Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kornel Morawiecki patronem Przystanku Historia wrocławskiego IPN-u. Prezes IPN: "Tylko we własnej ojczyźnie prorok może być tak lekceważony"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Przystanek Historia IPN przy ulicy Jana Długosza 48 otwarto oficjalnie w lipcu 2022. 14 września otrzymał swojego patrona.
Przystanek Historia IPN przy ulicy Jana Długosza 48 otwarto oficjalnie w lipcu 2022. 14 września otrzymał swojego patrona. Maciej Rajfur/Polska Press
W obecności żony śp. Kornela Morawieckiego, a także jego córek, dr Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej - ogłosił, że Przystanek Historia nosi imię Kornela Morawieckiego, legendy Solidarności Walczącej.

Przystanek Historia IPN przy ulicy Jana Długosza 48 otwarto oficjalnie w lipcu 2022. 14 września otrzymał swojego patrona. W trakcie wydarzenia żona Kornela - Jadwiga Morawiecka odsłoniła tablicę upamiętniająca założyciela „Solidarności Walczącej”.

- Dzisiaj w XXI wieku wszyscy jesteśmy przekonani, że system komunistyczny był złem absolutnym, w swojej teorii miał eksterminację, śmierć, kłamstwo, pogardę i propagandę. Kornel Morawiecki ze złem komunistycznym walczył przez całe swoje zawodowe i dorosłe życie. Walczył z królestwem nienawiści. W roku 1978, gdy rozpoczynał swoją długą drogę opozycyjną, walczył z komunistycznym złem. W 1982 roku zebrał najdzielniejszych z dzielnych i stworzył Solidarność Walczącą, tworząc podstawę programową – solidarną Rzeczpospolitą - przemawiał prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Jak podkreślił, Kornel Morawiecki był nie tylko wybitnym opozycjonistą, założycielem „SW”, polskim marszałkiem-seniorem, ale człowiekiem, który był prorokiem w swoich czasach i działał w dwóch rzeczywistościach – jemu ówczesnej i przyszłej.

- Tylko we własnej ojczyźnie prorok może być tak zlekceważony. Dlatego bardzo się cieszę, że Instytut Pamięci Narodowej widzi w Kornelu Morawieckim polskiego bohatera - dodał dr Nawrocki.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
"Cieszę się, że ten punkt będzie nosił imię mojego ojca, człowieka, który nigdy nie krył miłości do tego miasta. W nim prowadził przez wiele lat walkę z komunistycznym systemem wyzwolenia. Życzę, aby ta wrocławska inspiracja przetrwała podobnie jak jej patron z duchem polskiej wolności i chrześcijańskiej solidarności. Niech będzie miejscem łączącym Polaków, które charakteryzuje umiłowanie prawdy i życzliwe podejście do każdego człowieka" - napisał Prezes Rady Ministrów.[/cyt]

Ktoś więcej niż polityk

- Kornela Morawieckiego odbieram jako metapolityka, czyli tego, który bardziej określa, jaka polityka powinna być, a nie taka, jaka jest. Chciałbym, żeby po Kornelu zostało przesłanie nieszablonowości myślenia. Zawsze umiał iść z pewnymi poglądami pod prąd, stawiać pytania niezgodne z trendami, które w danym momencie obowiązywały. W ten sposób pobudzał innych do szukania lepszych rozwiązań - przemawiał wojewoda Obremski.

Tablicę ku czci Kornela Morawieckiego poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

IPN przy tej zaprezentował swoją najnowszą grę w technologii VR pt. "Szybowcowa 87", z której już może korzystać młodzież oraz dzieci właśnie w przestrzeni Przystanku. Gra pokazuje tajną drukarnię opozycjonistów "Solidarności Walczacej". Drukiem "SW" stała. Był to najważniejszy oręż przeciwko komunistom.

- W ciągu 3 miesięcy nasz Przystanek Historia odwiedziło ponad 2 tysiące osób - od przedszkolaków po młodzież licealną. Zorganizowaliśmy ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń. Od spektakli teatralnych, po projekcje filmów i mały koncert. Nasza misją jest zainteresowanie historią i mówienie o niej na różne sposoby. Stąd gra w technologii VR. Tam historia przenosi się do przyszłości, do wirtualnej rzeczywistości - mówił wicedyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Marczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska