Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus odpuścił. Wrocławski szpital przestaje szczepić przeciw covid-19

oprac. Monika Fajge
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym działały aż cztery punkty szczepień.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym działały aż cztery punkty szczepień. Magda Pasiewicz / Polska Press
Pandemię wirusa SARS-CoV-2 mamy już za sobą. Koronawirus odpuścił, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zakończył realizację szczepień przeciw covid-19. Przez ponad dwa lata pracownicy szpitala podali mieszkańcom Wrocławia i regionu setki tysięcy dawek szczepionki.

"W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną, dotyczącą zachorowalności i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, z dniem 1 marca 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, po ponad dwóch latach działalności, zakończył realizację szczepień przeciwko COVID-19" - poinformował szpital na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

W szpitalu działały aż cztery punkty szczepień

Punkty szczepień znajdowały się:

  • w starym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej
  • w budynku głównym szpitala przy Borowskiej
  • w USK w lokalizacji Strzelin
  • w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211

W szczytowym okresie szczepień pracowało w nich ponad 100 osób personelu lekarskiego, ponad 200 pielęgniarskiego i 40 osób obsługi administracyjnej. Pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi podano pacjentom 27. grudnia 2020 r. Wtedy wystartował Narodowego Programu Szczepień w Polsce.

Zapisy na szczepienie przeciwko covid-19 osób w wieku 70+
Zapisy na szczepienie przeciwko covid-19 osób w wieku 70+ Pawel Relikowski / Polska Press

"Rekordowym był maj 2021 roku, kiedy w jednym miesiącu podaliśmy 100 tysięcy dawek szczepionki, w tym 4695 w ciągu jednego dnia (15 maja)" - wyjaśnia USK.

Szpital organizował szczepienia terenowe

Żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Wrocławia i regionu, szpital organizował terenowe akcje szczepień. Z pomocą przyszło MPK Wrocław, które przekształciło jeden z autobusów w tzw. szczepciobus. Pojazd zrobił ponad 120 wyjazdów i zarejestrował 9 tysięcy zaszczepionych.

Zespół wyjazdowy USK realizował także szczepienia na wrocławskich uczelniach, w liceach, zakładach pracy, domach dziecka, zakładach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w okolicznych gminach. Pracownicy szpitali odwiedzali również pacjentów w domach.

- Nie baliśmy się także szczepienia osób, którym odmawiano podania szczepionki w innych punktach szczepień – podsumowuje dr Edwin Kuźnik, szef Szpitalnego Zespołu ds. Szczepień przeciw Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. - Realizowaliśmy szczepienia w obecności anestezjologa u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych, osób po przeszczepach narządowych, a także u pacjentów w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego lub hematologicznego, w tym najmłodszych z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska