Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Wojewoda o aktualnej sytuacji epidemicznej [RAPORT 30.12.2021]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski podczas konferencji prasowej poinformował o sytuacji epidemicznej w regionie.
Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski podczas konferencji prasowej poinformował o sytuacji epidemicznej w regionie. Janusz Gajdamowicz
W czwartek (30.12) podczas konferencji prasowej Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, przekazał informacje o aktualnej sytuacji rozwoju czwartej fali pandemii COVID-19 w województwie dolnośląskim.

- Rok temu byliśmy pełni nadziei, że szczepionki rozwiążą nam problem zachorowań na COVID-19, a dzisiaj wiemy już trochę więcej i mamy świadomość, że szczepionki to nie wszystko. Jednak musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że szczepionki to życie - mówił Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. - Mimo, że nie hamują do końca przenoszenia i transmisji wirusa, to jednak dane statystyczne z dolnośląskich szpitali, jednoznacznie wskazują, że szansa przeżycia po zakażeniu koronawirusem osób zaszczepionych jest znacznie większa. Warto teraz o tym mówić, kiedy mamy bardzo znaczący spadek zachorowań i to jest najlepszy czas do podjęcia decyzji dla tych, którzy się jeszcze wahają czy się zaszczepić – kontynuował wojewoda.

Wojewoda dodał, że sytuacja epidemiczna w regionie jest raczej dobra, wskaźnik zajętości miejsc covidowych w szpitalach, odpowiada temu sprzed trzech tygodni, a poziom porównywalny jest do dnia 6 grudnia br. i wynosi ok. 1700 łóżek (rezerwa na dzień dzisiejszy to 400 łóżek). Ponieważ narastają obawy związane z kolejną mutacją koronawirusa (Omikron), dolnośląscy medycy mają nadzieję, że jeśli to nastąpi, to szpitale będą mogły przystąpić do niej z jak najmniejszą ilością zajętych łóżek.

- Trudno przewidzieć co przyniesie w tej kwestii rok 2022 – podkreślał Jarosław Obremski. - mamy optymistyczne założenia, że duża część populacji przechodziła już covid w czwartej fali i to stwarza szansę większej odporności. Mam nadzieję, że Omikron mimo łatwości zakażania nie będzie przekładał się na drastyczne wzrosty hospitalizacji. Wchodzimy w nadchodzący rok z tendencją spadkową we wszystkich parametrach, jednak daleko od sytuacji zupełnie normalnej. Nadal towarzyszy nam pewien niepokój, jednak mamy nadzieję, że w 2022 r. wrócimy do normalności, albo przynajmniej do nowej normalności – dodał na koniec wojewoda dolnośląski.

Jak informuje biuro prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, aktualny stanu łóżek dla pacjentów z COVID-19, liczba wykonanych testów oraz zaszczepionych pacjentów na dzień 30.12.2021 wynosi:

  • 142/206* - łóżka w Szpitalu Tymczasowym, w tym 3 - pacjenci na wentylacji mechanicznej w ST
  • 99 - pacjenci COVID-owi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w tym 15 na respiratorach w USK (w tym 0 dzieci)
  • 18 - liczba pacjentów pediatrycznych z COVID

* liczba pacjentów z COVID/ogólna liczba łóżek z decyzji wojewody

Łączna liczba pacjentów z COVID-19 (USK + Szpital Tymczasowy) to 241 osób.
Liczba osób zaszczepionych w USK 362 644, w tym w ostatniej dobie szczepień - 519 osób.
Laboratorium USK wykonało w ostatniej dobie ogółem 258 testów w kierunku SARS CoV-2,  w tym 130 zleconych przez POZ, 99 - ogółem  z wynikiem dodatnim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska