Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Złota najlepszym produktem turystycznym w Polsce

DEM
Kopalnia Złota ze Złotego Stoku otrzymała najbardziej prestiżowy certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Można w niej znaleźć wierną replikę średniowiecznej wioski górniczej, popłynąć łodzią podziemnym korytarzem, płukać złoto, zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad, a także przejechać się repliką czołgu Leonarda da Vinci. Nie tylko te atrakcje przyczyniły się do zwycięstwa, w tym roku kopalnie odwiedzi ponad ćwierć miliona turystów.

- To dla nas wielki prestiż. Jesteśmy najlepsi w Polsce, to uwieńczenie naszej ciężkiej pracy. Za rok będziemy obchodzić 20-lecie naszej działalności. - cieszy się właścicielka kopalni, Elżbieta Szumska.

Do konkursu zostało zgłoszonych przez Regionalne Organizacje Turystyczne 46 produktów turystycznych oraz 9 kandydatów do Złotego Certyfikatu. Kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT. Ostatecznie do nagrody głównej – Złotego Certyfikatu POT wybrano 3 kandydatów. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację. Rywalizację wygrała Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

- Konkurencja była mocna. Znany na całą Polskę Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Dymarki Świętokrzyskie. Dowiedzieliśmy się, że ze względu na rodzinny charakter firmy i sposób w jaki oprowadzamy turystów po kopalni otrzymaliśmy złoty certyfikat. To pewnie nie wszystko, co roku pojawia się u nas nowa atrakcja i kiedy zaczynaliśmy w 1996 roku, odwiedziło nas 10 tys. turystów. W tym roku będzie ich ponad 250 tys. Za rok szykujemy się na odwiedziny dwumilionowego klienta - chwali się Elżbieta Szumska.

Złoty Certyfikat POT przyznano po raz 7. Pierwszy raz powędrował on na Dolny Śląsk. Dwadzieścia lat temu Pani Elżbieta zastawiła wszystko, wzięła kredyt i kupiła upadłą kopalnię złota. Teraz inwestycja zaczęła procentować. Nagrodą jest 100 000 na cele promocyjne.

- Cały czas trwa burza mózgów, na co wydamy tę sumę. To dużo pieniędzy, a przy takim biznesie, do tej pory zawsze znalazł się inny powód do ich wydatkowania, np. remont elewacji, czy zakup nowego sprzętu - mówi właścicielka.

Kopalnia Złota posiada trasę turystyczną z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W „Gertrudzie" Na odcinku 500 m turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Można zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą się zapoznać z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem, własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, wziąć udział w płukaniu złota, obejrzeć pokaz odlewania złotych sztabek, wykonać złoty papier czerpany bądź też obejrzeć wystawę minerałów.

Przy kopalni funkcjonuje także Średniowieczny Park Techniki, stanowi replikę średniowiecznej osady górniczej wyposażonej w urządzenia skonstruowane w skali 1:1 na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie. Na terenie Parku znajduje się Izba Pamięci pokazująca historię miasta Złoty Stok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska