Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy MPK zrobili porządek w tramwaju. Kazali ustąpić miejsca starszym

Agata Wojciechowka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
Kontrolerzy MPK już nie tylko sprawdzają bilety. Postanowili też uczyć pasażerów kultury osobistej.- Wczoraj w tramwaju nr 10, podczas kontroli biletów jedna z kontrolerek kazała, by młodzież zajmująca miejsca siedzące, ustąpiła je starszym pasażerom. Chciałabym pochwalić postawę pracowników MPK - pisze w liście do redakcji nasza czytelniczka.

- Wczoraj, tuż po godz. 12, jechałam tramwajem nr 10 z pl. Grunwaldzkiego w kierunku centrum - napisała do nas czytelniczka Maria Walczak. - Na przystanku koło Katedry weszła para kontrolerów. Oprócz "Proszę przygotować bilety do kontroli", usłyszałam "A Ty młoda damo, i ty, wstańcie z miejsc i ustąpicie je starszym państwu, a pani niech sobie usiądzie, a nie stoi pani" - pisze kobieta.

Młodzież bez protestów wstała i ustąpiła miejsca. Starsza pani, dziękując kontrolerom, usiadła. - Chciałabym pochwalić postawę pracowników MPK. Jeśli w domu nie nauczyli tych młodych ludzi dobrego wychowania, to niech przynajmniej taką lekcję odbiorą w tramwaju - dodaje nasza czytelniczka.

Kontrolerzy MPK przechodzą szereg systematycznych szkoleń dotyczących właściwej i kompleksowej obsługi pasażera. Powinni udzielić podróżującym komunikacją miejską odpowiedzi na przykład odpowiedzi na temat poszczególnych tras czy postaw prawnych działania MPK.

- Uczulamy kontrolerów, że ich praca nie kończy się na sprawdzeniu biletu - mówi Agnieszka Korzeniowska z MPK. - Ich zadaniem jest także budowa pozytywnego wizerunku MPK, między innymi poprzez komunikację z pasażerami, gdyż są obserwowani w swojej pracy przez osoby trzecie. W sytuacjach trudnych nie powinni tracić zimnej krwi. Proszenie o ustąpienie miejsca starszym nie należy do ich obowiązków, ale jest gestem zwykłej ludzkiej uprzejmości. Miło jest usłyszeć, że tak postępują. Takie działania są godne pochwały - dodaje.

- Nieustąpienie miejsca starszym osobom jest przejawem braku dobrego wychowania - wyjaśnia Stanisław Krajski, ekspert w sprawach savoir vivre. - Przyznam jednak szczerze, że spotykam się częściej, że staje się to z problemem. Zwrócił się do mnie 80-letni pan, któremu w ciągu jednej jazdy autobusem, ustąpiono miejsce dwa razy. Był on wzburzony, bo przecież czuje się mężczyzną w sile wieku. Podobnie obrażone mogą być starsze panie, twierdząc że przecież "nie są staruszkami".

W związku z tym Stanisław Krajski wypracował metodę, która pozwoli ustąpić miejsca, ale nie będzie powodowała negatywnych skojarzeń. - Wystarczy, że powiemy "Zaraz wysiadam, więc może zajmie pan/pani moje miejsce" - dodaje ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska