chorych to pracownik banku. Przez ostatnie tygodnie był w Polsce, nie wie gdzie mógł się zarazić. Do pracy przy ul. Legnickiej codziennie jeździł samochodem z Zakrzowa. Nie ma też danych o źródle zakażenia ośmiu z dziewięciu osób, u których koronawirusa potwierdzono w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Poniedziałek, godz. 8.50
Duży wzrost zachorowań na Dolnym Śląsku. Jak poinformowało biuro wojewody, od niedzielnego wieczora w regionie przybyło 9 chorych. Wiemy, że to 8 osób z Wrocławia i 1 z Wałbrzycha. Na razie nie wiadomo, gdzie mogły zarazić się koronawirusem. Są w dobrym stanie. Część z nich jest leczona w domach. Czworo nowych pacjentów przebywa w szpitalu przy ul. Koszarowej.
W sumie koronawirusa stwierdzono już u 24 osób z Dolnego Śląska. Jedna z nich zmarła.

Poniedziałek, godz. 8.40
- Najprawdopodobniej jutro będzie prezentowany projekt nowej specustawy, która będzie zawierać pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, firm, ale też osób samozatrudnionych - powiedział w RMF FM Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. - Nie będziemy w stanie zrekompensować wszystkim wszystkie straty. Chodzi o to, żeby jak najwięcej firm uratować. Tych, które dzisiaj przeżywają wielkie problemy - zastrzegł.
- W tej chwili nie ma przesłanek prawnych, żeby mówić o przesunięciu wyborów. Nie możemy wprowadzać na wyrost pewnych rozwiązań, bo to nie tylko chodzi o wybory, ale też o ograniczenie praw obywatelskich. To będzie korelowało z sytuacją. Jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to wtedy będziemy mogli rozmawiać o innych rozwiązaniach - dodał Sasin.


ARCHIWALNE INFORMACJE Z PONIEDZIAŁKU, WTORKU i ŚRODY - 16, 17 i 18 MARCA ZNAJDZIESZ TUTAJ (KLIKNIJ)
ARCHIWALNE INFORMACJE Z PIĄTKU, SOBOTY i NIEDZIELI - 13, 14 i 15 MARCA ZNAJDZIESZ TUTAJ (KLIKNIJ)
ARCHIWALNE INFORMACJE Z WTORKU, ŚRODY i CZWARTKU - 10, 11 i 12 MARCA ZNAJDZIESZ TUTAJ (KLIKNIJ)

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
co to ma byc?

niedlugo zdjecie sprzed 5 minut tez bedzie 'archiwalne'...

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska